Аспірин при ІХС – приймати у високій або низькій дозі?

Аспірин при ІХС – приймати у високій або низькій дозі?

Серцево-судинні захворювання – одна з основних проблем охорони здоров'я всіх країн. Перше місце в смертності від патологій серця займає ішемічна хвороба серця (ішемічна хвороба серця).

Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) визнаний відповідними ліками для тривалого застосування у пацієнтів з ІХС. Основною метою прийому препарату є терапія та профілактика атеротромбоза, що спричиняє появу тромбозу, в результаті чого повністю або частково звужується просвіт артерії.

Ацетилсаліцилова кислота застосовується ще з кінця минулого століття, проте досі не було перевіреної інформації про правильну дозу. Згідно з керівними принципами в США, аспірин рекомендується приймати в діапазоні 81-325 мг в день, в Європі – 81 мг в день. Цей режим дозування встановлений переважно на підставі даних спостережень і думці експертів, вагомих доказів, які були б отримані в результаті рандомізованого дослідження, мало.

Відео дня

Метою дослідження ADAPTABLE, проведеного у Медичному центрі Університету Дьюка, Північна Кароліна, був пошук відповіді на питання – яка доза аспірину оптимальна для пацієнтів з серцевими захворюваннями.

15 травня кардіолог і доцент медицини В. Шайлер Джонс представив результати на віртуальній науковій сесії Американського коледжу кардіології, одночасно вони були опубліковані у Медичному журналі Нової Англії (NEJM).

Хід дослідження

Для дослідження випадковим чином відібрали 15076 пацієнтів із захворюванням серця, які отримували аспірин в дозі 81 або 325 мг. Більшість з хворих – 85%, приймали препарат в дозі 81 мг. Дослідження не включало нових пацієнтів, а проводилося серед тих, хто вже на постійній основі приймав аспірин.

Середній період спостереження склав 26 місяців. Первинною кінцевою точкою ефективності була визначена сукупність смерті від інфаркту міокарда або інсульту. Для групи 81 мг цей показник склав 7,28%, 325 мг – 7,51%.

Госпіталізація з приводу великої кровотечі з супутнім переливанням крові – основна кінцева точка безпеки, відзначена у 0,63 і 0,60% пацієнтів відповідно. Це суперечило очікуванням, оскільки доза 325 мг вважається більш небезпечною для розвитку кровотеч.

Зміна дози

У групі були люди, які міняли дозу з більшої на меншу та навпаки. В цілому пацієнти, які змінили розмір дози, відчували себе гірше. Однак це з більшою ймовірністю пов'язане з вихідними причинами зміни дози, наприклад, з кровотечами або гематомами. Також до перегляду режиму дозування приводила фібриляція передсердь та інші серйозні симптоми.

Попри те, що на низьку дозу перейшло більше число пацієнтів, ніж на високу, автор дослідження вважає результати достовірними, оскільки вони реально відповідають звичайному життю.

Інноваційний дизайн дослідження

Дослідження ADAPTABLE проводилося з використанням недорогого інноваційного дизайну, який передбачає пряме спілкування з пацієнтами. Учасники відбиралися з Національної мережі клінічних досліджень. Всі подальші спостереження проводилися віртуально або телефоном.

Результати

Згідно з результатами дослідження, суттєвої різниці в серцево-судинних події або великих кровотечах між пацієнтами з діагностованою ішемічною хворобою серця при прийомі добової дози 81 або 325 мг аспірину немає.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки