Літня пігментація: догляд, профілактика та лікування

Літня пігментація: догляд, профілактика та лікування

У розпал літа важливо дбати про захист шкіри, адже сонячні чи пігментні плями найчастіше з'являються саме влітку. Хоч пігментні плями на шкірі, як правило, безпечні для здоров’я, однак вони можуть створювати косметичні проблеми, особливо на шкірі обличчя. Пігментація шкіри виникає після впливу ультрафіолетових променів через надмірне вироблення меланіну - пігменту, який відповідає за колір шкіри.

Оскільки з віком шкіра стає більш схильною до впливу сонця, пігментні плями найчастіше виникають у людей старше 40 років. Як доглядати за шкірою, щоб запобігти їх появі? Які існують косметичні засоби та салонні процедури для освітлення чи видалення пігментних плям? Та в яких випадках варто звернутися до лікаря?

Пігментні плями або чому сонце "старить"?

Пігментні плями виникають після тривалої дії сонця, що призводить до надмірної активності клітин, які виробляють меланін. Щоб запобігти пошкодженню, шкіра збільшує виробництво меланіну у відповідь на вплив ультрафіолетових променів. Примітно, що штучні джерела ультрафіолетового випромінювання, такі як солярії, також можуть викликати сонячні плями.

Відео дня

Якщо вплив сонячних променів стає надто інтенсивним або тривалим, це призводить до нерівномірного розподілу меланіну, що викликає появу темних плям.

Як виглядають пігментні плями: симптоми, діагностика

Пігментні плями зазвичай виглядають як плоскі, овальні темні плями на шкірі. Вони можуть бути засмаглими, коричневими або чорними та найчастіше з'являються на обличчі, руках, грудях, спині, плечах та руках. Ці плями можуть бути різного розміру та форми, часто згруповані в одній ділянці шкіри.

Важливо пам'ятати, що сонячні плями не болять, не сверблять та не кровоточать. Якщо пігментні плями мають такі симптоми, варто звернутися до лікаря, оскільки це може бути ознакою іншого захворювання, наприклад родимки чи ракової пухлини.

З появою нових плям на шкірі слід звернутися до дерматолога. Лікар проведе огляд шкіри та може взяти біопсію для перевірки на рак. Це важливо, щоб унеможливити більш серйозні захворювання.

Під час візиту дерматолог огляне все тіло, включаючи обличчя, голову, руки, ноги та тулуб, щодо фізичних ознак сонячних плям або інших проблем зі шкірою. Це допомагає визначити, чи є плями результатом дії сонця чи інших чинників.

Як позбутися сонячних плям та чи варто це робити?

Сонячні плями не загрожують здоров'ю, але багато людей хочуть їх видалити з естетичних міркувань. Існують різні методи, які можуть допомогти зменшити чи видалити сонячні плями.

Спеціальна косметика: креми та лосьйони

Для зменшення сонячних плям можна використовувати креми та лосьйони, що містять активні інгредієнти, такі як азелаїнова кислота, койєва кислота, вітамін С, гліколева кислота та ретиноїди. Ці інгредієнти допомагають зменшити пігментацію та вирівняти тон шкіри:

  • Азелаїнова кислота: допомагає блокувати фермент тирозиназу, який контролює вироблення меланіну.
  • Койова кислота: освітлює шкіру та зменшує пігментацію.
  • Вітамін C: антиоксидант, який допомагає зменшити пошкодження шкіри та освітлити темні плями.
  • Гліколева кислота: хімічно відлущує верхній шар шкіри, освітлюючи плями.
  • Ретиноїди: прискорюють оновлення клітин, відлущуючи шкіру та зменшуючи пігментацію.

Для досягнення найкращих результатів наносьте на шкіру креми, що зменшують появу сонячних плям, один або двічі на день протягом кількох тижнів або місяців.

Ефективність салонних процедур

Косметичні процедури сертифікованих дерматологів часто діють швидше, ніж місцеве лікування. Вони також ефективніші для освітлення темних плям, ніж креми або лосьйони. Однак ці процедури набагато дорожчі за вартістю та мають чимало побічних ефектів.

Лазерне лікування: лазер руйнує клітини, що виробляють меланін, освітлюючи плями приблизно за одну-дві процедури. Побічні ефекти можуть включати утворення кірки або тимчасове потемніння шкіри.

Кріохірургія: дерматолог використовує рідкий азот для заморожування плям, що допомагає їм зникнути зі зростанням нової шкіри. Ця процедура може бути болісною та викликати тимчасові побічні ефекти, такі як пухирі або почервоніння.

Мікродермабразія: дерматолог використовує абразивний пристрій для відлущування шкіри. Ця процедура може освітлити плями після кількох сеансів.

Хімічний пілінг: хімічний розчин наноситься на шкіру, щоб відлущити шари шкіри для зникнення пігментних плям. Побічні ефекти включають почервоніння, свербіж та лущення шкіри.

Профілактика сонячних плям: SPF обов'язковий протягом всього року

Щоб запобігти появі сонячних плям, необхідно захищати шкіру від сонця. Для цього важливо використовувати якісний сонцезахисний крем із SPF не менше 30 протягом всього року! Якщо ваша шкіра схильна до появи пігментних плям, обирайте захист SPF 50.

Наносьте сонцезахисний крем за 15 хвилин до виходу на вулицю та повторюйте нанесення кожні 2 години. Носіть сонцезахисний одяг, головні убори й легкі сорочки з довгими рукавами.

Пам'ятайте, що в години пікового сонця з 10:00 до 14:00 краще залишатися в тіні.

Уникайте соляріїв: штучні УФ-промені можуть пошкодити шкіру та викликати появу плям.

Хоча сонячні плями самі по собі не є небезпечними, їх наявність вказує на надмірну дію сонця, що може призвести до інших проблем шкіри, таких як:

  • старечий кератоз: сухі плями, що лущаться, які є передраковими;
  • меланома: ракові родимки, спричинені активністю меланоцитів;
  • базальноклітинна карцинома: рожеві плями чи ущільнення тілесного кольору;
  • плоскоклітинна карцинома: тверді червоні шишки або плями, що лущаться.

Пігментні плями, як правило, не є небезпечними для здоров'я та не можуть викликати рак шкіри. Проте, якщо ви помітили нові плями, зверніться до дерматолога для перевірки. Важливо захищати шкіру від подальшого пошкодження сонцем.

Якщо вам не подобається зовнішній вигляд сонячних плям, ви можете використовувати безрецептурні та рецептурні креми або лосьйони для їх освітлення. Продукти, що містять азелаїнову кислоту, гліколеву кислоту, койєву кислоту та вітамін С, можуть допомогти зменшити вироблення меланіну та освітлити плями. Найефективніші салонні процедури - лазерна терапія, кріохірургія, мікродермабразія та хімічний пілінг.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки