Аспірин небезпечний для здоров'я: нові дослідження

Аспірин небезпечний для здоров'я: нові дослідження

Аспірин краще замінити?

Аспірин – не найкраща профілактика ішемічної хвороби серця та серцево-судинних захворювань. Цього висновку дійшли італійські вчені після проведення глобального клінічного дослідження за участю 24 000 пацієнтів. Медики пропонують замінити славнозвісну ацетилсаліцилову кислоту на інгібітор клопідогрель, який показав кращі результати.

Американські вчені також розвіяли міф про користь аспірину. На думку дослідників, препарат збільшує ризик анемії у людей похилого віку. Можливо, варто провести ревізію в аптечці?

Відео дня

Аспірин: невиправдана популярність

Ацетилсаліцилову кислоту часто асоціюють з доступним та "безпечним" способом для розрідження крові та профілактики серцево-судинних захворювань й інсульту. Аспірин зменшує згортання крові та ризик утворення згустків. Незважаючи на популярність препарату, останні дослідження вчених говорять самі за себе: аспірин має надто багато побічних ефектів.

Доктор медичних наук Феліче Граньяно з Університету Кампанії Луїджі Ванвітеллі очолив масштабне дослідження, присвячене дії аспірину та клопідогрелю на пацієнтів з ішемічною хворобою серця.

Лікар вважає, що популярність аспірину для профілактики серцево-судинних захворювань нічим не виправдана. Він зазначає: останні дослідження ацетилсаліцилової кислоти проводились лише у 1970-1980-х роках.

"Загалом наші дані ставлять під великий сумнів центральну роль аспірину у вторинній профілактиці ІХС. Монотерапія інгібітором P2Y12, як довгострокова антитромбоцитарна стратегія, показала кращу ефективність у пацієнтів з коронарним атеросклерозом", - стверджує доктор Граньяно.

Більш безпечна альтернатива: нові дослідження

Масштабне дослідження команди вчених на чолі з дослідником Граньяно показало: інгібітори P2Y12 (клопідогрель) – більш ефективний антиагрегант, ніж аспірин для профілактики ІХС та інших серцево-судинних захворювань. Препарат менше впливає на цілісність слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

У дослідженні було задіяно 24 000 пацієнтів з ІХС та перенесеним інфарктом міокарда. Одна половина з них приймала аспірин, друга - клопідогрель або тикагрелор:

Інгібітори P2Y12, на відміну від аспірину, показали значно менше побічних дій на ШКТ. Вчені відзначили значне зниження ризику шлунково-кишкової кровотечі.

Ще одне дослідження американських учених також розвіяло міфи щодо безпеки аспірину. Аналіз даних клінічних випробувань NIH показав: щоденний прийом низьких доз аспірину збільшує ризик анемії у людей віком 65 років і більше приблизно на 20%.

Анемія у людей похилого віку пов'язана з підвищеною втомлюваністю, інвалідністю, депресивними симптомами та когнітивними проблемами, - кажуть дослідники. Як показують дані, дефіцит заліза при щоденному прийомі аспірину пов'язаний не лише з можливими кровотечами.

Наші аптеки переповнені препаратами на основі ацетилсаліцилової кислоти (цитрамон, кардіомагніл, фармадол). Вчені рекомендують пацієнтам, які щодня приймають аспірин, зіставити побічні ефекти препарату з більш безпечними та ефективними альтернативами – клопідогрелем або тикагрелором.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки