Морські блохи викликають алергію і світяться в темряві: дерматолог і еколог пояснили небезпеки

29,9 т.
Морські блохи викликають алергію і світяться в темряві: дерматолог і еколог пояснили небезпеки

Морські блохи, або бокоплави, навала яких спостерігається на узбережжі Азовського моря, викликають занепокоєння у туристів, які скаржаться на численні укуси. Ці тварини в чомусь унікальні – вони живуть у вузькій смузі прибою, світяться ночами і навіть фільтрують воду, але їхні укуси можуть призводити до серйозних проблем.

У тому, які страхи людей обґрунтовані, а які ні, та що робити в разі укусу морської блохи, OBOZREVATEL розбирався разом з алергологом і екологом.

Чим небезпечний укус морської блохи: від алергії до важкої інфекції

Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дерматовенерології та алергології НМАПО імені П.Л.Шупика Олександр Літус розповів OBOZREVATEL, що укус морської блохи може спричинити навіть анафілактичний шок. Щоправда, такі випадки поодинокі.

Відео дня

"Укуси морських бліх можуть викликати не тільки алергічні реакції, а й справжній анафілактичний шок – у разі реактивності організму, наприклад, якщо людина астматик. Така ймовірність дуже мала, але теоретично це абсолютно можливо", – пояснив медик.

За його словами, такі укуси можуть зумовити більшу реакцію у тих людей, яких називають алергіками. "Люди зі зниженою імунною реактивністю, що мають атопічний дерматит, люди молодого віку, безумовно, більш схильні до таких реакцій", – сказав Літус. Він додав, що в список людей із групи ризику потрапляють і діти.

Крім алергічних реакцій, укуси морських бліх можуть також спричиняти "важкі запальні інфекції, пов'язані з вторинною інфекцією", – попередив лікар. Він пояснив, що інфекція може потрапити в організм або безпосередньо під час укусу, або під час розчісування місця укусу. "Після укусу з'являється свербіж, людина розтирає це місце і нігтями заносить туди бруд".

Морські блохи можуть бути більш небезпечними для дітей.

Що робити після укусу, чи можна купатися?

Медик поділився рекомендаціями щодо того, як вчиняти в разі укусу. За його словами, головне – правильно продезінфікувати пошкоджену ділянку шкіри.

"Відразу ж, щойно це сталося, необхідно обробити місце укусу антисептиком на основі спирту. Ідеально для цього підійде антисептик для рук із вмістом спирту не менше ніж 60%, який ми використовуємо під час карантину. Тому що спирт розщеплює білки і допомагає позбутися токсинів, які могли потрапити в організм", – сказав лікар. Далі треба змастити місце укусу будь-яким протизапальним кремом, "краще таким, що містить антибіотик".

"Якщо виникла алергічна реакція, необхідно прийняти якийсь антигістамінний препарат. Якщо протягом 5 днів симптоми не пройшли, необхідно обов'язково звернутися до лікаря, щоб поставити діагноз, тому що це може бути щось більше, ніж просто укус", – попередив Літус.

Медик порекомендував утриматися від купання, щонайменше, протягом 2-3 годин після укусу, "а краще добу", "щоб не занести вторинну інфекцію", а також спостерігати за цією ділянкою шкіри. "Якщо запалення немає, тоді можна купатися. Якщо з'явилося запалення, то купання краще перенести на інший день. Засмагати можна відразу, але наскільки це корисно – це вже інше питання".

Морські блохи не мають чим кусати людей

Співробітник відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології НАН України Олексій Василюк запевнив OBOZREVATEL, що морські блохи, або бокоплави, є дуже цікавими та навіть красивими тваринами, які вимушені боротися за своє життя. Втім, за його словами, небезпеки для людини вони не становлять.

"Якщо чесно, я не впевнений, що вони когось кусають. Особисто у мене жодного такого випадку не було, хоча я багато разів був на Азовському морі. Їх можна назвати хижаками лише в тому сенсі, що вони поїдають дрібніших істот, але бокоплави не мають такого ротового апарату, який міг би завдати реальної шкоди людині. Тому я трошки спантеличений цими повідомленнями про укуси. Можливо, причина не в бокоплавах", – припустив еколог.

За його словами, бокоплави можуть лише погіршити стан шкіри, коли на ній вже є якісь пошкодження або укуси інших тварин чи комах. "Наприклад, коли натерта нога і по ній повзають бокоплави, вони можуть спричинити ще більше подразнення. Так само коли йдеться про укуси комарів", – сказав Василюк.

Морські блохи – унікальні створення.

Чому морські блохи – унікальні істоти, які є індикатором якості води

Василюк розповів, що морські блохи – цікавий об’єкт для вивчення, оскільки можуть жити лише у вузькій зоні прибою і більше ніде. "Бокоплав – це дуже цікава тварина. Вони живуть у вузькій зоні прибою, тому що це єдине безпечне місце для них. Якщо вони будуть підніматися вище, там вже буде занадто сухо, а якщо нижче, їх можуть змивати хвилі або з’їдати хижаки. Бокоплав – це тварина, якою харчується дуже багато хто, тому вони вимушені ховатися", – розповів еколог.

Він додав, що бокоплави мають здатність світитися вночі, і це видовище може навіть заворожити. "Вони гарно світяться вночі. Коли зовсім темно, цікаво прийти на пляж, провести рукою по піску – і все спалахує", – зауважив він.

За словами Василюка, наявність у тій чи іншій водоймі бокоплава свідчить про те, що якість води в ній прийнятна. "Якщо є бокоплави, значить, не все погано з якістю води. Ба більше, вони фільтрують воду, коли шукають у ній щось їстівне. Вони харчуються тим, що можуть профільтрувати. Якщо вода буде забруднена, нічим буде харчуватися", – пояснив він.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки