Загроза аварії на ЗАЕС: як підтримати щитовидну залозу

Загроза аварії на ЗАЕС: як підтримати щитовидну залозу

Після звернення Президента України Володимира Зеленського стосовно ймовірної аварії на Запорізькій АЕС українці масово поповнюють аптечки препаратами йоду. Та навіть при найгірших подіях на ЗАЕС українцям не потрібна йодна профілактика, - говорять науковці з Центру з ядерної та радіаційної безпеки. Більш того, це може бути небезпечним для здоров'я, - підтверджують в МОЗ. Чому українцям не варто боятися радіоактивного йоду? Як природним шляхом підтримувати здорове функціонування щитовидної залози?

Радіоактивний йод: чи є загроза?

Відомо, що додаткове вживання йоду необхідне при йододефіциті й певних захворюваннях щитовидної залози. Природний мінерал відіграє важливу роль для здорового функціонування нашого організму. Перш за все, мікроелемент необхідний для нормального функціонування щитовидної залози.

Коли йод потрапляє в організм, щитовидна залоза абсорбує його для вироблення життєво важливих гормонів, які регулюють функціонування усіх органів нашого організму. Гормони щитовидної залози беруть участь у виробленні енергії, у роботі головного мозку, функціонування серцево-судинної системи тощо.

Відео дня

Йодна профілактика потрібна для захисту щитовидної залози саме від радіоактивного йоду, частинки якої можуть спричинити порушення усієї гормональної системи.

Відомо, що енергоблоки Запорізької АЕС, які утворюють радіоактивний йод, були вимкнені у вересні 2022 року. Вони не генерують електроенергію більше 9 місяців. Цього періоду більш ніж достатньо для розпаду ізотопів радіоактивного йоду. Адже період для напіврозпаду речовини, коли радіоактивна сполука зменшується вдвічі, становить 8 діб.

Чим небезпечне неконтрольоване вживання йоду?

Препарати йоду можуть захистити щитовидну залозу від радіоактивного йоду у разі аварій на ядерних об'єктах. Потрапляючи в організм, йодид калій блокує щитоподібну залозу від поглинання небезпечного йоду І-131. Однак медики закликають українців утриматися від вживання йоду "про всяк випадок", називаючи такі небезпечні побічні ефекти:

  • алергічні висипання на шкірі;
  • сухість у роті, втрата смаку;
  • діарея, блювання, нудота;
  • клінічна алергія із лихоманкою, набряком обличчя, язика, горла, проблемами дихання та задишкою;
  • порушення серцевого ритму, тахікардія;
  • збудження нервової системи, тремор рук;
  • гіперфункція або гіпотиреоз щитоподібної залози

Природні джерела йоду: безпечна профілактика

Для безпечної підтримки рівня йоду в організмі науковці National Institutes of Health рекомендують замінити звичайну сіль на йодовану. У здорової людини добова норма йоду не має перевищувати більше 150 мкг. Лише вагітним жінкам рекомендовано вживати мінерал до 220 мкг на добу.

Щоб отримувати рекомендовану кількість йоду, лікарі рекомендують збагатити раціон морепродуктами, рибою, морською капустою, молочними продуктами, яйцями, печеною картоплею. Фахівці наголошують: вживання йодованої солі та натуральних джерел мікроелементу - найефективніша стратегія боротьби з дефіцитом йоду. А неконтрольоване прийом йодиду калію може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям і навіть смерть.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки