Сезон амброзії: правила виживання

Сезон амброзії: правила виживання

А ви помічали як червоніють ваші очі або ваших рідних наприкінці літа? Думаєте, це все через недосип, спричинений тривогами? Не тільки! Річ у тім, що зараз у розпалі сезон полінозу - алергічного захворювання слизових оболонок носа й ока, яке спричинює пилок рослин або спори грибів. У позінозу кілька проявів: комусь докучає алергічний риніт, тому доводиться носити з собою серветки та краплі. Дехто більш схильний до кон'юнктивіту або навіть проявів бронхіальної астми. Але в будь-якому випадку алергікам сьогодні не позаздриш.

Мої пацієнти чомусь звикли до тези, що алергію викликає тополиний пух і дивуються, коли отримують загострення влітку. Спочатку життя псують злакові рослини та колоскові трави. Не важливо, що в умовах великого міста не зустрінеш злакових полів – їх пилок здатен переміщуватися на десятки кілометрів. І на нього, в першу чергу, зреагує слизова верхніх дихальних шляхів. Пацієнти жаліються на набряк, закладеність носа, рясні виділення тощо.

Відео дня

А в сезон бабиного літа починає квітнути амброзія. В середині вересня поширення пилку зазвичай досягає максимуму. По закінченні цього періоду симптоми в алергіків потроху стихають, а ближче до середини жовтня і зовсім зникають. Амброзію називають "королевою алергій" не через неймовірну красу цього бур’яну, а через величезну кількість людей, які на нього реагують. Вона росте абсолютно скрізь, тому від неї потерпають як жителі міст, так і селяни. Уявіть: лише одна рослина може продукувати від кількох мільйонів до кількох мільярдів зерен пилку та спричинити алергічну катастрофу!

Як зрозуміти, що винуватицею алергії є саме амброзія?

Адже разом з амброзією квітнуть, наприклад, соняшники чи полин. Тут у нагоді будуть діагностичні тести, але, на жаль, їх доведеться відкласти допоки загострення не мине. Алерготести не роблять у період, коли пацієнт страждає від алергії, щоб не погіршувати його стан ще більше. Але ніхто вас не кине напризволяще, адже навіть під час гострої фази можна зробити аналіз на антитіла до алергенів та дізнатися, який саме алерген спричиняє гіперчутливість.

Для швидкої допомоги нам не так вже й важливо знати назву алергену. Тактика лікування гострого стану буде однакова: антигістамінні та гормональні препарати. Але якщо ми ставимо перед собою завдання перервати алергічний процес та профілактувати повторення наступного сезону – в холодну пору року порадьтеся з лікарем щодо алергенспецифічної імунотерапії (так званого "щеплення від алергії"). Це втручання в імунну систему, завдяки якому утворюються антитіла до конкретного алергену. Одразу зазначу, що таке лікування не можна кидати і його тривалість вимірюється роками. Але й якість вашого життя буде значно вищою!

Що ж, окрім симптоматичної терапії, робити зараз?

По-перше, менше гуляйте на вулиці в сухі та спекотні дні — у цей час концентрація пилку в повітрі найбільша! Після дощу пилок "прибиває" до землі і такі прогулянки значно корисніші. Обирайте для прогулянок вечірній час, оскільки найбільшу кількість пилку амброзія випускає в першій половину дня. Не забувайте сонцезахисні окуляри!

По-друге, не забувайте змінювати одяг після виходу на вулицю, адже пилок осідає дуже швидко. А випрану білизну сушіть лише вдома. Зачиняйте вікна та вмикайте кондиціонери з високоякісними фільтрами.

По-третє, зверніть увагу на ваші згубні звички, адже, наприклад, куріння може ускладнювати перебіг алергій. Продукти горіння, як виділяються під час горіння сигарети, викликають ураження слизових оболонок та суттєво загострюють прояви алергії. Більш того, при алергії на амброзію подразнюються верхні дихальні шляхи, що призводить до кашлю і хрипу у людей, які страждають на астму. Тож їм доводиться зовсім нелего. Додайте сюди бронхіт курця і життя може перетворитися на пекло...

Деякі пацієнти радяться, чи допоможе в цей час перехід на альтернативні продукти, де відсутній процес горіння? Якщо порівнювати систему нагрівання тютюну зі звичайною сигаретою - я раджу зробити вибір на користь першої. Але якщо у вас є алергія на компоненти будь-яких тютюнових виробів, то вам взагалі варто від них відмовитися через можливість перехресної алергії - алергічної реакції, що виникає в результаті чутливості до алергенів, схожим за своєю будовою.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки