Названо 10 помилок щодо серцево-судинних захворювань

27,2 т.
Названо 10 помилок щодо серцево-судинних захворювань

Серцево-судинні захворювання - основна причина смертності в Україні, тому увага до власної серцево-судинної системи вкрай важлива.

Інтервенційний кардіолог Лілія Сорохтей, яку цитує МОЗ, спростовує 10 найпоширеніших міфів про серцево-судинні захворювання, щоб допомогти нам зберегти здоров'я.

Міф 1

"Я занадто молодий, щоб турбуватися про серцево-судинні захворювання"

Ні! Те, як Ви живете впливає на ризик серцево-судинних захворювань у майбутньому. Утворення атеросклеротичних бляшок може починатися ще в дитинстві та підлітковому віці, що потім, ймовірно, призведе до звуження артерій. Багато українців страждають від серцево-судинних захворювань, але не всі вони - люди похилого віку. Навіть у молоді та людей середнього віку можуть розвинутися серцеві проблеми - особливо зараз, коли ожиріння, діабет 2 типу та інші фактори ризику (малорухливий спосіб життя, куріння та інші шкідливі звички) стають все більш поширеними в молодому віці.

Відео дня

Читайте: Сходити до стоматолога і спати: кардіохірург назвав звички, які необхідні здоровому серцю

Міф 2

"Якщо у мене буде високий кров'яний тиск, я це обов'язково відчую"

Це зовсім не так! Гіпертонію (високий кров'яний тиск) називають "тихим вбивцею", оскільки Ви, як правило, не помічаєте, що у Вас це є. Ви можете довго не відчувати жодних симптомів, тому не треба чекати, поки ваш організм попередить вас про проблеми. Просто час від часу вимірюйте артеріальний тиск за допомогою тонометра. Норма для дорослих - 120/80 мм.рт.ст. Чим раніше ви виявите, що у Вас є гіпертонія і почнете лікування, тим менша ймовірність розвитку ускладнень: інфаркту, інсульту, пошкодження нирок, очей та інших серйозних захворювань.

Міф 3

"Я відразу зрозумію. Що у мене серцевий напад (інфаркт), тому що у мене буде сильний біль у грудях"

Не обов'язково. Незважаючи на те, що біль або дискомфорт у грудях є найбільш частими проявом інфаркту, він може супроводжуватися й іншими, менш специфічними симптомами. До них зараховується задишка, нудота, відчуття нестачі повітря, дуже різка слабкість, біль або дискомфорт в одній або обох руках, щелепи, шиї або спині. Навіть якщо ви не впевнені, що це серцевий напад, негайно зателефонуйте в 103.

Міф 4

"Діабет не загрожує моєму серцю, поки я приймаю ліки"

Не завжди! Звичайно, контроль рівня цукру в кромі допоможе зменшити ризик або затримати розвиток серцево-судинних захворювань. Але, навіть коли рівень цукру в крові знаходиться під контролем, у вас все ще зберігається підвищений ризик серцевих захворювань та інсульту. Це тому, що фактори ризику, які сприяють початку діабету, також підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Серед них: високий кров'яний тиск, надмірна вага та ожиріння, малорухливий спосіб життя і куріння.

Міф 5

"У моїй родині у всіх були проблеми з серцем, тому я нічого не зможу з цим вдіяти"

Хоча люди з сімейною історією серцевих захворювань знаходяться у групі більш високого ризику, ви можете вжити реальних заходів для його зниження. Щоб зберегти ваше серце здоровим, Вам достатньо дотримуватися цих рекомендацій: щодня мінімум 25-40 хвилин на день присвячувати таким видам фізичної активності, як ходьба, легкий біг, плавання, їзда на велосипеді; їсти здорову їжу, контролювати рівень "шкідливого" холестерину, рівень цукру в крові та артеріальний тиск; підтримувати здорову вагу і кинути палити.

Міф 6

"Мені не потрібно контролювати рівень холестерину, я молодий"

Кардіологи рекомендують перевіряти рівень холестерину в крові кожні 5 років, починаючи з 20 років і навіть раніше, якщо в родині були випадки серцево-судинних захворювань. Діти в таких сім'ях можуть мати підвищений рівень холестерину, це підвищує ризик розвитку у них серцево-судинних захворювань у дорослому віці. Знизити високий рівень "поганого" холестерину (і, відповідно, ризик серцево-судинних захворювань) допоможе здорове харчування і фізична активність.

Міф 7 "Серцева недостатність - це коли серце перестає битися"

Ні, коли серце раптово перестає битися - це зупинка серця, а не серцева недостатність. При серцевої недостатності, серце продовжує працювати, але воно не може нормально "качати" кров. Це може привести до задишки, набряках на ногах, збільшення печінки або постійний кашель і хрипи. Часто причиною серцевої недостатності є неправильне лікування інфаркту міокарда. Під час зупинки серця людина втрачає свідомість і може раптово померти, якщо їй не надати своєчасну допомогу.

Міф 8

"У мене болять ноги, тому що я старію. Я впевнений, що це не має нічого спільного з моїм серцем

Не завжди. Болі в ногах при ходьбі можуть бути ознакою стану, яке називається захворюванням периферичних артерій. У ногах теж є артерії в яких можуть утворюватися холестеринові бляшки, як і в судинах серця. У людей, які мають захворювання периферичних артерій ризик інфаркту або інсульту збільшується.

Міф 9

"Моє серце б'ється дуже швидко. Напевно, у мене буде серцевий напад"

Не факт. Деякі варіації Вашого пульсу цілком нормальне явище. Частота серцевих скорочень прискорюється під час тренування, емоційних навантажень, підйомі температури і сповільнюється, коли Ви спите. У більшості випадків прискореного серцебиття не варто турбуватися. Але іноді це може бути ознакою аритмії - ненормального або нерегулярного серцебиття. І хоча більшість аритмій є нешкідливими, деякі можуть тривати довго, впливаючи на роботу серця, або можуть викликати інсульт, тому потребують лікування. Для того, щоб виявити небезпечні аритмії треба зробити добове моніторування електрокардіограми.

Міф 10 "Після інфаркту я повинен уникати фізичних навантажень".

Ні! Треба якомога швидше почати процес фізичної реабілітації! Дослідження показують, що люди, які пережили інфаркт і регулярно займаються фізичними вправами (ходьба, легкий біг), а також змінюють стиль життя на здоровий (правильне харчування, відмова від тютюну) живуть довше, ніж ті, хто цього не робить.

Кардіологи рекомендують принаймні дві з половиною години фізичної активності середньої інтенсивності в тиждень для підтримки Вашого серця. Порадьтеся зі своїм лікарем щодо розробки плану фізичної активності, відповідно до Вашого стану.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", у деяких випадках інфаркту міокарда, люди не відчувають ніякого болю у грудях, незважаючи на все те, що відбувається в їхньому організмі.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки