Як відрізнити грип від ГРВІ: поради лікарів
В Україні продовжує зростати кількість хворих на грип та ГРВІ. За офіційними даними, з початку епідемічного сезону в країні зареєстровано 25 летальних випадків від грипу, підтверджених фахівцями обласних вірусологічних лабораторій, а в перші дні нового року померли 12 осіб. Пік захворюваності на вірус грипу очікують із кінця січня до березня.
Незнання, яка хвороба звалила вас із ніг, може стати причиною неправильного лікування і негативних наслідків, - повідомляють "Вести".
Директор КМП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4 Деснянського району столиці" Тетяна Вакуловська, а також терапевт, гастроентеролог Клініки ударно-хвильової і відновної терапії Наталія Гордієнко та невропатолог, головний лікар клініки Stella Polar Стелла Собіпан детально пояснили, як відрізнити ГРВІ від грипу й обрати правильне лікування.
Читайте: Смертельна хвороба: в Україні 25 людей померли від свинячого грипу
Застуда чи грип: знайдіть 10 відмінностей
Точна причина нежиті і болю в горлі допоможе уникнути помилок в їхньому лікуванні. І як наслідок - ускладнень хвороби.
Грип, застуда та ГРВІ: симптоми
1. Погіршення самопочуття при:
застуді - поступове,
ГРВІ - швидке,
грипі - раптове: людина навіть може сказати точний час, коли зрозуміла, що захворіла.
2. Температура тіла при:
- застуді - рідко вище 37,5 С
- ГРВІ - завжди вище 38С
- грипі - 39-40С: наростає раптово і зберігається протягом 3-4 днів.
3. Інтоксикація при:
застуді - не виражена
ГРВІ - є, виражається підвищеною стомлюваністю
грипі - є, яскраво виражена ознобом, сильним головним болем, болем при русі очних яблук, потовиділенням, світлобоязню, ломотою в м'язах і суглобах.
4. Нежить і закладеність носа при:
застуді - з'являється в перші години
ГРВІ - виникає в перші дні
грипі - можуть з'явитися, як ускладнення не раніше, ніж чере 2-3 доби після виникнення хвороби.
5. Чхання при:
застуді - з'являється після виникнення нежиті
ГРВІ - завжди супроводжує
грипі - найчастіше відсутнє.
6. Біль у горлі та його почервоніння при:
застуді - дискомфорт виникає на 2-у добу після переохолодження
ГРВІ - виникає разом із кашлем і має виражений характер
грипі - з'являється на 2-у добу хвороби, крім того, виникає кашель, спричинений болем за грудній клітці.
7. Дискомфорт в очах при:
застуді - немає
ГРВІ - рідко: якщо є бактеріальна інфекція
грипі - часто виникає почервоніння.
Читайте: Як не померти від свинячого грипу: головні симптоми
8. Головний біль при:
застуді - відсутній
ГРВІ - може бути, якщо виникають ускладнення (гайморит, тонзиліт, бронхіт)
грипі - є і найчастіше терпіти його без знеболюючих засобів складно.
9. Підвищена стомлюваність при:
застуді - відсутня
ГРВІ - може бути при збереженні високої температури більше доби
грипі - є і зберігається навіть протягом 2-3 тижнів після хвороби.
10. Безсоння при:
застуді - відсутнє
ГРВІ - може виникати на фоні високої температури
грипі - є і зберігається навіть протягом 2-3 тижнів після хвороби.
Фото: Vesti-ukr.com
Як зняти головний біль: акупунктура
При головному болю - акупунктура сірником. Великий палець - це "голова", ніготь - "потилиця", м'яка частина - "обличчя".
При скроневому болю натискайте із силою на її проекцію на пальці по 3-5 секунд 3-5 разів. Якщо не можете знайти ділянку локалізації болю, пройдіться по всіх трьох зонах.
Проти лихоманки - чорний фломастер. У головному мозку знаходяться центри терморегуляції. Тому нормалізувати температуру тіла можна впливаючи холодом на їхню проекцію: в ділянці нігтьової пластини. Наприклад, чорним кольором. Покрийте нігті (можна на всіх пальцях рук і ніг) лаком або фломастером. Тримайте "манікюр", поки не спаде жар.
Гречка - якщо закладений ніс. На тильній стороні великого пальця - завиток. Його вершина - проекція носа. Прикладайте на неї будь-яке живе зерно (гречане, яблучне і т.д., прикріплюючи паперовим скотчем - воно має "дихати"). Це поліпшить дренаж, а значить - відходження слизу з носа. Вдень на проекцію можна натискати сірником.
"Масаж" суглоба при першінні в горлі. Перший суглоб великого пальця - шия. Відповідно під ним - "трахея". Масажуйте її протягом дня.
Відчуття потріскування у вухах - тисніть, але не грійте. Натискайте на "вуха" за тим же принципом, що зазначений вище - сірником, шпилькою, ковпачком від ручки.
Візьміть до уваги. Проводити акупунктуру чоловікам краще на пальцях лівих рук і ніг, жінкам - на правих.
Читайте: Донеччину накрила епідемія грипу: закрили школи
ГРВІ, грип та застуди: що не можна робити
Збивати температуру за допомогою зігрівання. Прогрівання за допомогою чарочки з перцем (не більше, ніж 50 мл) або ванни допоможе тільки в разі застуди. У такому випадку, дійсно, важливо зігрітися, і якомога швидше, щоб на слизових збільшилася кількість природних імунних факторів. При ГРВІ та грипі зігрівання лише порушить терморегуляцію.
Знижувати температуру при 38,5. Лихоманка - це лікувальний засіб: організм знищує патогенні агенти (віруси, бактерії). Тому якщо ви добре переносите високу температуру (немає мігрені, судом, зокрема, - у дітей), то почекайте до 39,5С. При цьому збивати краще одразу препаратами групи нестероїд (ібупрофен, нурофен, ібунорм, арвіпрокс). Вони впливають на центри терморегуляції в головному мозку. Якщо почати з інших ліків, мовляв, ці занадто сильні, то є ризик того, що температура все одно не впаде, зате буде передозування препарату - адже все одно доведеться пити сильні.
Вживати антибіотики без лікаря. Антибіотики порушують баланс мікрофлори, тому можуть, навпаки, спровокувати розвиток бактеріальної ангіни. Плюс - не виключено, що біль у горлі викликаний грибками. І тут потрібні вже препарати абсолютно іншої групи.
Полоскати горло сіллю. Полоскання горла сіллю, як і будь-якими лікувальними відварами - більше психотерапія, адже на стінку горла потрапляють лише їхні краплі, а ополіскуються, насправді, ротова порожнина і корінні зуби. А от якщо додати в раціон цибулю, мед, гірчицю, часник, хрін, пити чаї зі спеціями, то це і мікроби знищить, і імунітет підвищить.
Аромотерапія. Ароматизація приміщення - також психологія: в одному сантиметрі повітря приблизно мільйон бактерій. Тому знищити орду патогенних мікроорганізмів не вийде.
Відмовлятися від душу. Душ протипоказаний тільки тоді, якщо вода занадто гаряча. А якщо тепла і ви миєтеся швиденько, то це добре: при хворобі на шкірі багато токсинів, які необхідно змивати.
Пити підкислені напої. Патогенні мікроорганізми, насправді, боятися лугу. Тому пийте мінеральну воду, молоко та овочеві соки з розрахунку 50 мл на 1 кг ваги. Якщо у вас ГРВІ чи грип, то підключіть противірусні препарати (новірін, гропринозин, ізопринозин, нормомед).
Як повідомляв "Обозреватель", Україну атакував грип-вбивця, під загрозою через поширення інфекції опинилися великі міста країни.