Як працює Ботокс

Як працює Ботокс

Ін'єкції ботоксу – це один із найпопулярніших нехірургічних методів усунення в косметологічній практиці мімічних зморшок.

Що потрібно знати про ботокс

Ін'єкція ботоксу – це безпечна, малоінвазивна процедура, що дозволяє швидко позбавитися мімічних зморшок. Після введення ботокс викликає розслаблення м'язів у місці проведення ін'єкцій, завдяки чому зморшки зникають на очах. Крім цього, ботокс успішно використовують у лікуванні різних захворювань. Найголовнішою перевагою цієї речовини є те, що вона діє тільки на цільовий м'яз і не поширюється на сусідні. Саме завдяки цій його особливості міміка зберігається, а людина отримує обличчя без зморшок.

Відео дня
Що таке ботокс

Ботокс - це нейротоксин, що виробляється бактеріями Clostridium botulinum, що зустрічається в природному середовищі. Вони живуть у лісах, озерах і грунті, і навіть у кишечнику риб і ссавців.

Це перший препарат, в якому використовується ботулінічний токсин, і тому його також називають ботулінічним токсином типу А. Зараз вже створені й інші продукти, виготовлені з цього токсину, але вони не взаємозамінні з ботоксом.

Як нейротоксин ботокс зазвичай використовується в незначній концентрації, що робить його введення абсолютно безпечною та малоінвазивною процедурою.

Під час введення ботулінічний токсин блокує певні нервові сигнали, що спричиняють скорочення м'яза. Внаслідок цього м'язи розслабляються, завдяки чому зменшуються небажані зморшки. Цей ефект триває від 3 до 6 місяців. Після цього до м'язів повертається здатність скорочуватися та зморшки знову з'являються.

Перед введенням ботулінічного токсину лікар може спочатку завдати анестезуючого крему на область ін'єкції, щоб знеболити процедуру. Потім він введе ліки у певні ділянки м'язів обличчя. Ця маніпуляція займає лише кілька хвилин і може бути виконана прямо в кабінеті лікаря.

Ін'єкція токсину запобігає вивільненню ацетилхоліну, хімічного посередника – нейромедіатора. Це запобігає скороченню м'язових клітин. Насправді, токсин усуває надмірне скорочення м'язів, що робить їх менш жорсткими.

Коли м'язи стають еластичнішими, зморшки розслабляються і зникають. Ця процедура швидко позбавляє мімічних зморшок, складок навколо очей та на лобі. Але дана процедура є малоефективною при зморшках, викликаних сонячними променями.

Крім ботоксу, до інших продуктів, що містять ботулін, відносяться Диспорт, Ксеомін та Міоблок, кожен з яких має своє конкретне медичне застосування.

Історія ботоксу

Спочатку ботулінічний токсин почав активно використовуватися в медичній практиці в лікуванні спазму повік та косоокості. Однак після того, як жінки оцінили його здатність усувати зморшки, він блискавично набув популярності. В естетичній медицині ботокс почав використовуватися з 1986 року, після того, як каліфорнійські пластичні хірурги надали світові задокументовані результати досліджень, у яких йшлося про те, що ботокс чудово справляється з усуненням видимих ​​ознак старіння шкіри. У 2002 році Всесвітня організація охорони здоров'я надала дозвіл на використання ботоксу (ботулотоксину типу A). Спочатку ботокс використовували для видалення глибоких зморшок між бровами. Однак згодом завдяки безпеці та високій ефективності ботокс став засобом №1 у боротьбі з мімічними зморшками. Безпека ботулінічного токсину типу А підтверджена 50 дослідженнями та тестами, проведеними абсолютно незв'язаними між собою медичними установами.

Як ботокс проникає у нервові клітини

Ботулотоксин складається із двох частин. Потрапляючи в організм, одна його частина уловлюється цукром PSG, що знаходиться на поверхні нервових клітин. Прилипаючи до цього цукру, він опиняється у максимальній близькості до синаптотагміну – білка, що знаходиться на поверхні нейрона. Після цього нейротоксин зв'язується з синаптотагміном і проникає в глиб клітини. У нормі передавальний нервовий імпульс нейрон виділяє бульбашки з нейромедіаторами клітин м'язів. Щоб ці бульбашки виділялися постійно, слід видалити їх після того, як вони виконають своє завдання. Це процес називається ресайклінг, саме цей шлях ботулотоксин використовує як "троянського коня", щоб проникнути всередину нейрона. На цьому етапі ботулотоксин розпадається на дві частини і далі працює тільки його каталітична частина. Щоб досягти мети токсину потрібно вийти з бульбашки в цитоплазму, для цього сама бульбашка закачує протони, створюючи кисле середовище. Робить він це дуже активно, щоб у бульбашку надійшла нова партія нейромедіатора на експорт. Але впускаючи нову партію нейромедитора, бульбашка випускає токсин в цитоплазму нейрона.

Метою ботулотоксину є білок, що міститься усередині нейронів SNAP25. Каталітична частина токсину працює як цинкова металопротеїназа, яка орієнтована на отримання частини білка SNAP25.

Після розщеплення білка відбувається вимкнення всього синапсу. Білок SNAP25 бере участь у виведенні бульбашок з нейромедіатором із клітини, що необхідно для передачі нервового імпульсу. Після того, як частина білка була SNAP25 видалена, він більше не здатний виконувати своє завдання, і бульбашки з ацетилхолін плавають усередині нейрона і не можуть вийти і випустити нейромедіатор, а також передати сигнал м'язам.

М'язи, що перестають отримувати сигнал, розслабляються, після чого розгладжуються і зморшки.

Для лікування яких захворювань використовується ботокс

Ін'єкції ботоксу блокують певні хімічні сигнали від нервів, що змушують м'язи скорочуватися. Найчастіше ін'єкції використовуються для тимчасового розслаблення м'язів обличчя, що викликають появу мімічних зморшок. Ін'єкції ботоксу також використовуються для лікування таких станів, як

  • хронічна мігрень (знижує частоту головного болю);

  • шийна дистонія (мимовільне скорочення м'язів шиї);

  • гіпергідроз (надмірне потовиділення, пов'язане як з медичними, так і з косметичними причинами);

  • дисфункція сечового міхура (ін'єкції ботоксу також можуть допомогти зменшити нетримання сечі, спричинене гіперактивним сечовим міхуром);

  • посмикування очей (ін'єкції ботоксу можуть допомогти зменшити контрактуру або посмикування м'язів навколо очей).

Наскільки безпечні ін'єкції ботоксу

Перед тим, як ін'єкції ботулотоксину будуть виконані, слід розповісти своєму лікарю про те, які захворювання є у вас та які медикаментозні препарати ви приймаєте зараз. Це допоможе знизити ймовірність розвитку небажаних наслідків, таких як:

Перед введенням ботоксу слід утриматися за 24 години від вживання алкоголю та занять інтенсивними фізичними навантаженнями, оскільки це збільшує ймовірність виникнення почервоніння та синців.

Плюси використання ботоксу

Після використання ботоксу розгладжування зморшок може тривати від трьох тижнів до шести місяців. Тривалість ефекту від проведення цієї процедури залежить не тільки від кількості препарату, який був введений, але також і від області проведення ін'єкцій. При використанні високоякісного ботулотоксину немає ефекту "маски". Завдяки тому, що препарат діє тільки на певні фрагменти м'язів, вони розслабляються, а сама шкіра стає більш натуральною та гладкою.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки