Ожиріння та псоріаз: чи є зв'язок?

Ожиріння та псоріаз: чи є зв'язок?

Псоріазом називають полігенну хронічну запальну хворобу, що проявляється головним чином з боку шкіри. Останнім часом лікарі все більше схильні бачити тісний взаємозв'язок між псоріазом та ожирінням. Двонапрямний зв'язок підтверджується і науковими доказами: ожиріння та надмірна вага пов'язані з більш високою захворюваністю на псоріаз, а люди з псоріазом можуть бути більш схильні до набору ваги.

Особливості перебігу псоріазу

Псоріаз типу бляшок, найбільш поширений варіант захворювання, зустрічається приблизно в 85% випадків і зазвичай проявляється у вигляді тьмяно-червоних, еритематозних, лускатих бляшок, особливо на розгинальних поверхнях ліктів, колін та волосистої частини голови. Менш поширені підтипи псоріазу включають пустульозний, краплеподібний, зворотний, еритродермічний та долонно-підошовний.

2-3 з десяти хворих з псоріазом крім шкірних проявів страждають на псоріатичний артрит (ураження суглобів), що вражає в основному дистальні відділи кінцівок, але також і більші суглоби.

Відео дня

У людей з ожирінням/надмірною вагою жирові клітини виділяють запальні цитокіни, які сприяють погіршенню симптомів псоріазу. У пацієнтів із поєднанням псоріазу та ожиріння виявлено високі рівні резистину та лептину.

Огляд клінічних досліджень

У великому норвезькому дослідженні, в якому брало участь 35 000 осіб, було описано зв'язок метаболічного синдрому з підвищеною ймовірністю виникнення псоріазу.

Аналіз псоріазу, ожиріння та жирних кислот, результати якого були наведені у статті вчених із Лейпцизького університету, показав, що ожиріння – центральний фактор цього зв'язку. Аналогічні результати було отримано у дослідженнях інших груп учених.

Епідеміологічні дослідження надають переконливі докази того, що ожиріння є фактором розвитку псоріазу і посилює псоріатичне запалення. Дослідження, проведене Сетті та співавторами, за участю понад 78 тисяч жінок (з яких 892 повідомили про псоріаз), показало, що збільшення ваги – фактор ризику розвитку псоріазу.

Проспективне дослідження 2017 року продемонструвало, що ожиріння та висока черевна жирова маса подвоює ризик псоріазу. Ці дослідження показують, що запобігання збільшенню ваги, сприяння підтримці нормальної маси тіла та зменшення маси тіла можуть знизити частоту виникнення псоріазу. Ці дані підтверджуються результатами огляду 2018 року.

Зниження ваги як стратегія лікування псоріазу

При лікуванні псоріазу чи будь-якого хронічного захворювання необхідно застосовувати багатофакторний та індивідуальний підхід: рекомендується скинути вагу, займатися фізичною активністю та контролювати супутні захворювання.

Схуднення зменшує хронічне запалення, отже, втрата ваги може зменшити тяжкість перебігу псоріазу та виразність шкірних симптомів. Втрата ваги може підвищити ефективність ліків, що використовуються для лікування псоріазу.

Зниження та підтримання здорової ваги корисне для всіх, але особливо для людей із хронічними запальними захворюваннями, такими як псоріаз.

Важливо пам'ятати, що поточні глобальні тенденції показують зростання поширеності всіх хронічних захворювань (наприклад, ожиріння, раку, серцевих захворювань та діабету), що призводить до збільшення смертності як у розвинених, так і в країнах, що розвиваються. У зв'язку з цим будь-які заходи, які можуть допомогти у боротьбі з цими хронічними захворюваннями, матимуть позитивний ефект у всьому світі.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки