Смерть актора Марьянова: лікар вказав на характерні симптоми захворювання
Російському актору Дмитру Мар'янову, який нещодавно помер у Москві, поставили діагноз "Емболія легеневої артерії".
Про те, що це за хвороба і які симптоми характерні для неї, розповів "МедОбозу" лікар-експерт Віктор Литвиненко.
Читайте: В історії зі смертю Мар'янова з'явилася дивна нестиковка
Емболія легеневої артерії: що це?
Емболією легеневої артерії в широкому сенсі слова називається закупорка артеріального русла легкого тромбом, утвореним у венозній системі, правому передсерді, шлуночку серця або іншим матеріалом, що потрапили в ці ділянки системи кровообігу (краплі жиру, частинки кісткового мозку, пухлинні клітини, повітря, паразити, фрагменти катетерів і ін.).
У більш вузькому сенсі під емболією судин легенів мається на увазі тільки тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА). Найбільш частими причинами тромбоемболії легеневої артерії (ТЕЛА) є відрив венозного ембола і закупорка ним частини або всього русла легеневої артерії.
У 85% випадків джерело емболії перебуває в нижньої порожнистої вени або в венах ніг і тазу, значно рідше - в правих камерах серця і венах верхніх кінцівок.
Що провокує ТЕЛА?
Привертають до тромбоутворення різні травми (зокрема, операційні), серцева недостатність, постільний режим і обумовлене цими причинами уповільнення струму крові.
ТЕЛА майже в 2 рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. При цьому наголошується два піки частоти емболії легеневої артерії: перший - після 50 і другий - після 60 років, що певною мірою пов'язано з почастішанням у цих же вікових групах порушень кровообігу і гомеостазу.
Захворювання зустрічається навіть у дітей, як ускладнення пупкового сепсису або катетеризації пупкової і підключичної вен. Описані випадки тромбоемболії легеневої артерії (ТЕЛА) у здорових людей, хоча достовірність цих спостережень піддається сумнівам.
Симптоми
Клінічна картина тромбоемболії легеневої артерії (ТЕЛА) істотно варіює від майже повної відсутності симптомів ("німі" емболії) до стану гострої легенево-серцевої недостатності, який швидко розвивається, протягом декількох хвилин призводить до смерті.
За ступенем спадної частоти симптомів ТЕЛА можна змалювати таку картину: 1)тахікардія, 2)біль у грудях, 3)задишка, 4)кровохаркання, 5)підйом температури, 6)вологі хрипи, 7)ціаноз, 8)кашель, 9)шум тертя плеври, 10)колапс.
Лікування
Лікування хворого з ТЕЛА складається із двох завдань:
1) Спасіння життя хворого;
2) Відновлення судинного русла за можливістю до нормального стану.
Прогноз і профілактика ТЕЛА
При ранньому наданні повного обсягу допомоги пацієнтам, прогноз для життя сприятливий.
За виражених серцево-судинних і дихальних порушень на фоні великої ТЕЛА летальність перевищує 50%.
Як раніше повідомляв "Обозреватель", остаточною причиною смерті російського актора Дмитра Мар'янова медики назвали тромб, що відірвався.