За 20 хвилин на свіжому повітрі коронавірус втрачає 90% здатності інфікувати людей: результати дослідження

3,9 т.
За 20 хвилин на свіжому повітрі коронавірус втрачає 90% здатності інфікувати людей: результати дослідження

Коронавірус втрачає 90% своєї здатності заражати людину після 20 хвилин на свіжому повітрі. При цьому найбільше відсотків – протягом перших п'яти хвилин.

Про це йдеться у дослідженні, яке провели фахівці центру аерозолів Брістольського університету, повідомило видання Guardian. Вчені влаштували експерименти з усіма варіантами коронавірусу, крім Омікрона, проте незабаром запланували розглянути і його.

Результати підтвердили, що COVID-19 легше передається на коротких відстанях, вентиляція ж грає менш важливу роль.

"Люди були зосереджені на погано провітрюваних приміщеннях і думали про повітряно-крапельну передачу на метри або кімнату. Я не кажу, що цього не відбувається, але я думаю, що найбільший ризик зараження – це коли ви поряд з кимось", – поділився професор Джонатан Рейд, директор Дослідницького центру аерозолів Брістольського університету та провідний автор дослідження.

Відео дня

Примітно, що раніше тези вчених про збереження вірусу в краплях, що переносяться повітрям, ґрунтувалися лише на дослідженнях у герметичних судинах – барабанах Гольдберга. Саме в ході таких експериментів коронавірус виявляли у краплях через 3 години. Однак механізм кашлю та дихання людини має ряд відмінностей від такої моделі.

Так, дослідники з Брістольського університету розробили апарат, що дозволяв їм виробляти будь-яку кількість крихітних вірусомістких частинок і плавно переміщувати їх між двома електричними кільцями від п'яти секунд до 20 хвилин, при цьому строго контролюючи температуру, вологість, ультрафіолетове випромінювання та освітленість.

Коронавірус майже повністю втрачає здатність заражати на свіжому повітрі

"Вперше комусь вдалося змоделювати те, що відбувається з аерозолем під час видиху", – зазначив Рейд.

Нове дослідження показало, що коли вірус залишає сприятливі йому умови в легенях людини, він починає втрачати вологу і сохнути. Це знижує здатність коронавірусу інфікувати людей, проте слід враховувати також вологість повітря.

Коли цей показник нижчий за 50% (як, наприклад, в офісах), вірус втрачав приблизно половину своєї інфекційної здатності протягом перших п'яти секунд, далі в наступні п'ять хвилин позбавлявся ще 19% заразності.

При вологості 90% (як у лазні) зниження заразності було повільнішим: через п'ять хвилин вірус втрачав 52% інфекційної здатності, а через 20 хв – ще 10%.

Від температури повітря при цьому нічого не залежало, що суперечить багатьом популярним теоріям.

Проблему із зараженням вирішено?

Проте поки дослідження залишаються лише науковими теоріями, реальний захист, за словами медиків, людству можуть гарантувати лише вакцинація та дотримання правил. У США, наприклад, повернулися до суворих рекомендацій щодо маскового режиму.

Зокрема, американський Центр контролю та профілактики захворювань закликав населення використовувати найнадійніші маски – респіратори N95. Носити їх рекомендують постійно. Знову повернули масковий режим і європейські країни – посилення діє у Франції та Іспанії.

До того ж актуальною залишається проблема з мутацією вірусу. Оскільки Омікрон у згаданому дослідженні не був розглянутий, відкритим залишається питання, чи діє він за таким же принципом на свіжому повітрі. Як відомо, цей штам у кілька разів заразніший за попередників.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше лікар Борис Донський пояснив, як можна уникнути масового поширення штаму Омікрон.

Звернення колективу Obozrevatel
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки