Чи стане цукровий діабет виліковним?

Чи стане цукровий діабет виліковним?

Лише 100 років тому цукровий діабет вважався смертельним захворюванням – кожен, хто зіткнувся з ним, був приречений. Єдиним способом продовжити життя було дотримання найсуворішої білкової дієти, однак і це допомагало протриматися хіба що пару додаткових місяців.

Кардинально змінив ситуацію винахід препарату інсуліну, завдяки якому сьогодні кожен пацієнт має можливість вести повноцінне життя і не боятися ускладнень, пов'язаних із цим захворюванням.

Перші інсуліни не були ідеальними, і пацієнти з діабетом були змушені дотримуватися "армійської" дисципліни і режиму в лікуванні. Але наука не стоїть на місці, і зараз вже існують інноваційні розробки, які значно спрощують життя. І можливо, в недалекому майбутньому здійсниться заповітна мрія кожної людини з таким діагнозом – хворобу можна буде перемогти раз і назавжди.

Майбутнє в лікуванні цукрового діабету: сучасні дослідження

"У зв'язку з пандемією коронавірусу, яка обрушилася на нас, дослідження в галузі лікування цукрового діабету "завмерли" – 2020 рік став роком затишшя у сфері подібних наукових робіт, -– каже ендокринолог Лариса Ніфонтова. – Однак цього року процеси почали активно відновлюватися, тому, сподіваюся , скоро ми дізнаємося про нові прориви в лікуванні цукрового діабету ".

Отже, які інновації можна очікувати найближчим часом?

Помпова інсулінотерапія. Ідея вчених передбачає імплантацію до організму пацієнта спеціальної помпи, яка буде самостійно виділяти інсулін і контрінсулярний гормон – глюкагон, щоб підтримувати нормальний рівень цукру в крові. Необхідні програми вводяться перед операцією. Однак, як зазначила наш експерт, поки немає чіткого розуміння, як надалі вносити зміни в програму, як поповнювати запаси інсуліну і глюкагону у приладі, тому дослідження у цьому напрямку тривають.

"Смарт" – інсуліни. Також ведуться дослідження і у напрямку вдосконалення інсулінів. Медики працюють над препаратом, який потрібно вводити лише раз на тиждень – це дозволить зменшити кількість ін'єкцій у 7 разів. Також ведеться розробка глюкозочутливого інсуліну, який буде діяти тільки при підвищеному рівні цукру в крові.

Лікування стовбуровими клітинами. Суть ідеї – в "програмуванні" окремої групи стовбурових клітин пацієнта на роботу, яка замінює функцію бета-клітин – вироблення власного інсуліну в організмі.

Активність Ново Нордіск у розробці інновацій

Наукові роботи в області лікування цукрового діабету ведуться багатьма організаціями з різних країн світу. І однією з найбільш перспективних є міжнародна компанія Ново Нордіск.

Про її діяльність та перспективи лікування цукрового діабету в цілому розповів генеральний директор "Ново Нордіск Україна" Владислав Мороз:

генеральный директор ''Ново Нордіск Україна'' Владислав Мороз:

"Наша компанія є безперечним лідером у лікуванні цукрового діабету в світі. Також ми займаємося лікуванням ожиріння та інших рідкісних захворювань, наприклад, гемофілії, порушення гемостазу (згортання крові) і порушення росту. В Ново Нордіск працює близько 40 000 співробітників у 80 країнах світу, а продукцію представлено у 170 країнах.

Безумовно, цукровий діабет – це одне з найбільших напрямків діяльності компанії в Україні і світі. Компанія вкладає близько 13% від прибутку в клінічні дослідження і інноваційні розробки. Кожного дня тисячі вчених по всьому світу працюють для того, щоб винайти нові ліки і полегшити життя пацієнтів. Інновації поряд з профілактикою і доступом до препаратів є основою діяльності Ново Нордіск.

У нас вже є підстави казати, що діабет, який весь час до цього був невиліковним, одного разу можна буде вилікувати. Ми займаємося дослідженням стовбурових клітин для лікування діабету. Стовбурові клітини будуть імітувати бета-клітини підшлункової залози (клітини, що виробляють інсулін, які відсутні у людей з діабетом першого типу). Завдяки цим розробкам люди з діабетом можуть стати повністю незалежними від ін'єкцій інсуліну. Ми не ставимо питання, чи зможемо ми подолати діабет першого типу, питання стоїть, коли ми зможемо це зробити. І особисто я вірю, що це станеться найближчим часом.

Також ми працюємо зараз над розробкою інсуліну icodec, який можна вводити раз на тиждень замість щоденних ін'єкцій і над чутливим до глюкози інсуліном, який буде діяти тільки при підвищенні рівня глюкози.

Якщо говорити про людей з діабетом другого типу, то ми можемо запропонувати аналог глюкагоноподобного пептиду-1. Це препарат, який застосовується для зниження цукру в крові при діабеті другого типу і для лікування ожиріння. Його унікальність полягає в тому, що він, подібно до природного глюкагоноподобний пептиду-1, підвищує секрецію власного інсуліну, збільшує почуття ситості і сприяє зниженню ваги".

Перейти до спецпроєкту

Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, викладеної в матеріалах спецпроекту

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки