Діють як зомбі: в очах людини знайдено небезпечні аномальні клітини
Білки пріони, які є збудниками смертельних і невиліковних нейродегенеративних захворювань, здатні накопичуватися в тканинах очей і передаватися людям через трансплантацію зараженої рогівки.
До такого висновку прийшли вчені Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США), передає Science Alert. Вони уточнили, що помітили високу концентрацію цих білків у сітківці, рогівці, зоровому нерві, склері та кришталику.
Пріони представляють особливий клас інфекційних агентів з аномальною структурою, що мають білкову природу. Вони розмножуються за рахунок роботи клітин, у яких розташовуються. Цим вони дуже схожі на віруси, яким для існування та виживання також доводиться заражати клітини господаря.
Читайте: Око просто кишіло: лікарі виявили у немовляти шокуючу знахідку. Відео (18+)
Фахівці вперше відкрили пріони в 1980-х роках. Відтоді дослідники виявили неправильно згорнуті білки у ссавців, комах, черв'яків, рослин і грибів та з'ясували, що не всі пріони шкодять своїм господарям.
Вчені відзначають, що принцип дії цих білків нагадує зомбі з фільмів жахів, які перетворюють здорових людей у хворих. У результаті запускається ланцюгова реакція, під час якої утворюється велика кількість аномальних молекул. Останні зв'язуються одна з одною, утворюючи амілоїд — зростаючі білкові агрегати, що накопичуються в тканинах і викликають її пошкодження.
На думку вчених, пріони потрапляють в очі з мозку по зоровому нерву. Однак можлива і зворотна ситуація, коли при пересадці зараженої рогівки або при використанні брудного хірургічного інструменту інфекція проникає в мозок. Дослідники вважають, що необхідно розробити заходи щодо запобігання проникнення пріонів у здорових пацієнтів у результаті широко поширених і відносно нескладних операцій на очах.
Як писав OBOZREVATEL, раніше стало відомо, що хвороба Альцгеймера може передаватися через білки-пріони під час простих операцій. Це вперше поставило медиків перед фактом, що це захворювання може бути заразним.