Зв'язок між псоріазом та депресією: що потрібно знати

Зв'язок між псоріазом та депресією: що потрібно знати

Є перевірені дані про те, що люди, які страждають на псоріаз, піддаються більш високому ризику депресії, тривожних розладів та психосоціальних порушень. Про існуючий взаємозв'язок розповів на Medscape дерматолог, клінічний психолог та клінічний директор Yardley Clinical Research Associates та Yardley Dermatology Рік Фрід.

У міру того, як розуміння патофізіології псоріазу продовжує зростати, також покращується розуміння патофізіології депресії. Відомо, що псоріаз – запальне захворювання, опосередковане цитокінами. Фрід каже, що лікарі також бачать підтвердження того, що депресія – запальне захворювання, опосередковане цитокінами.

За словами Фріда, жити із псоріазом важко. Все більше і більше визнається, що при псоріазі бувають сильні порушення чутливості, такі як свербіж та інші дизестезії, включаючи печіння, біль, мурашки. Ситуація посилюється через стигматизацію, забобони та труднощі у взаєминах.

Відео дня

Лікарі дійшли розуміння, що запальні цитокіни, які беруть участь у виробництві та підтримці псоріазних поразок, не залишаються у шкірі. Було показано, що цитокіни проникають через гематоенцефалічний бар'єр і фактично збільшують зворотне захоплення нейротрансмітерів на рівні синапсів.

Таким чином, вчені роблять висновок, що депресія, яка супроводжує псоріаз, викликана як виснаженням цитокінових нейромедіаторів, так і життям з фізичним тягарем хвороби.

Як визначити, чи є у пацієнта з псоріазом депресія

Для виявлення депресії може використовуватися традиційний тест DSM-5, який визначає притуплення афекту, зниження енергії, гіперсонливість, смуток та соціальну ізоляцію.

На думку Фріда, найпоширеніший тип депресії у дерматологічній практиці – субклінічна депресія. Люди з цим розладом можуть доречно посміхатися на вечірці, сміятися з жарту, але вони відчувають, що їжа не така приємна на смак, квіти не так солодко пахнуть і т.д.

Субклінічна депресія може призвести до посилення стресу, загострення псоріазу, подальшої соціальної ізоляції. В результаті порочне коло замикається.

Що може зробити лікар-дерматолог

Псоріаз надзвичайно примхливий: він приходить і йде, коли хоче прийти та піти. Тому важлива не просто підтримка та розуміння, а контроль хвороби.

Контроль має на увазі використання доступних методів лікування. Слід діяти поетапно та ефективно доти, поки псоріаз не буде достатньою мірою контролюватись. Це може означати перехід на більш якісні препарати для місцевого застосування, вузькосмугове ультрафіолетове світло, інгібітори фосфодіестерази-4 або інші біопрепарати, або селективний інгібітор зворотного захоплення серотоніну / інгібітор зворотного захоплення серотонін-норадреналіну (для зменшення запалення та посилення реакції на традиційні методи лікування).

Також лікарі рекомендують практикувати медитацію усвідомленості, йогу, тай-чи або прогресивне розслаблення м'язів. При супутньому лікуванні псоріазу надзвичайно корисна когнітивно-поведінкова психотерапія.

Якщо цих методів виявляється недостатньо та депресія прогресує, слід звернутися за професійною профільною допомогою. Одна з важливих особливостей при включенні психотропних препаратів у дерматологічні режими – необхідність починати з поступового застосування невеликих доз. Часто у разі депресії, пов'язаної з псоріазом, низькі дози працюють досить добре і при цьому ймовірність розвитку небажаних явищ зведена до мінімуму.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки