Що впливає на ревматоїдний артрит: дослідження

Що впливає на ревматоїдний артрит: дослідження

Дослідники Університетського коледжу Лондона (University College London, UCL) показали, що пошкодження слизової оболонки кишківника відіграє важливу роль у розвитку ревматоїдного артриту, відкриваючи шлях до нового підходу до лікування захворювання. Результати роботи були опубліковані в Cell.

Ревматоїдний артрит – системне хронічне аутоімунне захворювання, що викликає біль у суглобах, набряк і запалення. Попри розуміння деяких генетичних факторів і факторів навколишнього середовища, які можуть бути залучені в розвиток артриту, вчені досі не до кінця розуміють, що викликає хворобу і як вона прискорюється.

Недавні дослідження в цій області вивчають, як бактерії в кишківнику можуть брати участь у розвитку артриту, при цьому дослідники припускають, що зростання "поганих" бактерій в кишківнику може відігравати певну роль у виникненні хвороби. Також передбачається, що крім дисбактеріозу на розвиток РА може впливати зміна цілісності кишкового епітелію.

Відео дня

Подробиці дослідження

У доклінічному дослідженні на моделях гризунів і з використанням зразків пацієнтів дослідницька група припустила, що відновлення кишкового бар'єра може запропонувати новий терапевтичний підхід до зниження тяжкості симптомів ревматоїдного артриту (РА).

За словами спів-провідної авторки, професорки Клаудіа Маурі (відділення інфекцій і імунітету UCL), вчені хотіли знати, що відбувається в кишківнику і чи є зміни в слизовій оболонці кишківника. Зазвичай вона діє як бар'єр для захисту організму від бактерій, цілісність цих з'єднань може бути порушена через зміни в складі бактерій в кишківнику або запальні зміни слизової оболонки. Можна припустити, що порушення цілісності слизової оболонки кишківника може бути ознакою РА і сприяти розвитку захворювання.

Щоб визначити, чи супроводжується РА втратою цілісності кишкової мембрани, дослідники попередньо порівняли сироваткові рівні трьох біомаркерів проникності кишківника – LPB, LPS і I-FABP, у пацієнтів з ревматоїдним артритом і у здорових людей з контрольної групи. Вони виявили, що маркери пошкодження кишківника в крові були підвищені в порівнянні зі здоровими людьми навіть на самих ранніх стадіях артриту. І в міру прогресування пошкоджень, прогресував і ревматоїдний артрит. Потім були виявлені виразні ознаки запалення, які можна було побачити при запальному захворюванні кишківника.

Команда також показала, що слизова оболонка кишківника стала "протікати", що потенційно дозволяло бактеріям проникати через слизову оболонку кишківника в організм, посилюючи запалення як в кишківнику, так і, можливо, в суглобах.

Результати

Результати роботи показують, що слизова оболонка кишківника є терапевтичною мішенню. Було встановлено, що використання існуючих ліків, які відновлюють цілісність кишкового бар'єра, тобто запобігають протіканню кишківника або перешкоджають переміщенню запальних клітин в кишківник і назад, сприяє зменшенню тяжкості артриту в доклінічних моделях.

За словами професора Маурі, сучасні методи лікування ревматоїдного артриту, мабуть, не усувають проблеми в кишківнику, і тому можуть зробити пацієнта сприйнятливим до реактивації хвороби через тривале запалення в цій області.

Надалі потрібна оцінка терапевтичного впливу лікування кишківника. Підтримання здоров'я кишківника за допомогою дієти та фармакологічного втручання може бути цінною новою стратегією.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки