"Чума XXI століття": вчені наблизилися до створення ліків від хвороби Альцгеймера

21,8 т.
'Чума XXI століття': вчені наблизилися до створення ліків від хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера, за оцінками ВООЗ, в найближчі десятиліття стане головною проблемою для людства.

Професор університету Дюссельдорфа і МФТІ Дітер Вілльболд розповів, коли ми зможемо позбутися від цієї "чуми XXI століття", повідомляють "РИА Новости".

Вважається, що хвороба Альцгеймера викликає накопичення всередині нейронів патогенної речовини, білка бета-амілоїду. Він утворюється з "обрізків" білка APP, який бере участь у процесах лагодження пошкоджених нейронів і формуванні зв'язків між ними. Порушення в переробці молекул цього білка призводять до появи бляшок бета-амілоїду і знищення нервових клітин.

Відео дня

"Ми виявили, що нитки бета-амілоїду схожі за структурою на "стопки" з переплетених між собою білкових ниток, які нагадують за формою з'єднані букви L і S. Поки ми не знаємо, як вони точно влаштовані, але вже зараз можна сказати, що ці структури є вкрай небезпечними для нервових клітин. Вони можуть копіювати себе і розмножуватися, подібно пріонам, "заразним" білкам, що викликає коров'ячий сказ", - зазначив учений.

Ці ж досліди допомогли розкрити одну з найбільш незвичайних загадок, пов'язаних із хворобою Альцгеймера: чому багато жителів Ісландії, чий ген APP відрізняється за структурою всього на одну "букву" порівняно з іншими жителями Землі, вкрай рідко страждають цією недугою.

''Чума XXI століття'': вчені наблизилися до створення ліків від хвороби Альцгеймера

Заміна всього однієї амінокислоти, за словами Вілльболда, робить зв'язок між "цеглинками" бета-амілоїду вкрай нестабільним, що перешкоджає їх утворенню та накопиченню в клітинах мозку.

Схожі зміни в структурі APP присутні в ДНК мишей та інших ссавців, яким хвороба Альцгеймера не властива. Чому ці варіації гена майже не зустрічаються серед людей, і чому еволюція зробила людину, а також собак і мавп схильними до "ліні розуму", поки не зрозуміло.

Читайте: Вчені дізналися, як сон впливає на розвиток Альцгеймера

"Звичайно, ідея створення генної терапії, що дозволяє "прищепити" цю рису всім людям, виглядає дуже привабливою. З іншого боку, реалізувати її на практиці дуже складно з етичних причин: дозвіл на клінічні випробування майже неможливо отримати", - зазначив біолог.

Подібні міркування змусили Вілльболда радикально змінити підходи до розробки ліків, здатних боротися з хворобою Альцгеймера. Його команда, пояснив учений, спробувала створити препарат, який би дестабілізував "стопки" з одиночних ланок цих білків ще до того, як вони встигнуть зашкодити клітинам.

На початку наступного року, додав Віллболд, почнеться друга фаза клінічних випробувань, під час якої вчені оцінять ефективність PRI-002 на декількох добровольцях із хворобою Альцгеймера.

Як повідомляв OBOZREVATEL, хвороба Альцгеймера може передаватися під час операцій.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки