Маскне: основні причини розвитку, лікування та профілактика

Маскне: основні причини розвитку, лікування та профілактика

У період пандемії COVID-19 помітно збільшилося використання ЗІЗ для особи (засобів індивідуального захисту – хірургічних, респіраторних, повнолицьових масок, козирків, захисних окулярів). На тлі цього все частіше реєструються маскне – розвиток або загострення деяких дерматозів обличчя, пов'язаних з носінням ЗІЗ.

Групою дослідників BMJ був здійснений систематичний пошук у Medline, Embase і Pubmed, проаналізовано основні причини виникнення маскне та надано рекомендації щодо профілактики та лікування.

Наскільки поширене маскне

Пов'язані з ЗІЗ дерматози обличчя добре та повно описані у медичній літературі, але відомості про їх поширеності обмежені, часто використовуються не конкретні діагнози, а описова термінологія. Ґрунтуючись на обмежених доступних доказах було визначено, що найбільш поширеними дерматозами на обличчі, пов'язаними з носінням маски, є акне та дратівливий контактний дерматит.

Відео дня

Проведене торік перехресне дослідження за участю 833 співробітників медичних шкіл у Таїланді, включаючи медичних та немедичних працівників, показало, що 54% ​​небажаних шкірних реакцій на хірургічні та тканинні маски були зареєстровані самими пацієнтами.

Для виявлення захворювання необхідно проаналізувати особистий і сімейний анамнез шкірних захворювань, а також вичерпний анамнез лікарських засобів. До числа інших діагностичних параметрів відносять тривалість впливу ЗІЗ кожен день, симптоми свербежу, болючості та появи гнійників або папул і ін.

Основні причини розвитку маскне і методи лікування

При носінні лицьових ЗІЗ можуть з'явитися або загостритися різні шкірні хвороби. Загострення зазвичай пов'язане з формуванням теплого, вологого, оклюзійного середовища навколо обличчя. До цього додається ефект тертя матеріалу.

Можливі причини розвитку маскне:

  • Дратівливий/алергічний контактний дерматит.

  • Атопічна або себорейна екзема.

  • Кропив'янка.

  • Вугровий висип.

  • Розацеа.

  • Фолікуліт.

Контактний дерматит

Дратівливий контактний дерматит є найбільш поширеним дерматозом та дерматозом, пов'язаним із ЗІЗ. Зазвичай з'являється над щоками та переніссям. Ступінь тяжкості залежить від подразника та тривалості впливу. Прояви можуть варіювати від дискретних, сухих плям до набряку, бульбашок, ерозій та виразок. Рекомендується робити регулярні перерви в носінні ЗІЗ.

Алергічний контактний дерматит – реакція гіперчутливості уповільненого типу IV на зовнішній алерген, що нечасто зустрічається. Може проявлятися як локалізований дерматит. Лікування включає короткий курс кортикостероїдів слабкої або середньої активності, наприклад, 1% мазь з гідрокортизоном. Для запобігання подальших епізодів рекомендується виявити алерген та уникати з ним контактів.

Вугрі (акне)

Акне – хронічне запальне захворювання волосяного покриву. Посилення симптомів пов'язують з:

  • вологим мікрокліматом всередині маски;

  • можливим заселенням бактеріями слизової оболонки, що збільшує бактеріальне навантаження на навколишню шкіру;

  • пошкодженням гирла фолікулів тертям маски, що щільно прилягає, негативний ефект посилюється спекою та вологістю.

Для терапії акне рекомендується використовувати ретиноїди, можливо у складі комбінованого лікування.

Загальні заходи щодо профілактики дерматозів особи, пов'язаних із ЗІЗ

Національна служба охорони здоров'я Великобританії розробила основні заходи профілактики, що допомагають запобігти пошкодженню шкіри обличчя під щільно прилеглими масками-респіраторами:

  • Проводити очищення шкіри ніжним засобом, що очищає без мила.

  • Наносити легке пом'якшувальний засіб не менше ніж за 30 хвилин до надягання ЗІЗ на обличчя.

  • Наклеювати захисну стрічку на силіконовій основі, наприклад, сілтейп (Advancis), на перенісся та щоки.

  • Протирати шкіру під ЗІЗ захисною серветкою на основі силікону. Завдяки цьому утворюється плівка, що захищає шкіру від шкідливого мікросередовища.

  • Підтримувати водний баланс та гігієну порожнини рота.

  • Регулярно перевіряти, чи не занадто туго маска прилягає до обличчя, та робити перерви у використанні ЗІЗ (для респіраторів – бажано кожну годину), це допоможе зменшити тиск та запобігти накопиченню вологи.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки