Інфекції сечовивідних шляхів: причини, симптоми, профілактика
Біль або дискомфорт в області статевих органів можуть вказувати на інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ). Рекомендується звернутися за професійною медичною допомогою при наявності таких симптомів, серед яких:
біль або печіння при сечовипусканні;
часте бажання помочитися;
біль в нижній частині живота або спини;
каламутна або обезбарвлений сеча, яка може містити кров;
сеча з сильним запахом.
ІМП специфічно впливають на нижні сечові шляхи, в які входять сечовивідний канал і сечовий міхур. Без лікування ІСШ може поширитися на нирки, викликаючи більш серйозні симптоми і потенційні ускладнення. У важких випадках ІСШ може також викликати підвищення температури, озноб, нудоту і блювоту.
Тривалість
Тривалість ІСШ залежить від двох чинників: тяжкості інфекції і вибору лікування. Загалом, симптоми неускладненій ІСШ – не поширився на нирки – проходять через 1-2 дні після початку лікування антибіотиками. Однак лікування складної ІСШ може зайняти від декількох днів до декількох тижнів.
Причини і фактори ризику
ІСШ найбільш поширені серед чоловіків старшого віку, хлопчиків і жінок різного віку. ІСШ виникають, коли бактерії, такі як Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae або Staphylococcus saprophyticus, потрапляють в сечовивідні шляхи.
Читайте: Як захистити нирки: названі топ-5 продуктів
Фактори ризику для ІСШ можуть включати в себе:
секс;
використання певних методів контрацепції;
витирання ззаду наперед після випорожнення;
камені в нирках або сечовому міхурі;
сечовипускання без спорожнення сечового міхура;
сечовий катетер.
У жінок ІСШ розвиваються частіше, ніж у чоловіків, тому що уретра у жінок значно коротше, що дозволяє бактеріям біля піхви легше проникати в сечовий міхур.
Вагітні жінки можуть мати підвищений ризик розвитку ІСШ. Без лікування інфекції можуть завдати шкоди плоду і можуть привести до ускладнень під час і після пологів.
Діагностика
Лікарі використовують різні методи діагностики ІСШ. Постановка діагнозу вимагає зразка сечі, який в лабораторії перевіряють на наявність шкідливих бактерій.
Лікування
Лікування ІСШ зазвичай включає в себе антибіотики, які усувають бактеріальні інфекції. Клас і дозування лікування антибіотиками залежать від типу інфекції і історії хвороби людини. Хоча симптоми зазвичай зникають незабаром після того, як людина починає приймати антибіотики, вони повинні пройти весь курс лікування, призначений лікарем.
Читайте: Нова техніка видалення каменів у нирках
Профілактика
Заходи, які люди можуть зробити для запобігання ІСШ, включають в себе:
вживати достатню кількість води;
мочитися, коли виникає необхідність;
витирання спереду назад після випорожнення;
сечовипускання до і після сексу
уникати використання вагінальних спреїв і ароматизованих жіночих гігієнічних засобів;
регулярна гігієна.