Аеробні вправи ефективні при гіпертонії

Аеробні вправи ефективні при гіпертонії

Резистентна гіпертензія – велика клінічна проблема. Існуючі сьогодні варіанти терапії – препарати та ниркова денервація, показують лише обмежений успіх у зниженні артеріального тиску (АТ).

Згідно з завершеним нещодавно дослідженням, результати якого опубліковані в JAMA Cardiol, аеробні тренування ефективні у людей з гіпертонією, яка погано піддається лікуванню.

За словами доктора філософії Університету Авейру в Португалії Фернандо Рібейро, виконувані вправи були безпечними, при цьому вони приводили до клінічно значущого зниження добового артеріального тиску.

Подробиці дослідження

Як показали результати рандомізованого контрольованого клінічного дослідження, показники артеріального тиску у пацієнтів з резистентною гіпертензією, що виконують аеробні тренування за програмою середньої інтенсивності, були нижчими в порівнянні з тими, хто отримував звичайну допомогу.

Відео дня

Дослідження проводилося понад два роки у двох центрах у Португалії. У ньому брало участь 53 пацієнти віком 40-75 років. 26 з них проходили програму аеробних тренувань протягом трьох місяців. Вона включала три заняття по 40 хвилин на тиждень під наглядом на додаток до звичайного догляду. 27 учасників дослідження з контрольної групи отримували тільки стандартну допомогу.

В результаті у пацієнтів у групі вправ у порівнянні з контрольною групою при добовому вимірі систолічний артеріальний тиск знизився на 7,1 мм рт. ст. Також у цієї групи хворих відзначалося зниження:

  • діастолічного АТ на 5,1 мм рт. ст. при добовому вимірі;

  • систолічного і діастолічного АТ на 8,4 і 5,7 мм рт. ст. відповідно при вимірюванні в денний час;

  • систолічного артеріального тиску на 10,0 мм рт. ст. при офісному вимірюванні (на прийомі у лікаря в лікувальному закладі).

Аналогічні ефекти описувалися і в більш ранніх роботах, проте це дослідження особливо корисно, оскільки в ньому міститься опис конкретних типів вправ.

На думку доктора медичних наук, Медичний університет Південної Кароліни, Чарльстон, Деніела Лекленда, вправи повинні розглядатися не ізольовано, а бути частиною терапії. Не слід самостійно відмовлятися від медикаментозної терапії, для досягнення стійкого ефекту також необхідні зміни способу життя, такі як зменшення споживання солі та помірне вживання алкоголю.

Доктор медицини, Південно-західний медичний центр Юта, Даллас, Техас, Ванпен Вонгпатанасін зазначив, що у тренувань з вправами крім зниження АТ багато потенційних переваг. Це стосується поліпшення функції ендотелію, зниження жорсткості судин і реактивності нервової системи на стрес. Також регулярні тренування призводять до поліпшення якості життя пацієнтів.

Обмеження дослідження

Одне з обмежень цього дослідження – невеликий розмір вибірки пацієнтів, у яких переважно спостерігається відносно легка гіпертензія. Тому поки складно сказати, чи будуть аеробні вправи такі ж ефективні у пацієнтів з більш важкої гіпертонією.

Також було б корисно, якби дослідники контролювали, наскільки ретельно пацієнти дотримуються прописаного медикаментозного лікування за зразками сечі або крові, а не за допомогою анкети.

За словами автора роботи, подальші дослідження бажано направити на вивчення причин, чому деякі пацієнти не реагують на втручання, а деякі – сверхреагують.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки