Сезон імбиру: корисні властивості і кращі зимові рецепти
Початок зими - час поповнювати домашні запаси імбиру: адже відомо, що він прекрасно бореться з шкідливими бактеріями і зміцнює організм напередодні сезону грипу та застуд.
Імбир можна використовувати як харчову добавку, можна їсти його на закуску, а можна урізноманітнити вже знайомі осінні рецепти.
Якими ж корисними властивостями володіє цей корінь і як його можна використовувати, - пише Elle.
Читайте: 11 продуктів, які допоможуть забути про проблеми зі шлунком
Корисні властивості імбиру
Імбир - унікальна рослина, що володіє масою корисних властивостей. Корінь імбиру часто використовують і в медицині для лікування різних захворювань, він входить до складу спеціального чаю для схуднення, застосовується в косметиці та, звичайно ж, у приготуванні їжі, будучи однією з топ-спецій в багатьох рецептах.
Своїм характерним запахом і гострим смаком імбир зобов'язаний трьом компонентами - зінгерон, шогаол і гингеролу, які разом відповідають за противоядні та протизапальні властивості рослини. У імбирі також багато вітамінів, фосфору, кальцію, заліза, цинку і магнію, тому він незамінний в міжсезоння і служить в домашній аптечці відмінним засобом для профілактики грипу.
Імбир активно рекомендується приймати і вагітним жінкам - чай ??і настоянки з цією рослиною допомагають впоратися з неприємними симптомами токсикозу і нормалізують гормональний фон. Благотворно імбир впливає і на чоловічу потенцію, також він покращує пам'ять, упорядковує тонус м'язів і покращує розумову діяльність.
Читайте: 6 продуктів, які допоможуть позбутися від жиру на животі
Зимові рецепти з імбиром
Імбирний чай
Простий і швидкий спосіб зігрітися після морозної прогулянки і підбадьоритися в похмуру погоду.
Складність - Просто
Тип - Напій
Час - 5 хвилин
Персона -1
Інгрідієнти
1-2 чайні ложки натертого кореня імбиру
столова ложка меду
окріп
Приготування
Натерти імбир на крупній тертці, залити окропом і додати столову ложку меду. Можна додати лимон за смаком і прикрасити напій паличкою кориці. Подавати теплим.
Читайте: Названі продукти, які запобігають зморшк
ам
Гігантські імбирні печива
Улюблені ласощі дітей в різдвяний сезон - ароматні імбирні печива стануть відмінним доповненням до сімейного чаювання. А цінителі віскі із задоволенням закушують ними улюблений скотч.
Складність - Середня
Тип - Десерт
Час - 45 хвилин
Персона - 10
І нгредіенти
1 кг борошна
4 чайні ложки меленого імбиру
2 чайні ложки пекарського порошку
1 чайна ложка кориці
1 чайна ложка гвоздики
дрібка солі
300 г вершкового масла кімнатної температури
500 г цукру-піску
2 яйця
125 г меляси
200 г великого коричневого цукру
Приготування
Змішати в одній ємності борошно, імбир, пекарний порошок, корицю, гвоздику і сіль. В окремій мисці збити до однорідної маси масло з цукром-піском, вмішати яйця і мелясу. За допомогою дерев'яної ложки вмішати в суміш сухі інгредієнти. Розім'яти тісто на посипаній борошном поверхні, скачати в кульки діаметром приблизно 5 см, вмочити в коричневому цукрі і викласти на деко на невеликій відстані один від одного. Випікати при температурі 180 градусів протягом 12-14 хвилин. Остудити на решітці протягом 15 хвилин.
Читайте: Топ-10 найкращих продуктів для здорового харчування від Джеймса Олівера
Суп-пюре з моркви з імбиром
Складність - Просто
Тип - Перше блюдо
Час - 40 хвилин
Персона 4-5
І нгредіенти
7 очищених і дрібно порізаних великих морквин
3 столові ложки вершкового масла
500 г дрібно порізаної білої цибулі
1 чайна ложка імбиру
500 мл курячого або овочевого бульйону
2 стружки апельсинової цедри
500 мл води
перець і сіль за смаком
дрібно порізана петрушка і кріп для прикраси
Приготування
Розтопити масло в сотейнику на середньому вогні і обсмажити в ньому цибулю і моркву до м'якості, часто перемішуючи. Посолити і поперчити овочі під час обжарювання. Додати бульйон, воду, апельсинову цедру і імбир, довести до кипіння, знизити вогонь до середньої позначки і накрити каструлю кришкою. Варити протягом 20 хвилин. Прибрати апельсинову цедру, збити суп блендером до однорідної маси.
Нагадаємо, раніше "Обозреватель" публікував 9 шкідливих сполучень продуктів, які краще виключити з раціону.