В пошуках пігулки щастя

В пошуках пігулки щастя

За вікном вже перші промінчики сонечка, на деревах несподівано рано з’явилися бруньки, а вам це все не приносить жодного задоволення? Ви не можете позбавитися вірусу, що затягнувся, ледь сповзаєте вранці з ліжка та скаржитеся на щоденний головний біль або нестачу сил? Пора поговорити про весняний авітаміноз.

Закономірно, що зимовий період виснажує: не даремно багато тварин впадають в сплячку. На жаль, ми ані в сплячку, ані виспатися вдосталь цієї зими не змогли! Взимку наш раціон бідний на свіжі овочі та фрукти, тому всі запаси нутрієнтів в організмі на мінімумі. Але, окрім сезонності, ця проблема має ще й соціальний характер: велика кількість українців не можуть собі дозволити повноцінне харчування, збагачене корисними речовинами. Також, через ситуацію дистресу (затяжного стресу, в якому живе країна), організм значно швидше "спалює" вітаміни. Першим з’являється дефіцит вітамінів групи В (це своєрідне паливо для центральної нервової системи). Слідом "зникають" всі необхідні компоненти, що беруть участь в процесі метаболізму і захищають від окисного стресу, покращують роботу внутрішніх органів.

Відео дня

Але, справедливості заради, відмітимо, що авітаміноз це суто патологічний стан, що викликаний гострим дефіцитом вітамінів або їх повною відсутністю. Він трапляється рідко. Набагато частіше лікарі відмічають гіповітаміноз – тобто зниження потрібної кількості вітамінів та мінералів, щоб організм функціонував ідеально. Більш того, розрізняють первинний дефіцит вітамінів та вторинний. Перший виникає через недостатню кількість поживних речовин, що поступає ззовні. Другий – через проблеми з ЖКТ за процесом засвоєння їжі. Через тривалий стрес багато людей страждають на порушення роботи кишківника, шлунка, жовчного та підшлункової залози. Це все замикає "порочне коло". Тому нерідко до лікування таких станів долучають суміжного фахівця – гастроентеролога або дієтолога. На засвоєння вітамінів та мінералів також впливає така згубна звичка як куріння. Компоненти тютюнового диму прискорюють розпад таких вітамінів в організмі як С, Е, В, цинку, фолієвої кислоти, бета-каротину. Однак, ті, хто поки не може відмовитись від шкідливої ​​звички, можуть зменшити негативні наслідки для здоров'я шляхом зниження ризику. Для цього потрібно прибрати процес горіння, який й викликає дані проблеми. Це можливо за допомогою нікотиновмісних продуктів для нагрівання тютюну (проконсультуйтеся з лікарем щодо переходу на подібну альтернативу сигаретам).

Ознаки гіповітаміноза на початковій стадії легко помітити самостійно. Потрібно лише взяти за правило дослухатися до власного тіла. Якщо ви почали по-іншому реагувати на звичні щоденні навантаження (потребуєте значно більше часу на відновлення, сон, не відчуваєте бадьорості вдень) – це вже привід задуматися та проконсультуватися з сімейним лікарем.

Питання для самоперевірки

Отже, які питання скоріш за все поставить терапевт на прийомі, при підозрі на гіповітаміноз:

  • Чи стали ви частіше хворіти на вірусні захворювання?
  • Як швидко ви одужуєте?
  • Чи маєте проблеми зі сном?
  • Який стан вашого волосся та нігтів?
  • Чи не спостерігається кровоточивість ясен та синці на тілі?

Діагностика

Щоб запідозрити нестачу вітамінів лікарю не обов’язково направляти вас на купу дороговартісних досліджень. Ретельний збір анамнезу та огляд шкіри та слизових вже дасть фахівцю багато інформації. Якщо її буде замало доведеться здати загальноклінічні аналізи крові та сечі, біохімію та аналіз, що визначає рівні конкретних вітамінів та мінералів в крові.

Вітамінна абетка

Нестача вітаміну А призводить до тьмяності волосся, сухості шкіри, розшаровування нігтів, а також до проблем із зором (з'являються "мушки" в очах і хворобливе сприйняття світла), ШКТ, зниження імунітету. Уникнути проблем допоможуть абрикоси, морква, кропива, буряк, гарбуз, червоний перець, помідори, кукурудза.

Нестача вітамінів групи В стає причиною різких перепадів настрою, нервового перенапруження. а також проблем зі сном. Додайте в раціон рис, гречку, бобові, горіхи, яйця, жито, овес, хлібобулочні вироби, злакові, дріжджі, яйця, м'ясо, молоко, риба.

Нестача вітаміну С є причиною кровоточивості ясен, а також крихкості судин, внаслідок чого з'являється судинна сіточка на шкірі. Крім того, ви стаєте справжньою "мішенню" для застудних і вірусних захворювань, та й серце починає давати збої. Поповнити вітамін С в організмі допоможуть бобові, цитрусові, шипшина, чорна смородина, зелень, болгарський перець, обліпиха, яблука, суниці та полуниці, щавель, картопля і капуста.

Нестача вітаміну Е спричиняє проблеми із зором, зокрема ретинопатії (ураження сітківки), а також гемолітичну анемію (руйнування еритроцитів - кров'яних тілець). Поповнити його недостатність можна, включивши в раціон зелене листя рослин, яйця, рослинну олію, а також чай із шипшини.

Нестача вітаміну К проявляється у вигляді кровотеч із носа без будь-яких видимих на те причин (наприклад, перепадів тиску). Заповнити його допоможуть соєва олія, насіння соняшнику, риб'ячий жир, печінка, яйця, гарбуз, листова зелень, помідори, горошок.

Нестача вітаміну РР призводить до порушень уваги, змін у шкірних покривів (з'являються пігментні плями та дерматити), а також порушень травлення. Найбільше вітаміну РР міститься в пісному м'ясі, печінці, нирках, яйцях, сирі, сушених грибах, пивних дріжджах, кунжутному насінні, квасолі, чорносливі, рибі, м'ясі птиці.

Вітамінні комплекси: корить чи шкода?

Кожен лікар має власний погляд на вітамінно-мінеральні комплекси, де в одній пігулці зібрані ніби всі потрібні речовини. Більшість ставиться до них скептично через обмежену кількість клінічних досліджень, що підтверджують їхню профілактичну ефективність. Основна проблема полягає в тому, що полівітаміни купують і приймають навмання, без проведення лабораторних аналізів і консультацій з лікарем. Моживо, ваша проблема полягає лише в нестачі вітаміну Д (я рекомендую всім без виключення дорослим людям приймати його в дозуванні 4000 МО в день) або нервова система настільки виснажена, що достатньо препарату з вітамінів групи В та заспокійливого.

Щороку, наприклад, американці витрачають на вітамінні й мінеральні добавки 12 мільярдів доларів. Ці гроші, на думку вчених, можуть бути витрачені на продукти, наповнені поживними речовинами. Але якщо ваш лікар аргументовано радить певні вітамінні препарати або мінерали - обов’язково дослухайтеся, оскільки певні поєднання елементів мають повне право на існування в одній таблетці і само собою принесуть лише користь. Наприклад, вітамін В6 допомагає засвоювати магній, вітамін D істотно покращує обмін кальцію і фосфору. Щоб краще засвоювалися хром і залізо, потрібен вітамін С, а без селену вітамін Е не матиме сильного антиоксидантного ефекту. І не нехтуйте фізичними навантаженнями: жодна пігулка "щастя" не спрацює, коли ви ведете малорухливий спосіб життя!

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки