Випадає волосся: без паніки!

47,6 т.
Випадає волосся: без паніки!

Якби ви запитали лікаря-трихолога про найчастіші причини випадіння волосся кілька років тому, то відповіддю була б анемія, гіпотиреоз, низький рівень вітаміну Д. Згодом додався ковід. А тепер, через зрозумілі причини, головним в цьому переліку є стрес! Поміркуймо, чи можливо зупинити масове випадіння волосся в українців, адже наші красуні завжди пишалися своїм розкішним волоссям та й красеням чуби не завадять.

Стрес спричиняє викид адреналіну та кортизолу, що призводить до спазму судин фолікула. Волос не отримує кровопостачання разом з поживними речовинами і раніше закінчує фазу росту.

Але всі ми помітили, що волосся "посипалося" далеко не одразу. Кожний волосок на нашому тілі чи голові знаходиться в своїй певній фазі. Фолікули циклічно незалежні. Існує фаза росту, яка триває 3-5 років. Фаза проміжна - 3 тижні. Фаза випадіння - 3 місяці. Під дією стресу волос передчасно може закінчити фазу росту і після проміжної фази перейти в фазу випадіння. Оскільки фаза випадіння триває 3 місяці, то одразу після початку стресу ми не помічаємо втрату значної кількості волосся. Цей період настане приблизно через 3 місяці після початку стресу.

Відео дня

Стрес і випадання волосся взаємодіють на кількох рівнях:

  • стрес як першопричина випадіння волосся;
  • стрес як обтяжливий фактор при інших причинах випадіння волосся;
  • стрес як наслідок випадіння волосся. Відбувається наступне: людина бачить волосся на подушці, у ванній тощо, це повокує ще більший стрес. Волосся знову випадає. Маємо замкнене коло.

Стрес також може викликати болісні відчуття, коли під пальцями можна намацати на скальпі болючі зони. Це називається триходинія і вона є ще однією причиною випадіння волосся.

Важливо розуміти, що під час хронічного стресу пригнічується функція щитоподібної залози. Розвивається гіпотиреоз - одна з найчастіших причин не тільки випадання волосся, але і їх сухості, ламкості. Через це можуть страждати й брови. Випадіння зовнішніх частин - хвостиків брів - один з симптомів гіпотиреозу. Якщо розвинувся цей стан, то лише перемогти стрес вже буде недостатньо. В таких випадках необхідна буде гормонзамісна терапія.

Важливо! Ми всі зараз надмірно панікуємо та маємо підвищений рівень тривожності. Тому інколи людина плутає патологічне випадіння волосся з фізіологічним. Пам’ятаймо, що випадання 50-100 волосків щоденно - то норма. Чи дійсно кількість випадаючого волосся більша за нормальну, допоможе простий тест. Вимийте, висушіть голову, розчешіть волосся. Заплетіть нетугу косу, походіть 24 год. Розплетіть. Розчешіть і порахуйте скільки дійсно волосся випало за добу.

Рутинні ритуали

Під час війни багатьом людям не до краси. Деякі не розчісують волосся, не миють його або роблять це значно рідше. Але фізіологічне випадання триває щодня. Коли людина все ж таки дістає гребінця чи миє голову, то нормальна кількість волосся, що випало за кілька днів, здається надмірною. Тривалий період без миття голови сприяє нагромадженню шкірного сала, відмерлих клітин, що може спричинити себорейний дерматит. Останній також є однією з причин випадіння волосся. Тому не нехтуйте гігієною і не бійтеся зайвий раз мити чи чесати волосся, навіть якщо воно випадає.

Насторожуючі ознаки та лікування

Не варто втрачати дорогоцінний час, коли дійсно треба йти на прийом до трихолога. Купа волосся на подушці після сну, жмут під час миття, біль біля коренів волосся, себорейний дерматит... Все це червоні прапорці, що вказують на необхідність терапії.

На жаль, наразі немає специфічного фармакологічного втручання на протидію стресовому випаданню волосся. Проте лікар-трихолог обов’язково підбере вам потрібні засоби, що допоможуть зупинити випадіння.

Але окрім лікування таких станів, вам стане у пригоді:

  • фізична активність – як не дивно, це один з найкращих методів боротьби зі стресом;
  • масаж голови поліпшить кровообіг, прибере спазм м’язів, зменшить больові відчуття скальпа;
  • медитація - багатьма клінічними дослідженнями доведена ефективність для зменшення стресу;
  • правильне харчування. Надмірна кількість простих вуглеводів – це багато інсуліну, який і так завжди підіймається під час підвищення кортизолу (як реакція на стрес). А вуглеводна їжа порушує цей стан ще більше і призводить до інсулінорезистентності, що теж впливає на випадіння волосся. Тому білок, правильні жири і складні вуглеводи - ось яким має бути наше харчування.
  • повноцінний сон, що сам по собі знижує рівень кортизолу

Окремим важливим пунктом, який важливо проговорити з трихологом, є згубні звички. Можливо, бокал сухого вина на вихідних у колі друзів, коли ви отримуєте максимум позитивних емоцій, не завдасть вам шкоди. А от щогодинні перекури точно тільки погіршать стан волосся! Ми вже згадували, наскільки важливий гарний кровообіг в організмі для відновлення росту волосся. Кожна сигарета нейтралізує в організмі 35 мг вітаміну С, який не може вироблятися всередині нашого організму і має надходити ззовні. Одна з численних функцій вітаміну С – захист колагену – речовини, яка відповідає за пружність шкіри, а також захищає волосся по всій довжині, підтримує його ріст та стан. За відсутності аскорбінової кислоти колаген руйнується. Разом з цим, у курців значно зростає кількість ферменту ММР (металопротеїнази матриксу), відповідального за руйнування еластину. Звинувачувати в цьому треба процес горіння, який відбувається під час куріння сигарет. Можливо, через залежність вам буде важко одразу покинути цю згубну звичку, тоді розгляньте перехід на тютютновмісні вироби для електронного нагрівання, де відсутній процес горіння. Це буде гарним перехідним етапом до здорового способу життя, а ваша шкіра та волосся точно будуть вдячні!

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки