Старіння шкіри та пігментація: чи допоможе курцеві косметолог?

Старіння шкіри та пігментація: чи допоможе курцеві косметолог?

Доглянута, гладенька та підтягнута шкіра – обов'язковий атрибут зовнішньої привабливості та молодості. У суспільстві це справжній тренд! Апаратна та ін'єкційна косметологія наразі популярна, як ніколи. Проте близько чверті населення нашої країни курять сигарети, що вкрай швидко зводить нанівець навіть найінноваційнішу anti-age процедуру. Чи можливо поєднати сигарету з красою та молодістю?

Зв'язок куріння та передчасного старіння шкіри

Відомо, що куріння негативно впливає на стан нашої шкіри, руйнуючи епідерміс та порушуючи кровотік у тканинах. Та найбільш шкідливий наслідок куріння - це передчасне старіння шкіри. Група вчених у 2019 році провела дослідження, присвячене зв'язку між курінням та станом шкіри. Дослідники дійшли висновку, що всім курцям зі стажем характерні глибокі мімічні зморшки, виснажені риси обличчя із вираженими кістковими контурами та атрофічна тьмяна шкіра.

Відео дня

На думку вчених, рівень старіння корелює із кількістю викурених сигарет на день. І, на жаль, у жінок цей ризик вищий. Сигаретний дим прискорює процеси старіння через утворення вільних радикалів.

Куріння може виснажувати захисні та відновлювальні функції у клітинах, порушуючи обмін позаклітинного матриксу у шкірі та пригнічуючи синтез колагену. Тому дерматологи та косметологи закликають пацієнтів змінити спосіб життя та кинути палити.

Тонкі губи, більш виражені зморшки - портрет курця

У клінічному дослідженні Impact of Smoking and Alcohol Use on Facial Aging in Women, де було використано дані опитування 3267 жінок віком від 18 до 75 років, вчені простежили природні зміни шкіри жінок під впливом шкідливих звичок. Враховувався їх спосіб життя, стаж куріння та кількість спожитих сигарет та алкоголю на день. Щоб визначити рівень процесів старіння людини, проводилася як самооцінка зовнішніх змін, так і аналіз фотографій.

З'ясувалося, що для жінок, які курять, була характерна значно більша вираженість міжбрівних та лобових зморшок, носогубних і періоральних складок, а також набряклості під очима, ніж у ровесниць, котрі не курять.

До того ж, у цих жінок спостерігалося значне зниження повноти губ, тобто вони були набагато тоншими. Усі ці ознаки посилювалися зі збільшенням стажу куріння. Було також встановлено, що еластин у шкірі курців більш щільний, ніж у некурців. Зморшки від куріння можуть з'являтися через оксидантну дію сигаретного диму, а також внаслідок зниження рівня вітаміну А та функцій захисту від вільних радикалів.

Передчасному утворенню зморшок також сприяє виражене зниження зволоженості рогового шару шкіри курців.

Пігментація та тютюновий дим

Тютюновий дим також може спричинити пігментацію шкіри. Команда дослідників під керівництвом доктора медичних наук Накамура вивчала пігментацію шкіри, спричинену тютюновим димом. У ході дослідження вчені з'ясували, що під впливом тютюнового диму меланоцити людини виростають до більших розмірів та продукують більше меланінів. Таким чином, дослідники довели, що тютюновий дим посилює пігментацію.

Чи допоможуть альтернативи? Думка лікаря

Численні наукові дослідження свідчать, що основною причиною раннього старіння та зменшення ефективності омолоджуючих процедур є тютюнові смоли. Тоді можна було б припустити, що альтернативні системи доставки нікотину без процесу горіння менш травматичні для шкіри обличчя

"Наразі тривають дослідження про вплив електронних сигарет або систем нагрівання тютюну (СНТ) на стан шкіри та її раннє старіння. Відповідно, відсутнє повне розуміння того, як бездимні альтернативи впливають на шкіру. Проте є низка факторів, які можна порівняти вже зараз - це температура горіння та вміст токсичних речовин у аерозолі, що виділяється", - вважає лікар-дерматовенеролог, косметолог та викладач курсу "Хвороби шкіри" у Київському медичному університеті Ірина Попова.

Наприклад, рівень чадного газу СО, який викликає гостре кисневе голодування тканин і клітин, в бездимних продуктах на 98% нижчий, ніж у звичайних сигаретах. "Це свідчить про те, що оксидативний стрес у клітинах також знижений порівняно із сигаретами, але ми очікуємо більш ґрунтовних наукових досліджень у майбутньому", – аргументує Попова.

Виражені глибокі зморшки, тьмяний колір обличчя та пігментація – результат щоденного куріння. Кожна викурена сигарета підвищує активність ферментів, які розщеплюють колаген, котрий відповідає за пружність шкіри. Навіть якщо ви приймаєте вітаміни, збалансовано харчуєтесь, відвідуєте косметолога, та при цьому курите сигарети, - передчасного старіння шкіри не уникнути. Електронні системи нагрівання тютюну можуть знизити шкідливий вплив тютюну на шкіру, зберігаючи її пружність та молодість.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки