Ознака хвороби? Вчена назвала 4 міфи про поганий запах з роту

32,4 т.
Ознака хвороби? Вчена назвала 4 міфи про поганий запах з роту

Кореспондент BBC Future вивчила як наукові свідчення, так і помилки щодо поганого запаху з роту і підготувала кілька порад і викриттів.

Як повідомляє Бі-Бі-Сі, запах з рота - досить поширена проблема, і ті міфи, які склалися навколо нього, зовсім не допомагають.

МІФ 1: Ви можете визначити, смердить у вас з рота, подихавши в складені жменею долоні

Проблема з цим методом полягає у тому, що подих собі в долоні не дає того ж самого запаху, який виходить із вашого рота, коли ви розмовляєте.

Ви так не відчуєте, як насправді пахне ваше дихання. Основне місце, звідки береться неприємний запах - це задня частина язика, і у лікарів є три способи виявлення цієї проблеми.

Відео дня

За допомогою власного нюху вони оцінюють дихання пацієнта за 5 см від його обличчя і запах від ложки, якою провели по поверхні язика.

Крім того, вони досліджують зубну нитку, якою почистили між задніми зубами, або ємність зі слиною пацієнта, яку п'ять хвилин протримали в інкубаторі при температурі 37 градусів за Цельсієм.

У лікарнях також можуть бути невеликі контрольні монітори, які здатні виявити певні гази, але проблема в тому, що вони виявляють не всі гази.

Точний метод - це газова хроматографія, яка розпізнає компоненти складних газових сумішей і дозволяє виміряти кількість сірки в повітрі. Але він вимагає спеціального устаткування, яке є далеко не в кожній лікарні.

Насправді, далеко не кожен, хто думає, що у нього неприємно пахне з рота, в дійсності має такий запах.

Іноді люди просто неправильно трактують поведінку свого співрозмовника, який відвернувся або відсунувся під час розмови.

У дійсних випадках галитоза (термін, узагальнюючий всі стани, при яких дихання людини має стійкий неприємний запах) люди реагують не так.

В одному дослідженні з'ясували, що лише 27% схильні відсуватися від співрозмовника, якщо у того неприємно пахне з рота.

Яка взагалі частка людей має цю неприємну проблему - точно невідомо. Дані варіюються від 22 до 50%.

Міф 2: Якщо у вас з рота неприємний запах, це ознака якоїсь хвороби

Неприємний запах з рота дають летючі сірчисті з'єднання. Найнеприємніші з них - сульфід вуглецю, який має виражений запах тухлих яєць, і етилмеркаптан, пахне гнилою капустою.

Саме ці сполуки надають сечі деяких людей різкий запах після того, як ті з'їли спаржу.

Такі сполуки вивільняються, коли їжа і бактерії накопичуються у борозенках на задній частині язика.

Гарна новина полягає в тому, що це явище - зазвичай тимчасове і виникає тільки якщо ви з'їли часник або сиру цибулю, а також після кави або сигарет.

Однак у семи з десяти випадків причиною галитозу стають стоматологічні проблеми, наприклад, запалення ясен або наліт на язиці.

Звичайно, іноді неприємний запах з рота може супроводжувати і інші захворювання, наприклад, хвороби вуха, носа і горла, нирок, легенів або кишечника.

Але в такому випадку ви, швидше за все, відчуєте й інші симптоми.

Міф 3: Чи допоможе рідина для полоскання

Перше, що роблять багато хто, якщо підозрюють у себе наявність неприємного запаху з рота, - починають полоскати рот.

Ополіскувач з ароматом м'яти або гвоздики, а також різноманітні засоби з антисептиком приховують запах, але лише на короткий час.

Вони усувають бактерії, що викликають вивільнення смердючих з'єднань. І це дійсно ефективно на певний час.

Ополіскувачі з вмістом спирту висушують ротову порожнину, що може тільки посилити неприємний запах.

Саме тому вживання більшої кількості води протягом дня має позитивний ефект: вода змиває залишки їжі і запобігає сухості в роті.

Британське відділення міжнародної некомерційної організації, що вивчає ефективність медичних технологій, Кокранівської співпраці, зараз проводить огляд досліджень про ефективні засоби боротьби з неприємним запахом з рота.

У попередньому огляді 2008 року п'ять кращих досліджень показали, що запах частково усувають ополіскувачі з вмістом антибактеріальних речовин, наприклад, хлоргексидину і цетилпіридинію хлориду, а також діоксиду хлориду або цинку.

Але автори огляду зазначили, що для підтвердження цих висновків необхідно більше досліджень.

Щоб усунути неприємний запах, радять також чистити язик за допомогою спеціальної щіточки. Останній Кокранівський огляд якраз і показав, що ефект від такої чистки дійсно є, але він короткочасний.

Дослідники також попередили про те, що при чищенні язика не можна занадто сильно натискати на щітку, щоб не пошкодити його поверхню. І найкраще вибирати м'яку щітку.

Міф 4: Від бактерій, що живуть у роті, потрібно позбавлятися

У ротовій порожнині кожної дорослої людини в певний момент міститься від 100 до 200 видів бактерій.

Тепер, коли ми усвідомили позитивну роль мікробіома людини і мільйонів бактерій в нашому організмі, вчені почали досліджувати не способи знищення мікробів, а створення найбільш здоровою їх комбінації.

Для цього потрібно усунути одні бактерії і підтримати інші, що можна досягти за допомогою пробіотиків.

Під час досліджень вчені спробували позбутися шкідливих бактерій, що викликають карієс, за допомогою гелю і покриття для зубів, які наносилися у клініці, а також спеціальних смужок, якими пацієнти могли користуватися самостійно.

Можливо, вже скоро ми зможемо тим же способом позбутися і від бактерій, що викликають неприємний запах з рота.

Але поки дослідники над цим працюють, лікарі, як і раніше, радять ретельно чистити зуби щіткою і ниткою, пити багато води, не курити, харчуватися збалансовано і в разі появи перших ознак запалення ясен негайно звернутися до лікаря.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", нове дослідження пов'язує захворювання ясен із підвищеним ризиком розвитку декількох типів раку у жінок і період менопаузи.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки