Новітні рішення для попередження інсульту

Новітні рішення для попередження інсульту

Україну відвідав відомий в Європі інтервенційний кардіолог Криштоф Пуйдак, старший консультант клініки Kardiologie Klinikum Herford (Німеччина). Понад 10 років він навчає лікарів в різних європейських країнах проводити унікальні інтервенційні втручання. Med.Obozrevatel поспілкувався з доктором Пуйдаком про інноваційні технології попередження інсульту.

Розкажіть, будь ласка, на яких захворюваннях ви спеціалізуєтесь, та які саме операції проводите?

Я займаюся інтервенційним лікуванням атеросклерозу коронарних артерій. Ще один напрямок моєї професійної спеціалізації – структурні захворювання серця. Такі серцево-судинні вади досить успішно виправляються за допомогою інтервенційних процедур – інноваційних оперативних втручань, які виконуються через невеликий прокол на тілі та без загального наркозу. Зокрема, я виконую та вчу інших кардіологів проводити такі процедури, як ендоваскулярна оклюзія вушка лівого передсердя та трансвенозне закриття відкритого овального вікна.

Відео дня

Яка мета вашого візиту в Україну?

Я приїхав на запрошення Клініки для дорослих Центру дитячої кардіології та кардіохірургії, щоб провести досить унікальну інтервенційну процедуру двом пацієнтам. Разом з кардіологами Центру – Євгеном Марушко та Мариною Мешковою – ми провели ендоваскулярну оклюзію вушка лівого передсердя.

Ця процедура дозволяє запобігти ішемічного інсульту у людей, які мають миготливу аритмію (фібриляцію передсердь). Ця вада серця є головним фактором ризику утворення тромбів, які можуть блокувати потік крові до мозку і призводити до інсульту. Завдяки проведеній процедурі ми звели ризик інсульту до мінімального.

А скільки оклюдерів в середньому ви встановлюєте протягом року? І скільки людей потребують цієї процедури?

В середньому, я встановлюю 50-70 таких пристроїв на рік. Але потребує їх набагато-набагато більше людей – думаю, це сотні пацієнтів на рік. Проблема в тому, що люди з серцево-судинними захворюваннями, яким за медичними показами потрібен цей девайс, зазвичай вчасно не звертаються до кардіологів. Або лікарі не можуть правильно ідентифікувати причину кровотечі. І на жаль, у пацієнта трапляється інсульт. А його можна було б уникнути шляхом вчасного виявлення та усунення проблеми серця.

Тому головною метою своєї діяльності я вбачаю просвітництво – розповідати якомога більшій кількості пацієнтів і лікарів, що існує хороше терапевтичне рішення, що може врятувати життя людині з такими серцево-судинними захворюваннями, як ішемічна хвороба серця, патологія серцевих клапанів та аритмії.

Які переваги цього виду інтервенційного втручання у порівнянні з медикаментозним лікуванням?

Найкращий шлях попередити інсульт при фібриляції передсердь – це позбутися самої аритмії. Проте медикаментозне лікування або катетерна деструкція (абляція) не завжди є ефективними. Частина хворих вимушені жити з нападами або постійною формою фібриляції передсердь, а отже – із ризиком інсульту.

Препарати для розрідження крові (антикоагулянти) значно знижують ризик інсульту, проте не прибирають його повністю та мають низку негативних сторін (ризики кровотеч, в тому числі потенційно фатальних; щоденний прийом антикоагулянтів та асоційовані з цим витрати, включаючи систематичний контроль показників згортання крові та ін.).

Оклюзія вушка лівого передсердя є інноваційним методом попередження інсульту при фібриляції передсердь, що дозволяє позбутися головного джерела тромбів у серці, і як наслідок – необхідності пожиттєвого прийому антикоагулянтів.

Дана операція полягає у встановленні спеціального пристрою – оклюдера – всередині вушка лівого передсердя. Оклюдери останнього покоління надійно "запечатують" вхід у вушко, відмежовуючи його від інших порожнин серця. Більше кров не поступає всередину вушка лівого передсердя, а його вміст не може вийти назовні. Таким чином утворення тромбу унеможливлюється, а якщо він вже утворився, то не може покинути порожнину вушка та призвести до інсульту.

Які зараз взагалі тренди в кардіології? Яким ви бачите майбутнє цієї сфери?

Зараз активно розвиваються мініінвазивні, інтервенційні та катетерні технології. І це вже не тренд. Це широко поширена практика, яка впроваджена або активно впроваджується у більшості клінік Європи. Я б навіть сказав, що ці технології активно витісняють класичну відкриту кардіохірургію, яка вимагає розтину грудини. Ці технології дорожче, але вони забезпечують набагато вищу якість життя пацієнту після операції.

Як ви оцінюєте рівень українських кардіологів та кардіохірургів?

Я не можу оцінити рівень української кардіології та кардіохірургії в цілому, але ті лікарі, з якими я працював в Україні – дуже професійні. Враховуючи обмежений доступ до ресурсів, досліджень (у порівнянні з європейськими докторами), ваші лікарі роблять неймовірні речі. І головне – вони вмотивовані робити свою роботу ще краще, вчитись та розвиватись, щоб рятувати пацієнтів.

Які ваші рекомендації щодо збереження серця здоровим?

Перше – не курити. Я побачив, що в Україні палить дуже багато людей, особливо жінок. Мене це вразило – в Європі такого не побачиш.

Друге – регулярно стежити та вимірювати "поганий" холестерин. Якщо він високий – це вже "тривожний дзвіночок", який не можна ігнорувати. Потрібно радитися з кардіологом. І останнє – бути активним, займатись спортом або іншими фізичними навантаженнями. Ці три прості кроки допоможуть вашому серцю бути здоровим.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки