Кому не рекомендований риб'ячий жир?
Добавки з риб'ячим жиром входять до топ-найпопулярніших нутрієнтів у світі. Їх рекомендують дітям та дорослим, незалежно від показників здоров'я. Однак нове дослідження вчених спонукає з особливою обережністю застосовувати омега-3 у капсулах. За даними нового аналізу, добавки з риб'ячим жиром можуть збільшити ризик серцевих захворювань та інсульту у здорових людей.
При цьому риб'ячий жир все ж таки корисний для тих, у кого вже є серцево-судинні захворювання. Експерти поділилися результатами дослідження та назвали найкращі природні джерела омега-3 для тих, кому не рекомендовані добавки.
Не такий вже й корисний: кому не рекомендований риб'ячий жир?
Якщо ви зараз здорові, експерти радять не вживати добавки з риб'ячим жиром. Здорова для серця дієта з високим вмістом натуральних джерел омега-3, такі як жирна риба та рослинні олії, безпечніше захистять вашу серцево-судинну систему, - впевнені автори нового дослідження.
Риб'ячий жир, отриманий з жирної риби, такий як лосось, скумбрія та форель, часто рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, високим кров'яним тиском, холестерином та ревматоїдним артритом, оскільки добавка має виражену протизапальну дію.
Жирна риба - це найкраще джерело двох жирних кислот омега-3, необхідних людському організму, які не можуть вироблятися самостійно: докозагексаєнової кислоти (DHA) та ейкозапентаєнової кислоти (EPA).
За даними нового дослідження 2024 р. регулярне вживання риб'ячого жиру може збільшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань та інсульту у здорових людей.
Однак регулярне вживання дієтичної добавки допомогло уповільнити прогресування існуючих серцево-судинних захворювань, знизивши ризик смерті.
Риб’ячий жир корисний для людей з існуючими хворобами серця, - підсумки дослідження
У дослідженні використали дані близько 5 тис. осіб із Британського біобанку. Половину учасників становили жінки віком від 40 до 69 років. Інформація про цих людей включала використання ними добавок з риб'ячим жиром та споживання жирної або нежирної риби.
Серед учасників, у кого на момент початку дослідження не було виявлено серцево-судинних захворювань, регулярне вживання риб'ячого жиру призвело до збільшення ризику розвитку фібриляції передсердь на 13% та збільшення ризику інсульту на 5%.
У людей із серцево-судинними захворюваннями, які регулярно вживали риб'ячий жир, спостерігався на 15% менший ризик переходу від фібриляції передсердь до серцевого нападу та на 9% менший ризик прогресування серцевої недостатності.
Чому риб'ячий жир може по-різному впливати на здорових людей?
За даними численних досліджень, жирні кислоти омега-3 у добавках риб'ячого жиру мають протизапальну та ліпідознижувальну дію.
"У людей із серцево-судинними захворюваннями ці властивості можуть стабілізувати атеросклеротичні бляшки, знизити рівень тригліцеридів у сироватці та покращити функцію ендотелію, тим самим зменшуючи несприятливі серцево-судинні події", - зазначає сімейний лікар клініки Healthy Outlook у Джексонвіллі Майкл О. МакКінні.
Однак, на думку МакКінні, ситуація не така однозначна, коли люди здорові:
"Високі дози омега-3 можуть підвищити ризик кровотечі, оскільки їхня антикоагулянтна дія переважує переваги у людей, які не мають значного ризику серцево-судинних захворювань", - вважає лікар.
За словами МакКінні, вживання добавок з риб'ячим жиром може призвести до дисбалансу жирних кислот та збільшення ризику серцево-судинних захворювань у здорових людей. Декілька досліджень також показали, що риб'ячий жир може збільшити у здорових людей ризик фібриляції передсердь, порушення серцевого ритму і навіть інсульту.
Здорова альтернатива риб'ячого жиру в капсулах
Якщо ви здорові і хочете використовувати капсули з риб'ячим жиром для профілактики серцево-судинних захворювань, можливо вам краще обдумати своє рішення, - радять експерти. Американська кардіологічна асоціація не рекомендує приймати добавки омега-3, якщо у вас низький ризик серцево-судинних захворювань.
Натомість експерти пропонують дотримуватися здорової для серця дієти з великою кількістю натуральних джерел омега-3, таких як риба, лляна та оливкова олія, насіння чіа. Ці продукти містять жирну кислоту омега-3 рослинного походження.
Жирна риба, лляна олія та насіння чіа також мають протизапальні властивості, які позитивно впливають на здоров'я серцево-судинної системи, проте вони не пов'язані з ризиком фібриляції передсердь.
Як показало нове дослідження, здоровим людям не слід вживати добавки з риб'ячим жиром, оскільки це підвищує ризик розвитку серцевих захворювань та інсульту. Виявляється, у здорових людей додатковий прийом риб'ячого жиру може викликати кровотечу, дисбаланс жирних кислот та аритмію.
Однак тим, хто має серцево-судинні захворювання, добавки омега-3 можуть суттєво захистити від подальшого прогресування хвороб. Лляна олія, насіння чіа та жирна риба – безпечне джерело жирних кислот омега-3 для здорових людей.