Найкращі дієти 2025: рейтинг US News & World Report

Найкращі дієти 2025: рейтинг US News & World Report

Дієта – не лише спосіб схуднути і тримати вагу під контролем. Це один із допоміжних інструментів підтримки організму у період лікування та відновлення після хвороб. Щороку US News & World Report опублікує список найкращих та корисних дієт. Які дієти на думку професіоналів з питань харчування є найкориснішими для здоров’я і отримали найвищу оцінку?

Рейтинги оцінювання дієт

Найкращі дієти — це не тільки швидке схуднення – вони мають забезпечувати організм потрібними поживними речовинами. Дослідження показали: якісні дієти ефективні для зниження ризику захворювань, наприклад, хвороби серця та рак.

Найкращі загальні дієти допомагають зменшити запалення, головну причину хронічних захворювань. Експерти стверджують: хоча спочатку важко відмовитись від старих звичок харчування, найкращі дієти забезпечують стійкі результати як при схудненні, так і в підтримці здорового стану організму.

Відео дня

У попередні роки оцінка дієт відбувалася аж за 40 показниками і найкраща отримувала "золоту медаль". Список був надто довгим, більшість дивилася лише на його початок – бо першими були кращі діти, а на завершення майже не зверталась увага, хоча тут знаходились найменш ефективні дієти. У цьому році підхід до системи оцінювання змінився. Суддів з питань харчування попросили оцінювати дієти до п’яти зірок – подібно системам оцінювання споживачів на багатьох комерційних платформах.

"Ми вважаємо, що цей новий підхід дає людям більше вибору та більш персоналізований досвід, оскільки вони розглядають свої пріоритети щодо здоров’я та цілі щодо харчування", – сказала Гретель Шуеллер, головний редактор відділу охорони здоров’я US News & World Report, яка контролює щорічний рейтинг дієт.

Рейтинг дієт за станом здоров'я

Звіт за 2025 рік містить нові рейтинги дієт, розроблені для лікування хронічних захворювань, таких як артрит, дивертикуліт, жирова дистрофія печінки та синдром подразненого кишечника, або етапів життя, таких як менопауза. За новою 5-зірковою системою оцінювання переможці рейтингу US News & World Report отримали по 4 зірки плюс як найкращі загальні дієти, найкращі дієти здорового харчування та найпростіші дієти для дотримання.

Середземноморська дієта

Найвищу нагороду вкотре отримала Середземноморська дієта, оскільки є більше стилем життя, ніж просто дієтою. Зосереджена на споживанні фруктів, овочів, зернових, оливкової олії, горіхів і насіння. Підкреслює важливість їжі з сім’єю та друзями у щоденному харчуванні. Ця дієта скорочує вживання солодощів, рекомендує невелику кількість молочних продуктів і м’яса, особливо червоного м’яса. Риба є одним із важливих продуктів дієти, особливо, така як сардини.

Середземноморська дієта зосереджується на якості та способі життя, а не лише на одній поживній речовині чи групі продуктів.Численні дослідження показали, що Середземноморська дієта є:

  • найлегшою для дотримання;
  • найкращою сімейною дієтою;
  • найкращою для здорового харчування;
  • найкращою для діабету 2 типу, кісток, суглобів і серця;
  • сприяє довголіттю та покращенню якості життя.

Дієта DASH

Дієта DASH наступна у списку найкращих. Гнучкий і збалансований план харчування, розроблений Американським Національним інститутом серця, легенів і крові. Робить акцент на обмеженні споживання солі для зниження артеріального тиску.

У раціоні: овочі, фрукти, цільні зерна, нежирний білок і нежирні молочні продукти. Сприяє отриманню великої кількості клітковини та корисних для серця поживних речовин. Забороняє: напої з додаванням цукру, їжу з високим вмістом насичених жирів, закуски з високим вмістом солі. Є стійкою та універсальною. Користь дієти для здоров’я серця підтверджена незалежними дослідженнями.

Американська кардіологічна асоціація оцінює дієту DASH як найкращу для здоров’я серця, оскільки вона на 100% узгоджується з цілями AHA щодо здорового харчування для серця. У новому звіті про найкращу дієту від US News & World Report дієта DASH посіла перше місце як за здоров’я серця, так і за контроль артеріального тиску.

Флексітаріанська дієта

Популярна флексітаріанська дієта – напіввегетаріанська – не потрібно повністю виключати м’ясо, щоб отримати користь для здоров’я, пов’язану з вегетаріанством. Передбачає дотримання загальних вказівок вегетаріанської дієти, дозволяє іноді вживати м’ясо або птицю. У раціоні: тофу, квасоля, сочевиця, горох, горіхи, насіння і яйця – продукти, які забезпечать основну частину щоденного білка. Передбачає обмеження рафінованої, ультраобробленої їжі, червоного м’яса та доданого цукру.

Вживаючи більше рослинної їжі та менше м’яса, люди, які дотримуються цієї дієти, можуть не тільки схуднути, але й покращити загальний стан здоров’я, знизивши рівень серцевих захворювань, діабету 2 типу та раку, зменшити запалення.

Дієта при менопаузі

У рейтингу US News & World Report займає особливе місце. Передбачає у раціоні багато цілісних продуктів, таких як овочі, фрукти, боби, цільні зерна, соєві продукти та нежирні білки.

Втім, Стефані Фаубіон, директор Mayo, Центр жіночого здоров'я клініки в Джексонвіллі, штат Флорида, і медичний директор Товариства менопаузи зазначила: "Немає такого поняття, як "дієта в період менопаузи" – єдина дієта, яка допомагає при припливах, – це повноцінна рослинна дієта з низьким вмістом олії та великою кількістю сої".

З деякими рекомендаціями щодо дієти під час менопаузи – не їсти перед сном, доктор Фаубіон погодилася і зробила виняток із заклику US News & World Report до комерційної дієти Nutrisystem для менопаузи.

Консультація з лікарем щодо дієти

У новому звіті багато категорій дієт обертаються навколо здорового травлення, дієт, які, як стверджується, можуть зменшувати запалення при артриті і подагрі.

"Немає єдиної дієти для лікування артриту чи подагри. Рослинні дієти з низьким вмістом цукру, нездорових жирів, солі та оброблених продуктів, як середземноморська дієта та дієта DASH, є найкращим варіантом боротьби з цими захворюваннями. Однак більшість людей з аутоімунними, запальними формами артриту та багато із подагрою потребують ліків, щоб уповільнити або зупинити прогресування захворювання", – сказала Джилл Тайрер, редактор Arthritis Foundation.

Середземноморська дієта отримала оцінку 4+ зірки щодо жирової хвороби печінки, запалення та загального здоров’я кишечника. Для дивертикуліту, захворювання, при якому великі опуклі мішки у товстому кишечнику створюють сильний біль, судді дали середземноморській дієті оцінку 3,7.

"При ожирінні печінки та захворюваннях жовчного міхура ми рекомендуємо дієти з низьким вмістом жиру та середземноморську дієту, оскільки дієта з більш пісним м’ясом і здоровими жирами виявилася корисною", – говорить Луевано, представник Американської гастроентерологічної асоціації.

За синдром подразненого кишечника судді дали дієті з низьким вмістом FODMAP 4,8 зірки. Дієта, розроблена в Австралії, зосереджена на зменшенні продуктів і вуглеводів, які бродять і створюють додаткову воду в кишечнику, що може викликати судоми, біль і діарею.

"Існує багато підтипів синдрому подразненого кишечника, це, ймовірно, найкращий приклад того, коли дієта дійсно повинна бути індивідуальною для кожного пацієнта. Якби пацієнт намагався уникати кожного окремого продукту в найповнішому списку FODMAP, він міг би виключити звичайні фрукти, такі як яблука та груші, а також певні зерна, які можуть бути корисними", – зазначає Луевано. "Потрібно ретельно обговорити все з лікарем і дієтологом, оскільки кожен пацієнт має свої унікальні харчові тригери", – додав він.

"Люди можуть дивитися на рейтинги і припускати, що їх можна використовувати у своєму житті, оскільки вони зроблені експертами з питань харчування. Тому не мають продуктивних розмов зі своїми лікарями, які можуть допомогти зосередитися на найкращому варіанті їжі. Щоб вирішити, який підхід може бути найкращим для вашої конкретної проблеми, потрібно виконати домашнє завдання, наприклад, вести харчовий щоденник про те, що ви їсте, а потім попрацювати зі своїм лікарем", – говорять експерти.

Кожна хвороба має свої особливості. Кожен продукт харчування має свої особливості. Кожен організм людини має свої особливості. Лише при детальному аналізі усієї інформації лікар-фахівець може призначити правильну дієту, яка буде дієвою у кожній конкретній ситуації.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки