Діагностика міокардиту: чи може допомогти у цьому мікроРНК

Діагностика міокардиту: чи може допомогти у цьому мікроРНК

Гострий міокардит – небезпечний стан, що проявляється у вигляді запалення серцевого м'яза. Він характеризується труднощами діагностики, оскільки звичайними скринінговими заходами виявити запалення неможливо. Для постановки діагнозу необхідно використовувати МРТ (магнітно-резонансну томографію), що не завжди можливо, або біопсію міокарда, що є інвазивною процедурою.

В кінці травня журнал The New England Journal of Medicine опублікував результати недавнього дослідження, в якому використовувався новий підхід для виявлення хвороби.

Хід дослідження

На мишачої моделі міокардиту дослідники змогли ідентифікувати нову мікроРНК, що циркулює, яку отримано з хелперних Т-клітин. Вона, з високою часткою ймовірності, дозволяє діагностувати захворювання та відрізнити міокардит від інфаркту міокарда.

Відео дня

Після цього був ідентифікований людський гомолог, експресію якого протестували та виміряли у плазмі у пацієнтів з міокардитом (n = 42), а також у пацієнтів з інфарктом міокарда (n = 90) та нормального контролю (n = 80).

У ході дослідження за допомогою мікроРНК була отримана висока точність диференційної діагностики міокардиту та інфаркту міокарда, хоча рівні мікроРНК серед пацієнтів з міокардитом широко варіювалися. Точність не залежала від статі, віку, фракції викиду та рівнів тропоніну у сироватці крові. Результати також були підтверджені у чотирьох додаткових когортах пацієнтів з міокардитом та іншими станами порівняння.

Метод дослідження

Щоб ідентифікувати специфічну для міокардиту мікроРНК, у гризунів був виконаний аналіз мікроматриць мікроРНК та кількісні аналізи полімеразної ланцюгової реакції у відсортованих CD4 + T-клітинах та хелперних T-клітинах типу 17 (Th17) після індукції експериментального аутоімунного міокардиту або інфаркту міокарда.

Також дослідники провели у гризунів кількісний аналіз полімеразної ланцюгової реакції у зразках від міокардиту, спричиненого вірусом Коксакі. Після цього був ідентифікований людський гомолог цієї мікроРНК.

Що таке міокардит

Міокардит – захворювання, що має безліч причин, включаючи аутоімунні патології, інфекційні патогени, вплив токсинів та ліків. Його небезпека полягає у високому ризику спонтанних наслідків – раптової серцевої смерті або розвитку дилатаційної кардіоміопатії. Через труднощі з діагностикою фактична поширеність захворювання залишається невизначеною.

Міокардит є частим остаточним діагнозом у пацієнтів, яким поставлений первинний діагноз гострого інфаркту міокарда з необструктивними коронарними артеріями (MINOCA). Ця хвороба зустрічається приблизно у 10-20% пацієнтів, які відповідають критеріям інфаркту міокарда.

Діагноз міокардиту зазвичай ставлять після виключення ішемічної хвороби серця за допомогою коронарної ангіографії або комп'ютерної томографії та підтвердження наявності критеріїв Лейк-Луїз на МРТ. Однак це не завжди доступна процедура, тому у багатьох випадках хворобу не діагностують. Довідковий стандарт діагностики заснований на ендоміокардіальної біопсії, її зазвичай проводять тільки у важких випадках.

Таким чином надійні та доступні діагностичні інструменти для ранньої діагностики гострого міокардиту є незадоволеною клінічною потребою.

Важливість дослідження

Проведене дослідження показує, що мікроРНК має високі шанси стати діагностичним інструментом для міокардиту. Проведення перевірки мікроРНК у чотирьох різних когортах є сильною стороною цієї роботи.

Однак необхідні подальші дослідження, спрямовані на вивчення ефективності цього підходу щодо інших серцевих захворювань, включаючи дилатаційну кардіоміопатію. Також ще належить пояснити великі відмінності у рівнях сироватки. При підтвердженні цих даних сироватковий тест на міокардит можна буде використовувати як діагностичний інструмент.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки