МоваЯзык

/ Кардіологія

Обстеження серця: як часто потрібно ходити на профогляди до кардіолога

Стоматолог, офтальмолог, ендокринолог та кардіолог - чотири лікаря, необхідність профогляду у яких навіть не повинна обговорюватися. Треба - і крапка!

Перш ніж говорити власне про кардіологічний чек-ап (чек-ап, від англ. Check up - "перевіряти", - профілактичне обстеження організму, найбільш ефективний метод попередження виникнення і розвитку захворювань), пару слів про те, навіщо він вам. Всі добре знають, що в Україні катастрофа з серцево-судинними захворюваннями. Щорічно вони призводять до 426 000 смертей. Найсумніше - помирає чимало молодих. Багато втрачають якість життя, але ж ССЗ ефективно попереджуються, відмінно діагностуються і результативно лікуються! Цінність чек-апу в тому, що виявлення багатьох захворювань ще на етапі їх розвитку, коли людина не відчуває ніяких симптомів і не вважає себе пацієнтом, дає час скласти індивідуальний план ефективного лікування.

В умовах сучасної медицини молоді люди не повинні вмирати і ставати інвалідами через захворювання серця і судин. Чому тоді це відбувається? Тому що ми настільки себе не любимо, що ні спромагається робити елементарне: правильно харчуватися, багато рухатися, добре спати, кинути палити і регулярно проходити обстеження серця. У більшості випадків вчасно спіймані ССЗ ніколи не перетворюються в катастрофу. Але ключове - вчасно!

Приклад: навіть якщо у всіх артеріях серця утворилися атеросклеротичні бляшки і судини звузилися на небезпечні 70-90% або навіть 100%, можна відновити кровотік все одно, обійшовши уражені ділянки за допомогою шунтів. І серце запрацює в повну силу. Але це якщо не запізнитися і не колекціонувати інфаркти. Тому що якщо вже стався інфаркт, коронарне шунтування однозначно поліпшить ситуацію, але зона інфаркту залишиться. А якби поразку побачили вчасно, до ...

І так з більшістю кардіологічних проблем: встигли вчасно - практично здорова людина; спізнилися - незворотні наслідки. Ось чому настільки важливо регулярне й правильне обстеження серця.

Перший скринінг - ще в животі у мами

І тут велика відповідальність акушерів-гінекологів, які роблять УЗД плоду вагітним жінкам. Їх завдання - не пропустити вроджені вади серця і вчасно відправити жінку на консультацію до кардіолога, що спеціалізується на пренатальної діагностики і встановлює тактику ведення дитини після народження, відповідаючи на питання, чи потрібна дитині операція в перші години життя і як часто необхідний контроль.

Як лікар, що займається цим напрямком, можу сказати: пропущені випадки, на жаль, є. Це біда більшості країн, де прицільним навчанням пренатальної діагностики вад серця займаються тільки останніми роками.

Наступне обстеження серця - до 6-річного віку

А якщо малюк піде в дитсадок, то до садка, тобто до моменту активного включення в соціум з його інфекціями і збільшенням навантажень. На цьому скринінгу ми остаточно виключаємо вроджений порок серця. Тут потрібно сказати, що деякі проблеми, наприклад, незакрите овальне вікно, наявність Боталлова протоки або невеликі дефекти міжпередсердної перегородки, можуть нічим зовні не виявлятися. Дитина відмінно розвивається, добре їсть, прекрасно себе почуває, але будь-яка важко протікає вірусна або бактеріальна інфекція може дати ускладнення.

Щоб виключити порок, роблять УЗД серця. Запам'ятайте: обстеження у кардіолога без УЗД, а тільки з електрокардіограмою, малодоказове. Ці два дослідження виконують різні завдання, а тому як у дітей, так і у дорослих обов'язкові обидва. УЗД показує особливості будови клапанів, порожнин і магістральних судин серця, а ЕКГ - електричну активність серця. Для правильної роботи серцево-судинної системи важливі обидва компонента.

Школа

Якщо дитина схильна до захворювань носоглотки (ангіни, фарингіти, синусити), є алергія, проблеми з зубами або дитина стоїть на обліку в іншого фахівця, наприклад, ендокринолога, показуємо його кардіологу раз в 3-5 років (УЗД + ЕКГ). Після кожної підтвердженої бактеріальної інфекції (ангіни, пневмонії) або ускладненою вірусної інфекції протягом півроку слід робити УЗД серця, щоб виключити розвиток міокардиту, ревматичного ураження клапанів, перикардиту.

Якщо у кого-то з батьків були проблеми з серцем до 40 років, дитина теж потребує регулярного огляду у кардіолога кожні 5 років. Причому, згідно з міжнародними протоколами, профогляд дітей, батьки яких мали прояв ішемічної хвороби до 40 років, з 6 років повинен включати не тільки УЗД серця та ЕКГ, але і тест на біговій доріжці, який допомагає діагностувати аритмію, а також ліпідний профіль крові для контролю дисліпідемії - порушень жирового обміну.

Молодь

Діють ті ж правила обстеження серця, що і у школярів. Плюс - не забуваємо вчасно лікувати зуби, правильно харчуватися, бути фізично активним, контролювати вагу і приділяти час для повноцінного сну! І взагалі вести здоровий спосіб життя! Дуже хочеться, щоб це було записано у молодих людей десь на підкірці. Особливо коли бачиш, що все частіше в кардіохірургію почали потрапляти пацієнти, яким 34, 31 рік. І навіть 22! Так, нещодавно у нас в клініці оперували 22-річного хлопця, у якого важкий трансмуральний інфаркт пошкодив більшу частину міокарда лівого шлуночка. Ситуація була настільки складною, що пацієнтові рекомендували трансплантацію. Однак нашому провідному кардіохірургу Олександру Бабляк вдалося врятувати хлопця. Причина інфаркту в 22 при відсутності вроджених аномалій? Алкоголь + енергетики. Робіть висновки!

Дорослі 35+

Кожні два роки - УЗД серця, ЕКГ, тест на біговій доріжці, ліпідний профіль.

І ще такий момент. У будь-якому віці при певних умовах і факторах можливі взаємопов'язані порушення в організмі, такі як метаболічний синдром - мікрозміни на всіх рівнях обміну (липидном, вуглеводному, пуриновому), в результаті яких організм починає розхитуватися. І ось це "розхитування" - як сніжний ком: все починається з маленької сніжки, а потім в 35, 40, 60 років отримуємо цукровий діабет, інфаркт, інсульт. І ось якраз починаючи з 35-ти я б рекомендувала здавати аналіз крові і на глікозильований гемоглобін.

Варто також кожні два роки робити УЗД судин нижніх кінцівок, а при необхідності за рекомендацією лікаря і аналіз крові на Д-димер (фрагмент білка, присутній в крові після руйнування тромбу). Ці дослідження дозволяють контролювати такі небезпечні захворювання, як тромбофлебіт і тромбоз, а значить, попередити відрив тромбу і його потрапляння в легеневу артерію.

Всі інші 55+

Всі перераховані для 35-річних дослідження потрібно проводити щорічно.

Катерина Ревенко, кардіолог

Ти ще не читаєш наш Telegram? А даремно! Підписуйся

Читайте всі новини по темі "стенокардія" на сайті "OBOZREVATEL".

0
Коментарі
0
0
Смішно
4
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини