МОЗ Украины и FDA об IQOS: вредный или нет?

396,3 т.
МОЗ Украины и FDA об IQOS: вредный или нет?

Що таке IQOS, glo і системи нагрівання тютюну в цілому?

IQOS – це система нагрівання тютюну, розроблена Philip Morris International з прицілом на те, що з часом вона повністю замінить сигарети. glo – аналог IQOS від British American Tobacco. Обидва пристрої, а також їх численні клони з Азії (Jouz 12, Jouz 20, iBuddy, Pluscig V10, IQcover і ще десятки найменувань) побудовані на технології нагрівання тютюну.

IQOS
Відео дня

Такі амбітні плани виробників ґрунтуються на декількох передумовах:

1. Суспільний інтерес до здорового способу життя

З ростом популярності здорового способу життя збільшується попит на менш шкідливі рішення у всіх сферах життя. Менше пластику, менше ГМО, більше органічних фермерських продуктів. Оливкова олія замість майонезу. Цільнозерновий хліб замість здобних булок з пшеничного борошна. Щоб залишитися на плаву, навіть тютюновим компаніям потрібно мати в портфелі продукти, що знижують шкоду здоров'ю та навколишньому середовищу.

2. Технологія нагрівання тютюну може знижувати шкоду для здоров'я

Завдяки відсутності горіння кількість шкідливих речовин істотно скорочується порівняно з сигаретним димом. Виробники розраховують, що зниження концентрації шкідливих речовин (в першу чергу за рахунок шкідливих канцерогенних продуктів горіння) дозволить істотно зменшити шкоду здоров'ю курців.

3. Ефектний продуктовий дизайн

В епоху айфонів і макбуків єдиний спосіб пробитися до просунутої аудиторії – це не просто створити по-справжньому цінний продукт, але й загорнути його в технологічну оболонку з сучасним дизайном і продуманим користувацьким інтерфейсом. Тому IQOS і glo стабільно раз на рік випускають нові версії, апгрейдять дизайн, покращують технічні характеристики та додають нові фічі.

4. Успіх у споживачів

За 4 роки продажів близько 7,5 мільйонів курців по всьому світу відмовилися від сигарет і перейшли на IQOS. glo після двох років на ринку теж рапортує про 2 мільйони курців, які змінили сигарети на менш шкідливу альтернативу – систему нагрівання тютюну. У сумі виходить близько 10 мільйонів. Така значна кількість користувачів, набрана в короткий термін, пророкує гаджетам для нагрівання тютюну велике майбутнє.

IQOS

Суперечки про користь/шкоду IQOS і glo. Першоджерела

Дискусії про нешкідливість, шкоду і приховані побічні ефекти систем нагрівання тютюну ведуться практично з моменту появи першої тестової моделі IQOS в 2014 році. Думки розділилися. Найбільший внесок в інформаційний хаос навколо систем нагрівання тютюну, безумовно, належить пресі.

Одні медіа, нібито цитуючи міністерство охорони здоров'я, вердикт FDA та "австралійських вчених"™, стверджують, що IQOS – шкідливий та небезпечний. Інші, нібито посилаючись на заяви виробників і невідомих вчених з ютуба, розповідають, що IQOS – нешкідливий та стане практично панацеєю для курців.

У такій полеміці найцікавіше та найкраще звертатися до першоджерел.

Можна виділити 4 основні компетентні сторони, чиї думки про системи нагрівання тютюну є сенс розглядати:

  • виробники та їхні власні R&D центри

  • уряди країн і компетентні в питаннях охорони здоров'я структури

  • незалежні науково-дослідні інституції

  • професійні спільноти

IQOS

Що виробники говорять про системи нагрівання тютюну

Виробники про власні продукти поганого, звісно ж, не скажуть. За даними офіційного сайту iqos.ua, при використанні IQOS виділяється на 95% менше шкідливих речовин у порівнянні зі звичайними сигаретами. Повний перехід на IQOS може зменшити шкоду, що наноситься здоров'ю, у порівнянні з палінням звичайних сигарет. BAT про свій glo говорить щось подібне.

Тішить, що виробники до просування систем нагрівання тютюну ставляться відповідально та етично.

По-перше, вони не намагаються ввести споживачів в оману та не стверджують, що їхні нові продукти зниженого ризику повністю нешкідливі. Повністю нешкідливо – не палити взагалі. А куріння або будь-які його замінники – це шкідливо за замовчуванням. Нікотин в аерозолі IQOS і glo міститься в тій самій концентрації, що й у сигаретному димі. А шкідливі речовини (хоч їх і значно менше, ніж в сигаретах) все ж присутні.

По-друге, PMI і BAT не намагаються "продати" свої електронні новинки як засоби, що допомагають кинути палити. Виробники прямо заявляють, що системи нагрівання тютюну – це не спосіб кинути курити. Ці продукти призначені виключно для тих, хто твердо має намір продовжувати палити, але готовий хоча б розглянути менш шкідливу та більш гігієнічну альтернативу. В аерозолі міститься нікотин. А нікотин, як відомо, викликає та підтримує залежність. Так що про жодне "кидання" не йдеться.

Джерела:

офіційний сайт IQOS iqos.ua

офіційний сайт R&D центру Philip Morris International pmi.science.com

Що американський FDA каже про IQOS

Для початку про те, що таке FDA. FDA (Food & Drug Administration) – це Адміністрація з контролю якості харчових продуктів і медикаментів; підрозділ Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб США. FDA є однією з найавторитетніших у світі організацій в питаннях контролю якості продуктів харчування, лікарських препаратів, тютюнових виробів, ветеринарної продукції, кормів для тварин. Будь-який товар з цих категорій (не важливо, виробляється він в США або завозиться) повинен отримати схвалення FDA, перш ніж його можна буде продавати на території країни.

Майже 2 роки FDA вивчали IQOS. Оскільки це перша в світі (а на момент подачі заявки в FDA – єдина) система нагрівання тютюну, комісії знадобилося досить багато часу, щоб розібратися в питанні. Експерти FDA розглядали як дані від R&D центру Philip Morris, так і результати 8 незалежних досліджень.

У підсумку, через 2 роки вивчення науково-технічної документації та консультацій з галузевими експертами, науковцями та медиками, FDA постановили:

1. IQOS виділяє значно менше шкідливих речовин, ніж сигарети.

2. Зроблений за новою технологією фільтр з полілактиду в стіках для IQOS є біорозкладаним і безпечним для користувачів.

3. Ментол в ароматизованих стіках безпечний і не виділяє токсинів.

4. IQOS відповідає стандартам якості США. IQOS дозволений до продажу в США.

5. IQOS має значний потенціал позитивного впливу на суспільне здоров'я.

6. Курці, які повністю переходять на IQOS і не чергують його з сигаретами, вдихають менше токсичних речовин. І потенційно знижують для себе ризики хвороб, пов'язаних з курінням.

7. Стіки для IQOS містять таку ж кількість нікотину, як сигарети. Це підвищує шанс повного переходу курців з сигарет на IQOS і, відповідно, скорочення кількості шкідливих речовин, що потрапляють до організму.

8. Аналіз IQOS на інших ринках показав, що, на відміну від вейпів, цей продукт практично не приваблює неповнолітніх, а більшою мірою цікавить ту аудиторію, на яку був розрахований - діючих повнолітніх курців.

9. Стіки для IQOS будуть регулюватися тими самими юридичними нормами, які контролюють продаж і маркетинг тютюнових виробів. FDA не виключає можливість, що в майбутньому IQOS отримає окрему категоризацію та спеціальне законодавство як продукт зниженого ризику. Наприклад, митне законодавство США відразу кваліфікує стіки як "інші тютюнові продукти", а не сигарети. А на IQOS не потрібно вішати маркування "Куріння вбиває" або інше попередження.

10. FDA ретельно стежитиме за результатами продажів IQOS в США, відповідальним дотриманням законодавчих норм і новими результатами досліджень, щоб за необхідності коригувати подальше регулювання систем нагрівання тютюну.

При цьому FDA не зробив жодних заяв про те, що вважає IQOS менш шкідливим за сигарети, або що в довгостроковій перспективі перехід на IQOS усуває ризики хвороб, пов'язаних з курінням. Для таких висновків, на думку FDA, даних поки що недостатньо.

IQOS

Джерела:

офіційний сайт FDA: fda.gov

Що Міністерство охорони здоров'я України каже про IQOS

Уляна Супрун неодноразово висловлювалася в соціальних мережах і в інтерв'ю на тему паління, електронних сигарет, вейпів і систем нагрівання тютюну. Її точка зору в цьому питанні однозначна: безпечного куріння не буває. Безпечно лише не курити взагалі. Тому краще навіть не починати, а якщо почали – кидати, а не шукати альтернативи.

Нещодавно Міністерство охорони здоров'я України опублікувало офіційний коментар з приводу рішення FDA про IQOS. В принципі, МОЗ України ніякого відношення ні до США, ні до FDA не має. Але, мабуть, трактування рішення FDA вони опублікували в межах своєї послідовної просвітницької діяльності. Нинішня команда МОЗ відома своїм відповідальним ставленням до поширюваної інформації та якісним попереднім фактчекінгом. Тому на достовірність перекладеної на українську інформації зазвичай можна покластися.

Але цього разу і МОЗ не зміг втриматися на території сухого викладу об'єктивних фактів. Висновки FDA урізали і вирвали з контексту, нівелюючи можливий позитивний вплив як на громадське здоров'я, так і на здоров'я окремих курців і їхнього найближчого оточення.

Практично всі позитивні висновки FDA на сайті міністерства охорони здоров'я опустили, зробивши акцент на регуляторних обмеженнях, описаних вище в пунктах 9 і 10, і надавши їм негативного забарвлення. До цього ж додали просто критику стіків, посилаючись на дослідження Каліфорнійського університету, відкинуте, між іншим, тим самим FDA за необгрунтованість методології.

Джерела:

офіційний сайт Міністерства охорони здоров'я України: moz.gov.ua

офіційний сайт центру громадського здоров'я МОЗ України: phc.org.ua

Що кажуть про IQOS медики та науковці з різних країн

Власну аналітику на цю тему ми нещодавно публікували. Зібрали досить розгорнутий перелік думок на користь і проти айкоса. Повторюватися не будемо. Точку зору лікарів і вчених про системи нагрівання тютюну можна почитати тут: 10 "острых" вопросов об IQOS: отзывы врачей. Или о чем никогда не скажет производитель.

Головна думка, яку ми намагалися донести – перш, ніж довіряти будь-якій опублікованій інформації, перевіряйте першоджерело.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки