Що робити, якщо у вас інсульт?

Що робити, якщо у вас інсульт?

Інсульт є одним з поширених захворювань. Попри широку доступність інформації, люди найчастіше не вміють розпізнавати інсульт і упускають критично необхідний час для отримання допомоги, тому хвороба часто призводить до інвалідизації або смерті.

Інсультом називають гостре порушення мозкового кровообігу, при якому відбувається загибель ділянки головного мозку. Наслідки захворювання – втрата певних мозкових функцій або дисфункція органів, залежить від конкретної ділянки мозку, який постраждав. Інсульт – самостійна патологія, для її вивчення в Європі створена наука про інсульт – strokology, яка досліджує всі прояви хвороби.

Які види інсульту бувають

Відео дня

Є два основних види інсульту:

  • Геморагічний: виникає через розрив стінки артерії, яка забезпечує кров'ю головний мозок, в результаті цього кров потрапляє в речовину мозку або під його оболонку.

  • Ішемічний: цей тип патології зустрічається частіше. Інсульт розвивається через звуження просвіту артерії тромбом, в результаті чого в область мозку, яка отримувала кровопостачання з цієї артерії, перестає надходити кисень, глюкоза та ін., і це призводить до смерті речовини головного мозку.

Інші терміни, які часто використовують, такі як мікроінсульт і передінсультний стан, не є коректними, і вони не включені до переліку МБК-10. Мікроінсультом зазвичай називають транзиторну ішемічну атаку. Передінсультним станом можна назвати будь-яку хронічну серцево-судинну хворобу, яка потенційно лікується неправильно. Відповідні йому симптоми – сильний головний біль, запаморочення, нудота, відчуття шуму у вухах та ін., зазвичай проходять протягом 24 годин.

Основні причини інсульту

Геморагічний тип інсульту

Причин, які потенційно можуть привести до інсульту, багато, але можна виділити дві найбільш серйозні. Зміни судинної стінки (артеріовенозні мальформації, артеріальні аневризми) частіше зустрічаються у молодих пацієнтів. У більшості випадків це вроджені аномалії, і через надмірне фізичне навантаження в якийсь момент судина рветься.

У людей старшого віку основною причиною вважається артеріальна гіпертензія. Гіпертонічний криз сприяє поступовому витонченню стінки артерії, що з часом викликає гіпертензивний крововилив.

Ішемічний тип інсульту

Причини цього виду інсульту різноманітніші, і вони залежать переважно від того, що викликало утворення тромбу:

  • Атеросклеротичний тип: тромб утворюється на атеросклеротичній бляшці в великої артерії, яка забезпечує кров'ю головний мозок, наприклад, в сонній або хребетної.

  • Кардіоемболічний тип: виникає як наслідок миготливої ​​аритмії, коли тромб, що утворився в вушку лівого передсердя, відривається і заноситься у речовину головного мозку. Це одна з найбільш частих причин ішемічного інсульту.

  • Лакунарний тип: хвороба розвивається внаслідок артеріальної гіпертензії, що протікає довгостроково, в результаті чого судинна стінка адаптується і значно потовщується, перекриваючи просвіт артерії.

Фактори ризику

До групи ризику виникнення ішемічного і геморагічного інсульту в першу чергу відносяться люди з підвищеним артеріальним тиском.

У людей з порушенням згортання крові також висока схильність до розвитку патології: вроджена тромбофілія (швидке згортання) може стати причиною ішемічного типу інсульту, а "погане" згортання крові – геморагічного.

До числа інших, не менш небезпечних факторів, відноситься високий рівень холестерину в крові, зайва вага, будь-які хвороби з боку серця і судин, діабет першого і другого типу, куріння, мігрень, малорухливий спосіб життя.

Що робити при підозрі на інсульт?

Для людини, у якої стався інсульт, вирішальними є перші чотири години після події. Від швидкості отримання допомоги залежить результат захворювання – смерть, серйозні наслідки або одужання з мінімальними ускладненнями.

При підозрі на інсульт необхідно:

  • Організувати негайне транспортування в стаціонар.

  • Провести діагностику з використанням сучасного обладнання експертного класу.

  • Визначити точну локалізацію інсульту та провести оцінку його наслідків.

  • Вибрати правильну лікувальну тактику.

  • Провести постінсультну реабілітацію.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки