Тепер кожен заробляє сам! У лікарнях здійняли ажіотаж через новий етап медреформи в Україні

67,4 т.
Тепер кожен заробляє сам! У лікарнях здійняли ажіотаж через новий етап медреформи в Україні

У середу, 1 квітня, в Україні офіційно стартував другий етап медреформи. З цього дня лікарні отримуватимуть гроші за кожен пролікований випадок, що, згідно із задумом, повинно істотно підняти зарплати та звести хабарництво нанівець. Лікарі зустріли реформу двоякоодні явно задоволені, інші ж вважають, що буде скрутно, особливо, в період пандемії COVID-19. Експерти ж зазначають, що вся річ в індивідуальній підготовці медустанов.

Що лікарі-практики думають про медреформу та чи зможе вона працювати нормально читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Тепер кожен заробляє сам! У лікарнях здійняли ажіотаж через новий етап медреформи в Україні

"Може вийти, як завжди"

Ексміністерка охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй Facebook-сторінці присвятила новому етапу медреформи окремий пост. Саме вона колись дала їй старт. Зараз Супрун зазначає, що це впевнений крок для української медицини, а чекали змін всі – і лікарі, і пацієнти.

Відео дня

"Тепер зникне фінансування лікарняних стін і ліжок, а кошти медзаклад отримуватиме за надані послуги. Це означає, що пацієнт і медпрацівники реально стають у центрі уваги системи. А здоров'я пацієнта дійсно стає найвищою цінністю держави, а не тільки декларативно на папері", – зазначила колишня очільниця МОЗ.

А ще вона акцентувала увагу на тому, що повний перехід на нову систему потребує величезних зусиль. Особливо в розпал пандемії. З цією думкою згоден лікар Євген Щербина. Саму реформу він вважає дуже хорошим кроком, але через коронавірус побоюється, що все може "вийти, як завжди".

"Якщо буде оплата не за ліжко-дні, а за проліковані випадки, то це буде шикарно. Сама реформа – це добре, але я не розумію, чи буде вона виконуватися в умовах пандемії. Зараз у деяких лікарнях нема на що маски купити. Ніхто в цьому не винен, так збіглося, але не найкращий час для реформи. Я за реформу буду дуже радий, якщо вона буде проведена добре і правильно. Але є підозри, що може вийти, як завжди", – розповів OBOZREVATEL медик.

Лікарка-інфекціоністка з київської клініки анонімно поділилася з OBOZREVATEL своїми спостереженнями за реакцією колег. За її словами, співробітники поліклінік "однозначно незадоволені". Мовляв, немає стабільності, а в умовах пандемії – і поготів.

"Доктора, які працюю в поліклініках, однозначно незадоволені"

"Тепер на їхні плечі лягає вся відповідальність за свій заробіток. Лікар не має стабільності. Немає гарантованої суми, яку він отримає наприкінці місяця, як це було раніше. Так, вона була маленька, але стабільна. Якщо в період підвищеного сплеску захворюваності зарплата буде нормальна, то в періоди затишшя або карантину – низька" – вважає вона.

В Україні стартував другий етап медреформи

Все залежить від самих лікарень

Медексперт Олександр Ябчанка, який брав безпосередню участь в розробці медреформи за часів Супрун (щоправда, тільки першої ланки), сказав OBOZREVATEL, що всі питання із заробітком тепер залежать від самих лікарень. Мовляв, хто зміг оптимізувати свою роботу, той і буде отримувати нормальні гроші, навіть в умовах пандемії.

Як приклад він навів стаціонари. За його словами, у деяких медзакладах вони працюють тільки де-юре – без наявності реанімаційного відділення. І це нераціонально.

"На практиці пацієнт не може отримати там екстрену допомогу. Перша проблема в цьому: в разі погіршання його стану просто немає відділення, де хворому можуть допомогти. Доводиться його везти в іншу установу. Такий стаціонар не може, фактично, ним бути. А якщо пацієнту не потрібна цілодобова присутність у стаціонарі, то питання інше: навіщо взагалі потрібен цей стаціонар?" – зауважив Ябчанка.

Крім того, він розповів, що в умовах пандемії Національна служба здоров'я України укладає договори між собою та лікарнею на предмет допомоги хворим з COVID-19. Одна з умов: у стаціонарі повинно бути реанімаційне відділення. В іншому разі за нього платити в НСЗУ не стануть.

Отже, лікарням потрібно було або обладнати реанімаційне відділення, або стаціонар прибрати, а персонал, на жаль, звільнити.

"Як би не було неприємно скорочувати персонал, більшість медичних закладів змушені на це йти, тому що система неефективна. Нерідко в лікарнях роздуті штати", – зазначив експерт.

В Україні стартував другий етап медреформи

Ось і виходить: є дві лікарні – в одній стаціонар оптимізували (або прибрали, або переобладнали), а в другій залишили як є. Перша отримуватиме гроші від НСЗУ, а значить, будуть і пацієнти, і фінансування. Друга ж буде продовжувати надавати допомогу, отримувати гроші за проліковані випадки, але, крім цього, доведеться за свій кошт утримувати стаціонар. А значить, зарплати працівників такої лікарні будуть істотно менші.

Лікар із іншої київської лікарні анонімно розповів OBOZREVATEL якраз про позитивний варіант. Їхня установа стала в певному плані пілотною і вже кілька місяців працює за принципами другого етапу медреформи. Зміни він називає прогресивними, але щодо зарплат поки суттєвої різниці не бачить. Проте впевнений, що це явище тимчасове й упродовж найближчих місяців ситуація зміниться.

"Форма звітності стала більш сувора, більш зважений підхід до призначення препаратів. Від цього залежить вартість випадку в протокольній медицині. Почали комп'ютери освоювати, переходимо на електронну систему документування. Давно можна було до цього прийти, але реформа пришвидшила це. Зміни, які зробили, я вважаю прогресивними", – поділився він.

Водночас вдається вписуватися і в тарифи, які закладені НСЗУ. За деякими випадками лікування обходиться дешевше, за деякими – дорожче, але в середньому, за його словами, все в межах норми.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки