Маски і оксолінка не допоможуть: лікарі відповіли на головні питання про грип

Маски і оксолінка не допоможуть: лікарі відповіли на головні питання про грип

В Україні найближчими місяцями очікується нова хвиля грипу.

За інформацією ВООЗ, це захворювання, залежно від різновидів поширених вірусів, може вражати аж до 20% населення, водночас показники смертності від нього значні.

Так, за даними українського МОЗ, минулого епідсезону (2018-2019) від грипу померли 63 людини, з них 12 дітей.

І нехай ця недуга приходить до нас не вперше, питань щодо її профілактики та лікування не меншає. Отже, який грип до нас йде, як від нього врятуватися і як зрозуміти, що вірус таки зміг вас "дістати"? На ці та інші питання MedOboz шукав відповіді у своїх експертів.

Відео дня

Читайте: Названо найкращу дієту від грипу: які продукти їсти

В Україну йде чергова хвиля грипу

Який грип очікується цього року?

"Цього епідсезону головувати будуть відразу два штами грипу – типу А Brisbane (Н1N1) та Kansas (Н3N2). Від торішніх вони відрізняються за антигенною і генетичною структурою, – розповіла професорка, завідувачка відділенням респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л.В. Громашевського Алла Мироненко. – А це означає, що ніхто з нас не має імунітету до цих вірусів – навіть ті, хто переніс грип торік або позаторік".

Експертка зазначає, що активна циркуляція вірусу стартує з початку грудня, а ризик епідемії буде зберігатися приблизно до березня (хоча заразом імовірність поодиноких випадків захворювання може триматися аж до червня – до настання стійких високих температур).

Для кого і чим небезпечний грип?

Найбільше загрози будь-який вірус грипу своїми ускладненнями несе для дітей та вагітних, а також пацієнтів з хронічними захворюваннями і людей похилого віку.

Також професорка зазначила, що Н1N1 найбільш небезпечний для молодих людей працездатного віку, в групі ризику Н3N2 – літні люди і з хронічними захворюваннями.

"Для обох груп ризику ускладнення можуть розвинутися у вигляді пневмонії з високим ризиком летальності: у разі Brisbane, це швидкоплинна вірусна форма запалення легень, Kansas загрожує вторинною бактеріальною формою захворювання", – підкреслила Мироненко.

Крім цього, будь-який штам грипу може залишити "відбиток" і на слабких місцях організму – серце, нирки, бронхи тощо.

Чим небезпечний грип під час вагітності?

Під час вагітності через грип під загрозою не тільки мама, але й малюк в утробі.

"Особливо небезпечно перехворіти грипом у першому триместрі вагітності, – стверджує терапевтка-кардіологиня Вікторія Форосенко. – Вірус здатний ускладнити перебіг вагітності та спровокувати викидень або стати причиною вад у дитини. Річ у тім, що в цей час відбувається закладка органів немовляти, а вірус, проникаючи до плоду через плаценту, вбиває клітини, які є їхніми зачатками. Це загрожує дефектами розвитку зору і слуху, серця, а також нервової системи".

Коли, кому і як можна зробити щеплення?

Як вже говорилося, антитіл до нових штамів грипу не має ніхто. І щоб уникнути ймовірності зараження, медики рекомендують пройти вакцинацію.

"Пацієнтам ставляться трикомпонентні вакцини, які провокують вироблення антитіл відразу до декількох штамів вірусу", – говорить Алла Мироненко.

За її словами, безпечно вакцинуватися навіть вагітним – вакцини не живі, тому ніякого ризику вони не несуть. Водночас через плаценту антитіла передаються і плоду, тому після народження у малюка буде зберігатися імунітет до вірусу ще протягом півроку. Водночас експертка зазначила, що з вакцинацією краще не затягувати і пройти її, поки вірус ще не розгулявся і не вдарив по імунітету.

Зараз вакцина є у вільному продажу – "Джіс Флю" і "Ваксигрип". Вартість ампули становить близько 250-300 гривень. Можна придбати препарат в аптеці самостійно і звернутися за її введенням в поліклініку або амбулаторію, де ви обслуговуютесь, або вирушити на вакцинацію в приватну клініку (але там вам окремо доведеться заплатити за консультацію лікаря первинної медичної допомоги – приблизно 300-400 гривень).

Читайте: Слабкість сильних: тестостерон пригнічує вироблення антитіл до вірусу грипу

Щеплення забезпечить захист на 100%?

"Ні, – відповідає Форосенко. – На 100% вакцина захист не забезпечить, але на 70-80% – точно. Заразом якщо у вакцинованого пацієнта зараження і відбудеться, то перебіг хвороби буде легший і з більш низькою ймовірністю ускладнень".

Кому не можна вакцинуватися?

За словами експертів, вакцинація від грипу протипоказана пацієнтам, які мають алергію на компоненти вакцинального препарату, зокрема, курячий білок і консерванти. Крім того, вакцину не можна вводити під час імунодефіцитних захворюваннях і неврологічних розладах. Також не можна робити щеплення в період гострих запальних процесів у організмі, тому вакцину вам не поставлять до того, як вас огляне терапевт, сімейний лікар або педіатр.

Чи захистить від грипу маска і оксолінка?

Може зовсім небагато – десь на 5%. Річ у тім, що медичні маски здатні захищати від великих часток, як-от від бризок крові, слини тощо, але не від дрібних. А оксолінка всього лише покриває захисним жирним шаром слизову оболонку носа, роблячи її менш сприйнятливою до проникнення небезпечних речовин ззовні. Однак віруси під час їхнього вдихання проникають значно глибше.

Тож не варто покладатися на ці заходи профілактики.

А як щодо інших захисних заходів?

Крім вакцинації, щоб захиститися від грипу, варто подбати про загальне зміцнення організму і його захисних сил.

Так, відмовтеся від шкідливих звичок, ретельно стежте за гігієною, ведіть активний спосіб життя і вилучіть із раціону шкідливі продукти (на кшталт чіпсів, бургерів і снеків) на користь здорової їжі.

Крім того, стежте і за тривалістю сну – для того, щоб організм міг повноцінно відновитися після трудового дня і набратися сил, потрібно не менш ніж 7 годин нічного відпочинку.

Читайте: У родині – хворий на ГРВІ та грип: як створити безпечне оточення

Як зрозуміти, що я захворів на грип, і що робити?

Грип завжди заявляє про себе різким підвищенням температури, головним і м'язовим болем.

У разі нездужання можна лікуватися в домашніх умовах до трьох днів, за умови, що мова не про дітей, вагітних і людей з хронічними захворюваннями, а також немає температури вище за 39 градусів, нудоти, блювання й судом.

Також самостійно можна лише знімати симптоми (переважно, вживаючи препарати на основі парацетамолу або ібупрофену – жарознижувального й легкого знеболювального засобу) і дотримуватися постільного режиму.

Якщо ж протягом трьох днів з'являються нові симптоми (кашель, біль у горлі тощо) або наявні симптоми не відступають – не відкладайте візит до лікаря. А якщо стан почав погіршуватися, не соромтеся викликати швидку.

Раніше OBOZREVATEL повідомляв, які природні засоби допоможуть в лікуванні грипу та застуди.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки