Хірургія ожиріння знижує ризик розвитку раку: дані вчених

Хірургія ожиріння знижує ризик розвитку раку: дані вчених

Глобальна епідемія ожиріння та діабету призводить до підвищеного ризику раку та передчасної смерті. За деякими оцінками, протягом наступних 10-15 років ожиріння може спричинити більше випадків раку, ніж куріння. У зв'язку з цим дуже актуальні дослідження, які можуть ефективно розв'язувати цю проблему.

Нещодавно завершене дослідження, результати якого опубліковані в журналі Diabetes Care, показало, що після баріатричної операції пацієнти з ожирінням та діабетом 2 типу зі стійкою 10-річною ремісією діабету мали на 60% менший ризик розвитку раку, ніж пацієнти, які отримували звичайну допомогу при ожирінні.

У жінок, які перенесли баріатричну операцію, ризик захворювання на рак у середньому за 21 рік спостереження був на 42% нижчим, ніж у жінок, які отримували звичайну допомогу при ожирінні.

Відео дня

За словами провідного автора Кайса Шохольма, доцента кафедри молекулярної медицини в Академії Сальгренського Гетеборгського університету, Швеція, результати ілюструють зв'язок між контролем рівня глюкози та профілактикою раку і припускають, що серед пацієнтів з діабетом 2 типу багато випадків раку можна запобігти.

Ключ до успіху – стійка ремісія діабету

Дві третини пацієнтів у групі баріатричної хірургії перенесли вертикальну бандажну гастропластику (65%), решта – регульоване або нерегульоване бандажування шлунка (18%) або обхідний шлунковий анастомоз (17%).

У ранньому дослідженні, проведеному цими вченими, кожен тип баріатричної хірургії був пов'язаний із вищими показниками ремісії діабету у порівнянні з звичайним лікуванням.

У цьому дослідженні спостерігалася незначна тенденція, при якій пацієнти з ожирінням та діабетом 2 типу з найвищим тертилем втрати ваги (середня втрата ваги – 44,8 кг) мали дещо нижчий ризик раку у порівнянні з нижчим тертилем (середня втрата ваги – 14,9 кг).

За словами Таубе, це може означати, що щодо ризику раку хірургічні методи, які призводять до більшої втрати ваги (наприклад, обхідний шлунковий анастомоз по Ру та рукавна гастроктомія), мають бути рекомендовані пацієнтам з ожирінням та діабетом. Проте тривала ремісія діабету, ймовірно, є обов'язковою для зниження ризику раку.

Зменшення ризику раку у жінок з ожирінням і діабетом 2 типу, що спостерігається, узгоджується з попередніми результатами, що показують, що зниження ризику раку після баріатричної операції у пацієнтів з ожирінням більш помітне серед жінок, ніж серед чоловіків. Це може бути пов'язано з тим, що рівень захворюваності на рак у жінок з діабетом вищий, ніж у чоловіків з діабетом.

Основними видами раку у жінок були рак грудей, за яким слідували рак ендометрію та колоректальний рак. У чоловіків основними видами раку були: колоректальний рак, рак простати та уротеліальний/злоякісний рак шкіри.

Дизайн дослідження та результати

Добре відомо, що ожиріння є фактором ризику для 13 типів раку, і деякі з них (печінки, підшлункової залози, ендометрію, товстої та прямої кишки, грудей та сечового міхура) можуть бути пов'язані з діабетом 2 типу.

Доведено, що баріатрична хірургія знижує ризик раку у пацієнтів з ожирінням. Однак невідомо, як цей вид втручання може вплинути на ризик раку у пацієнтів з ожирінням та діабетом 2 типу.

У шведському дослідженні ожиріння (SOS) брали участь понад 700 пацієнтів, які страждають на діабет 2 типу. Вчені вивчили дані 393 пацієнтів, які перенесли баріатричну операцію, та 308 пацієнтів, які отримували звичайне лікування ожиріння.

У дослідженні брали участь чоловіки з індексом маси тіла (ІМТ) ≥ 34 кг/м2 та жінки з ІМТ ≥ 38 кг/м2 у віці від 37 до 60 років. Групи втручання були зіставлені по 18 змінним, включаючи вік, стать, рівень інсуліну в сироватці крові, алкоголь, освіту та куріння.

Протягом середнього періоду спостереження у 21 рік було зареєстровано 74 випадки раку у контрольній групі та 68 випадків раку у групі баріатричної хірургії. Ризик раку під час наступного спостереження був на 37% нижчим у хірургічній групі, ніж у групі звичайного лікування, після багатопараметричного коригування. Ремісія діабету через 10 років була пов'язана з 60% зниженням захворюваності на рак.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки