Довголіття і фертильність: вчені відкрили важливу взаємозалежність

Довголіття і фертильність: вчені відкрили важливу взаємозалежність

Більш низька фертильність була пов'язана з погіршенням здоров'я і скороченням тривалості життя як чоловіків, так і жінок.

Народжуваність знизилася в більшості промислово розвинених країн.

Хоча причини в значній мірі невідомі, ряд чинників може сприяти зниженню показників фертильності, в тому числі вік, в якому людина заводить сім'ю, його раціон, курить він чи вживає алкоголь, який його вага і робить він фізичні вправи. Але якими б не були причини, це зниження фертильності означає, що приблизно у 15% пар на зачаття йде більше року.

Відео дня

Хоча багато ще невідомо про зниження фертильності, експерти The Conversation хотіли зрозуміти взаємозв'язок між низькою фертильністю і здоров'ям.

Як повідомляється в статті, команда експертів вивчила різні чинники. Вони використовували час до вагітності (кількість місяців, необхідне для зачаття) як непрямий показник фертильності. При цьому було виявлено, що чим більше пройшло часу з моменту рішення завести дитину і до настання вагітності, тим вище кількість госпіталізацій як чоловіків, так і жінок. Також одним із наслідків стала коротша тривалість життя жінок.

Це було особливо помітно, коли на зачаття (з моменту прийняття рішення) пішло більше 18 місяців.

Довголіття і фертильність: вчені відкрили важливу взаємозалежність

Для проведення дослідження команда використовувала дані про учасників двох опитувань близнюків - всього близько 14 000 близнюків - які народилися між 1931 і 1976 роками. Близько 55% учасників складали жінки, а близько 45% - чоловіки.

Пари близнюків використовували не тому, що учасники були близнюками, а тому, що вони включали детальну інформацію про терміни вагітності для першої спроби завагітніти. Учасники самі повідомили цю інформацію під час інтерв'ю для дослідження.

В обох дослідженнях вік близнюків був 18 років і старше, і всі включені в дослідження намагалися завагітніти на момент опитування. Також в дослідженні спиралися на дані про їх госпіталізації і смерть з моменту інтерв'ю до 2018 року.

Було виявлено, що серед цієї групи ті, кому було потрібно більше часу для зачаття, також мали більш високу смертність, особливо серед жінок. У жінок, яким на зачаття знадобилося 18 місяців або довше, загальна смертність була приблизно на 46% вище, ніж у жінок, яким на зачаття знадобилося менше двох місяців.

Більш низька фертильність також була пов'язана зі збільшенням кількості госпіталізацій. Жінки і чоловіки, яким для зачаття знадобилося 18 місяців або більше, були госпіталізовані частіше - приблизно на 21% частіше для жінок і на 16% для чоловіків - у порівнянні з тими, кому на зачаття знадобилося менше двох місяців.

Більш тривалий термін до вагітності був пов'язаний з широким спектром захворювань, особливо у жінок, включаючи порушення харчування і порушення обміну речовин (наприклад, ожиріння або хвороби серця) і захворювання органів дихання (наприклад, пневмонія).

Час до вагітності також був пов'язаний з деякими причинами смерті, в тому числі від пневмонії та інших респіраторних захворювань, а також від хвороб органів травлення, сечовивідних шляхів, статевих органів та ендокринної системи у жінок. Низька фертильність була пов'язана з широким спектром захворювань, включаючи ожиріння.

Екологічні фактори

Чому існує цей очевидна зв'язок? Причини цьому зв'язку в значній мірі невідомі, але можуть бути генетичними, гормональними, пов'язаними зі способом життя або внутрішньоутробними факторами - наприклад, якщо мати курила, коли дитина перебувала в утробі матері.

У попередньому дослідженні, використовуючи ті ж опитування близнюків, експерти намагалися відповісти на питання, чи є час настання вагітності генетичним. У цьому дослідженні важливим є той факт, що учасники були близнюками. Це пов'язано з тим, що монозиготні близнюки (походять з однієї заплідненої яйцеклітини) мають всі свої гени, тоді як дизиготні близнюки (походять з двох запліднених яйцеклітин) мають тільки 50% своїх генів, як і звичайні брати і сестри. Це означає, що можна спостерігати генетичний внесок у фертильність.

Довголіття і фертильність: вчені відкрили важливу взаємозалежність

Велика частина відмінностей у часі до вагітності пов'язана з впливом навколишнього середовища, на яку припадає близько 96% фертильності у чоловіків і близько 72% у жінок. Але був також генетичний ефект, на який доводилося 4% фертильності у чоловіків і 28% у жінок. В цілому це говорить про те, що навколишнє середовище грає велику роль у фертильності для обох статей, ніж генетика, але в фертильності жінок був значний генетичний внесок.

Об'єднавши результати обох досліджень, можна побачити, що не тільки більш низька фертильність пов'язана з погіршенням стану здоров'я, але також багато в чому визначається факторами навколишнього середовища, такими як дієта, чи палить людина і вік, в якому він вперше намагається палити.

Більш сильний зв'язок між низькою фертильністю і більш високими показниками госпіталізацій і передчасної смерті жінок не є несподіваним, оскільки вагітність, безумовно, пред'являє більш високі вимоги до жіночого організму, ніж до чоловіків.

Хоча необхідно провести додаткові дослідження, щоб краще зрозуміти, які конкретні фактори призводять до зниження фертильності у чоловіків і жінок, результати даного дослідження вказують на ще одну причину, з якої варто намагатися вести здоровий спосіб життя.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки