7 способів вберегтися від вірусів в зимовий період
Грип, застуда, ГРВІ, COVID-19 – звичні респіраторні вірусні інфекції, якими більшість хворіє в осінньо-зимовий період. Яким би сильним не був імунітет, періодично йому доводиться боротися з хворобами через їхню високу заразливість.
"Зустріти" вірус можна у метро або бомбосховищі під час повітряних тривог, у дитячому колективі, в магазині, на робочому місці та при спілкуванні з друзями. Віруси здатні проникати в організм швидко та непомітно. Тому хвороби з’являються неочікувано і різко змінюють звичний ритм життя. Зупинити поширення вірусних інфекцій непросто, але можна. Найкращий спосіб уникнути хвороб – діяти на випередження.
Захистити себе та рідних від вірусних інфекцій допоможуть такі способи:
- Щеплення від грипу та коронавірусу. Вакцини лишаються одним з дієвих способів уникнути якщо не саму хворобу, то її ускладнень або летального випадку. Наразі в Україні можна зробити щеплення проти грипу в медзакладах та аптеках, де придбано вакцину, а проти коронавірусу – через свого сімейного лікаря або в пунктах щеплень.
- Мити руки. За 20 секунд намилювання звичайне мило і тепла вода можуть змити зі шкіри патогени й убезпечити від зараження. Мити варто після приходу з вулиці, контакту з іншими людьми, відвідування місць скупчення людей і громадського транспорту, до і після вживання їжі, відвідування вбиральні, використання предметів загального вживання, кашлю, чхання, очищення носа. Якщо раптом немає можливості вимити руки, треба скористатися будь-яким дезінфектором на спиртовій основі.
- Профілактика. Проведення більше часу у приміщеннях, тісний контакт, сухе повітря, погане провітрювання і вентиляція створюють ідеальні умови для поширення інфекцій. Зважаючи на різноманіття вірусів, які викликають грип, ГРВІ, коронавірус, вакцинація не здатна забезпечити захист від всіх. Щоб уникнути зараження, ускладнень та зменшити вірусне навантаження на організм можна довіритися противірусним препаратам прямої дії. Особливо актуальне це для дітей, чия імунна система лише знайомиться з новими патогенами. Тому їм, як і дорослим, не завадить підтримати імунітет за допомогою противірусних засобів на натуральній основі. Для дітей лікар може порадити дитячий сироп Флавовір, а для дорослих – дорослий варіант. Обидва препарати містять флавоноїди – сполуки рослин, що пригнічують розмноження ДНК- та РНК-вірусів грипу, ГРВІ, коронавірусу. Прийом профілактичної дози підтримує інтерферони (сполуки клітин, які реагують на вторгнення чужорідних агентів) на рівні, достатньому для адекватної імунної відповіді організму на інфекційний збудник. А також це сильний захист слизових оболонок верхніх дихальних шляхів.
- Уникати контакту з людьми, які мають симптоми хвороби. Якщо вдома захворів член родини, варто дотримуватися правил гігієни: хворий має користуватися індивідуальним посудом та рушниками, дотримуватися дистанції з іншими членами родини, за можливості більшість часу проводити в окремій кімнаті, а при спілкуванні одягати маску.
- Гігієна кашлю та чхання. Під час кашлю, чхання, розмови чи співу віруси можуть вилітати разом з аерозолями (частинками слини) та осідати на обличчя співрозмовника, руки або предмети навколо. Тож мінімізувати зараження близьких можна, якщо чхати і кашляти у згин ліктя або паперову хустинку, яку одразу викидати у смітник. Чхати і кашляти в долоні неможна – так легко переносяться віруси зі шкіри на предмети та людей.
- Підтримувати слизові зволоженими. Респіраторні віруси проникають і вражають верхні дихальні шляхи. Якщо слизові сухі – це означає, що ніщо не перешкоджає вірусу потрапити всередину. Запобігти цьому допоможе часте пиття, використання за потреби носових спреїв з сольовими розчинами та підтримка правильного повітря у приміщенні: 21 0С та вологість 55–65%.
- Чистота. Вологе прибирання, підтримка прохолодного та зволоженого повітря у приміщенні, а також часте провітрювання дуже ускладнюють завдання вірусам проникнути в організм людини.