Небезпечні кліщі атакують українців восени: що потрібно знати

Небезпечні кліщі атакують українців восени: що потрібно знати

Зазвичай про появу кліщів попереджають ранньої весни. Саме тоді ЗМІ нагадують людям, що настав час їм поберегтися. Але насправді ці комахи чудово почуваються до перших заморозків. Ідеальна температура для їхнього існування — 20°С. З огляду на теплий жовтень в Україні, OBOZREVATEL з'ясував, яку небезпечну хворобу переносять кліщі і як від них захиститися.

Симптоми

З початку 2018 року, в Україні хворобою Лайма, яка передається через укус кліща, заразилося близько 2,5 тисяч осіб. Небезпека кліщового бореліозу полягає в тому, що якщо не виявити хворобу на ранніх стадіях і вчасно не почати лікування, вона може закінчиться інвалідністю та навіть смертю пацієнта. Вакцини від хвороби Лайма немає.

Небезпечні кліщі атакують українців восени: що потрібно знати
Відео дня

Читайте: Куди бігти при укусі кліща: цілодобові пункти у Києві

У місці укусу кліща через 5-11 днів з'являються почервонілі папули. Це не специфічний симптом хвороби Лайма, а реакція організму на укус комахи. Якщо за кілька діб область почервоніння збільшилася і з'явилося червоне кільце, яке обмежує ділянку шкіри незміненого кольору — це однозначний симптом кліщового бореліозу. Щоправда, іноді може з'являтися висип на обличчі, кропив'янка і навіть кон'юнктивіт.

Небезпечні кліщі атакують українців восени: що потрібно знати

Крім висипу на шкірі, самопочуття людини погіршується, як під час грипу: піднімається температура, пацієнт відчуває ломоту в тілі, головний біль, млявість.

На другій стадії у хворого можуть проявитися: світлобоязнь, розлади сну, порушення чутливості кінцівок, параліч лицьових нервів, біль у грудях і задишка.

Читайте: Обличчя сповзло вниз: укус кліща позбавив британку можливості говорити

Третя стадія захворювання розвивається лише за 1,5-2 роки. Починають проявлятися аутоімунні порушення. У хворих може спостерігатися деменція, епілептичні припадки, порушення свідомості і, крім того, шкіра стає схожою на зім'ятий папір.

Несвоєчасна діагностика і лікування можуть призвести до того, що інфекція пошириться по організму, вражаючи суглоби, серце і нервову систему. За кілька тижнів або місяців може розвинутися однобічний параліч обличчя, порушення рухової функції і навіть менінгіт.

Проте, якщо лікування неефективне, пацієнт взагалі не звернувся по допомогу або не виконує припису лікаря, це може призвести до того, що хвороба набуде хронічної форми, і у людини час від часу траплятимуться рецидиви.

З укусами кліщів в українські лікарні звертаються в середньому 20 тисяч пацієнтів на рік. Саме тому важливо правильно захищатися від цих комах.

Де живуть кліщі?

Небезпечні кліщі атакують українців восени: що потрібно знати

Багато людей вважають, що кліщі живуть лише у лісі, і лише на деревах. Як інакше це комаха могла упасти за комір? Але насправді, кліщі живуть не тільки у лісі. Для цих комах важлива вологість повітря — не менше 80%, а отже біля річок і озер вони також прекрасно почуваються. Слід зазначити, що навіть у мегаполісі трапляється безліч випадків укусів кліщами, як людей, так і домашніх улюбленців.

А тепер про затишні гнізда кліщів на деревах. Дорослі кліщі не піднімаються вище, ніж на півтора метри над землею, а верхня планка личинки взагалі 30 сантиметрів. Здебільшого вони розташовуються у траві, на кущах, на гілках і на повалених деревах та пнях.

Читайте: Як прибрати кліща: 5 способів

Як захиститися?

Восени людині захиститися простіше, адже багато хто носить закритий одяг. Але коли у жовтні температура піднімається до 20 градусів і вище — люди починають роздягатися.

  • Якщо ви вирішили відзначити останні теплі дні на природі — подбайте про закритий одяг і захисні аерозолі або креми. Після поверненню додому варто перевірити всі предмети, які ви принесли з собою, на наявність кліщів.

  • Особливу увагу слід приділяти домашнім улюбленцям. Їх треба оглядати після кожної прогулянки, навіть якщо вони оброблені засобом від кліщів. Особливо якщо тварині дозволяється застрибувати на ліжко, диван або крісла. Якщо у собаки густа шерсть коричневого, сірого або іншого темного кольору — краще при огляді додатково використовувати ліхтарик. Зверніть увагу, що кліщів не завжди можна знайти на дотик.

Небезпечні кліщі атакують українців восени: що потрібно знати

Про домашніх тварин

Коли йдеться про кліщів, багато людей думають в першу чергу про домашніх улюбленців.

"Рекс покинув нас на початку грудня, і це незважаючи на те, що собака був оброблений спеціальними краплями. Ветеринар почав лікування, але воно улюбленця не врятувало".

Таких історій тисячі, їх знає кожен собачник — або чув від знайомих, або, на жаль, пережив на власному досвіді.

Читайте: Дитину вкусив кліщ: важливі поради батькам

Краплі від кліщів, ремінці та спреї здатні захистити вихованця, якщо правильно виконувати всі приписи. Тому обережно вибирайте препарати і порадьтеся з ветеринаром про поєднання різних видів засобів для профілактики. Крім того, точно відстежуйте дату, коли препарат перестає бути ефективним. "Приблизно за 3-4 тижні" — це неправильний підхід.

Пам'ятайте, що якщо ви обробили вихованця профилактичними засобами — це не означає, що він не принесе у дім комах.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки