Інсулінотерапія – чи варто боятися? Відповіді експертів

Інсулінотерапія – чи варто боятися? Відповіді експертів

Той факт, що з винаходом препарату інсуліну люди з цукровим діабетом отримали шанс на довге і щасливе життя, дуже широко відомий. Однак багато хто все ще боїться інсулінотерапії, незважаючи на погане самопочуття і зниження якості життя.

Ендокринолог Лариса Ніфонтова зазначає, що близько 3-5% пацієнтів категорично відмовляються від застосування інсуліну, сподіваючись знайти альтернативні методи лікування діабету (трави, дієти тощо). Як наслідок, ці люди повертаються до лікаря з проханнями призначити їм препарат, ось тільки зазвичай це відбувається, коли в організмі вже сталися серйозні порушення.

Для чого ж потрібен інсулін, і як обрати той самий препарат, який забезпечить комфортне і довге життя? Давайте розбиратися.

Корінь зла – поширені міфи

Сьогодні багато хто намагається знайти відповіді на свої питання в інтернеті – на сумнівних "просвітницьких" сайтах, форумах тощо – де повно історій невдалого досвіду лікування. Найчастіше про це пишуть люди, які не дотрималися рекомендацій лікаря, або і зовсім проповідують безглузді міфи на кшталт "інсулін викликає залежність", "призводить до ожиріння" тощо. Недовірливий пацієнт частіше вірить в прочитане і, звичайно ж, впадає у паніку після того, як на прийомі лікар заводить мову про необхідність застосування інсуліну.

Саме тому медики рекомендують обговорювати всі свої страхи і побоювання зі своїм лікарем, який розповість, чи дійсно існують ці ризики, і якщо так, то як їх уникнути, і чому не варто вірити в ті чи інші чутки і міфи.

Як працює інсулін в організмі

Щоб зрозуміти, для чого при цукровому діабеті важливо приймати інсулін, потрібно зрозуміти значущість цього гормону.

Отже, інсулін – це природний гормон, який синтезується бета-клітинами підшлункової залози, який безпосередньо впливає на обмін речовин. Основна його функція – правильна утилізація глюкози, завдяки чому підтримується необхідний рівень цукру в крові. Він відкриває мембрани клітин для глюкози, а в клітинах вона розщеплюється на вуглекислий газ і воду, виділяючи при цьому енергію, яка забезпечує життєздатність і правильну роботу клітин.

інсулінотерапія

Якщо ж в організмі не виробляється інсулін або ж його недостатньо, або ж клітини стають нечутливі до нього (як і відбувається при цукровому діабеті), глюкоза не засвоюється, а циркулює в крові, виводиться з організму з сечею замість того, щоб забезпечити людину енергією. В результаті пацієнта спершу турбують постійна слабкість, істотна втрата ваги, дратівливість, запалення та інфекційні захворювання сечостатевої системи, а пізніше розвиваються судинні патології, захворювання серця та інші важкі ускладнення.

Важливо знайти свій інсулін

На сьогоднішній день існує безліч інсулінів: людські і аналогові, подовженої і короткої дії тощо. І серед усього цього асортименту важливо обрати саме ті препарати і схему їх застосування, яка дозволить не турбуватися про своє самопочуття, а просто насолоджуватися повноцінним життям.

Експерти кажуть, що схема лікування завжди підбирається індивідуально, виходячи з особливостей організму і ритму життя кожної окремої людини. Тому пацієнту необхідно звернутися до свого лікаря, якщо він відчуває найменший дискомфорт в процесі інсулінотерапії: погіршилося самопочуття, бентежить схема застосування призначених препаратів тощо.

Виходячи з усіх озвучених скарг, на основі проведення додаткових досліджень (частіше це вимірювання рівня глікозильованого гемоглобіну, глюкози в крові натщесерце і через 2 години після їжі, а також перед сном) фахівець визначить, що саме в схемі лікування призводить до появи "айсбергів" або "провалів", і змінить її так, щоб вона працювала тільки на поліпшення стану.

Особистий досвід: Галина Бондар, 77 років

Галина Бондар

"Цукровий діабет другого типу мені діагностували у 41 рік. Тоді я з сумнівом ставилася до інсуліну, оскільки часто можна було почути, що він викликає звикання

Все змінилося після того, як через важкі ускладнення цукрового діабету померла моя мама: побачивши, як вона страждала, я відкинула всі сумніви. Сама прийшла до лікаря і попросила перевести мене на інсулінотерапію (до цього я 8 років приймала цукрознижуючі препарати).

З того часу я регулярно приймаю інсулін, і зараз з упевненістю можу сказати, що тільки завдяки цьому препарату я змогла уникнути страшних наслідків, до яких може привести це захворювання, і живу, насолоджуючись кожним днем".

Перейти до спецпроекту

Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, викладеної в матеріалах спецпроекту.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки