Алергія на холод і мороз: чого боятися та як її подолати

120,9 т.
Алергія на холод і мороз: чого боятися та як її подолати

Сніг і мороз можуть принести не тільки радість, а й неприємності.

Йдеться про так звану алергію на холод. Про те, що це таке, як уберегтися і що робити, якщо ваш організм із незадоволенням відреагував на морози та снігові хуртовини, розбирався "Медобоз".

Як виглядає алергія на холод і мороз

Холодне повітря, особливо коли температура падає нижче нуля за Цельсієм, та ще при високій вологості, здатне викликати різку реакцію організму. Приблизно від 20 до 30% населення не переносить холодів так, що їх організм проявляє це у вигляді характерних реакцій, таких як:

Відео дня

- почервоніння шкіри;

- висипання червоного кольору, що нагадують опіки шкіри від дотику з кропивою (кропив'янка);

- свербіж;

- набряклість.

У важких випадках людину може вразити алергічний шок, і вона може втратити свідомість. Подібна різка реакція організму зустрічається вкрай рідко, однак, якщо ви помітили у себе перші ознаки холодової алергії, все ж не слід зволікати зі зверненням до лікаря.

Читайте: Аналіз крові на алергени: як роблять і для чого потрібен?

Висип зазвичай з'являється на відкритих ділянках тіла, які піддавалися впливу холодного повітря - носі, щоках, лобі, підборідді. Якщо ви мали необережність зняти рукавиці або рукавички, то такий висип може виникнути і на руках. Найчастіше вони сверблять. Якщо не прислухатися до порад медиків і почати розчісувати цей висип, то шкіра травмується, огрубіє, почне лущитися. Це надовго загальмує одужання, тому постарайтеся стримуватися.

Якщо потерпілий вчасно прийме антигістамінні препарати, змаже ділянки шкіри, що постраждали, жирним кремом, можна антисептичним і обов'язково - гіпоалергенним, то висип зникне безслідно.

Зазвичай цей висип проходить самостійно через кілька годин після того, як людина знову опинилася в комфортній температурі. Однак, якщо не вжити заходів, то він знову може з'явитися після чергового виходу на мороз.

Механізм появи алергії на холод

Як вважають вчені, винен у появі алергії особливий вид білка. Як тільки людина, схильна до алергії, потрапляє в холод, ці білки склеюються між собою, об'єднуються у великі комплекси.

Імунітет людини влаштований таким чином, що відразу починає чинити опір цим процесам як чомусь чужорідному. Як наслідок, починає боротьбу з цими незрозумілими йому білками і утвореннями, у результаті чого в людини додається проблем зі здоров'ям.

Зупинити розвиток цих процесів може або прийом антигістамінних препаратів або видалення впливу алергену - у цьому випадку холоду.

Холодова алергія: що може погіршити ситуацію?

Найчастіше, кажуть лікарі, алергія на холод і мороз не пов'язана з якимись ще хворобами, що є в організмі. У той же час, якщо у людини є ще які-небудь захворювання, то реакція імунітету може бути більш агресивною.

Наприклад, якщо людина страждає від червоного вовчака, проблем із роботою щитовидки, то висип буде більшим, а свербіж здатний перерости в печіння. Найчастіше така реакція викликається навіть не холодом самим по собі, а, скажімо, холодним вітром. При цьому температура повітря може бути навіть вище 0°С.

Найчастіше холодова алергія передається у спадок. Тобто якщо ваші мама або тато страждали від холодів, то шанси, що у їхніх дітей може бути така ж реакція на контакт із холодним повітрям, підвищуються.

Щоб переконатися в тому, чи є у вас алергія на холод, і чи не є це всього лише самонавіюванням, можна провести простий експеримент. Для цього досить дістати з морозилки кубик льоду і прикласти його до зап'ястя на 20-25 хвилин.

Цей так званий Дункан-тест скаже вам усю правду: якщо у вас алергія на холод, то на шкірі з'являться характерні пухирі червоного кольору, які відразу почнуть чухатися і свербіти.

Чим холодова алергія відрізняється від звичайної

На відміну від алергії на такі можливі алергени, як продукти харчування, ліки або дим, реакція на холод відрізняється тим, що з віком вона стає менш помітною і навіть може зникнути зовсім.

Найбільш схильні до холодової алергії діти і молоді жінки, у яких дуже ніжна і тонка шкіра. Особливо різкою може бути реакція імунної системи в разі, якщо недавно людина перенесла інфекційне захворювання, скажімо, ГРВІ, вірусний гепатит, або заражений паразитами.

Основні методи боротьби з холодовою кропив'янкою

У зимовий час практично неможливо уникнути контакту з алергеном, який викликає морозну алергію - з холодним повітрям.

До того ж у деяких алергіків кропив'янка висипає не на морозі, а в тих випадках, коли людина потрапляє з вулиці в тепле приміщення. Разом із відігріванням виникає і висип, який супроводжується все тими ж неприємними відчуттями.

Як цього уникнути?

Якщо така біда трапилася вперше, то бажано відразу звернутися до лікаря, який індивідуально пропише відповідне лікування.

Зазвичай доктор призначає антигістамінні препарати. Якщо контакт із холодом був короткостроковим і повторів не передбачається, то досить буде кілька днів попити їх по 1 таблетці в день.

Сучасні антигістамінні (противоаллергенние) препарати:

- Цетрин;

- Лоратадин;

- Едем.

Їх прийом досить швидко усуне як свербіж, так і висип.

Також лікар може порадити і комплексне лікування, - наприклад, препарати, прийом яких допоможе зміцнити судини, якщо бути точніше, то знизить проникність дрібних кровоносних судин - капілярів. Це посилить опірність кровоносної системи проникненню в неї подразливого алергену - холоду.

У їх числі такі лікарські засоби, як:

- Аскорутин;

- Магнікум;

- Нормовен.

Тим, кому не пощастило бути схильним до алергії на холод, бажано берегти себе в ті дні, коли настають холоди. Для цього необхідно не забувати:

- завжди одягати головний убір;

- захищати кисті рук;

- за 15-20 хвилин до виходу на вулицю наносити на відкриті ділянки шкіри спеціальні захисні засоби, прописані лікарем, або принаймні дитячий крем із високим вмістом вітамінів А та Е.

Профілактика холодової алергії

Загартовування таким ніжним особам просто необхідне. Однак проводити його слід лише в теплу пору року. Причому зовсім необов'язково обливали себе з ніг до голови крижаною водою - досить кожен ранок і вечір підставляти кисті рук і ступні ніг під проточний струмінь холодної води.

Спочатку досить тримати їх під крижаною водою по кілька секунд, а з часом, коли ви зможете довести час перебування під водою до 5, а то і до 10 хвилин, ви абсолютно спокійно перенесете і зустріч зі справжніми водохресними морозами!

Якщо ж загартовування - не для вас, то намагайтеся берегти себе, рідше буваючи на холоді. Рекомендуємо також до зими заздалегідь придбати прописаний лікарем антигістамінний препарат, щоб, якщо імунітет усе ж відреагував на холодову алергію, ви змогли вчасно вжити необхідних заходів.

Вихід на холодне повітря по можливості повинен бути поступовим - спочатку постійте під потоками холодного повітря з-під кватирки, і тільки потім виходьте на вулицю.

Незадовго до виходу на мороз випийте чашку теплого чаю. Намагайтеся уникати продуктів, які можуть також викликати алергію, щоб не обтяжувати вашу імунну систему. Скоротіть споживання кави, цитрусових, шоколаду. Не вживайте алкоголь, а також їжу, яка містить барвники та консерванти.

Як раніше повідомляв "МедОбоз", американські медики прийшли до висновку, що різке зростання фізичних навантажень може викликати сильні алергічні реакції.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки