Чим відрізняються ускладнення грипу, COVID-19 і застуди

Чим відрізняються ускладнення грипу, COVID-19 і застуди

Деякі респіраторні вірусні захворювання проявляються досить схожими симптомами. Нежить, кашель, підвищення температури тіла та озноб більшою чи меншою мірою всі ці ознаки властиві як застуді, так грипу і COVID-19. Проте ці захворювання вражають різні органи респіраторної та інших систем. Саме тому ускладнення, що спричиняють такі віруси, дещо відрізняються

Кому загрожують ускладнення?

Усі респіраторні захворювання більшість людей не сприймає серйозно, але вони можуть викликати серйозні ускладнення аж до летального кінця. До груп ризику, в яких найчастіше розвиваються тяжкі симптоми, належать діти (особливо до трирічного віку) та літні люди. Також ускладнення респіраторних захворювань часто виявляють у пацієнтів із хронічними патологіями:

 • дихальних шляхів (бронхіальна астма);
Відео дня
 • серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, атеросклероз, тромбофлебіт);
 • ендокринних органів (діабет, захворювання щитовидної залози);
 • нирковою недостатністю;
 • порушенням обміну речовин.

Вірус і токсини розносяться кров’ю по організму і можуть спричиняти ушкодження інших органів. Тому, щоб завадити розвитку ускладнень, важливо вчасно лікувати гострі респіраторні вірусні хвороби.

ГРВІ, застуда

Застуда так часто називають легкі форми ГРВІ. Зазвичай у таких ситуаціях причиною є риновіруси. Проте на тлі навіть легкої вірусної інфекції (риніту) та невчасному лікуванні є ризик отримати ускладнення, наприклад, гайморити та отити. У дітей до 3-х років риніти часто закінчуються гострим середнім отитом або запаленням середнього вуха. Тому насамперед слід звертати увагу на такі симптоми:

 • закладеність носа, що триває довго та не знімається прийомом судинозвужувальних крапель;
 • біль у зоні гайморових пазух;
 • біль у вухах, зниження слуху, виділення з вух;
 • температура не спадає;
 • з’являються нові симптоми – блювання, розлад шлунку тощо.

Якщо такі симптоми спостерігаються, слід звернутись до лікаря.

Грип

Ускладнення грипу можуть з’явитися навіть через декілька тижнів після поліпшення стану. Варто звернути увагу на такі симптоми:

 • повторне підвищення температури тіла, як на початку хвороби;
 • задишка, тахікардія, біль у грудях;
 • поява сильного кашлю із мокротинням, нерідко з гноєм і кров’ю;
 • сплутаність свідомості, сильна слабкість;
 • блювання і діарея.

Ускладнення грипу можуть викликатися безпосередньо вірусом і вражати органи дихальної системи. У такому разі це будуть вірусні бронхіт, трахеїт, ларингіт або пневмонія.

Однак в умовах ослаблення імунітету може активно розвиватись і бактеріальна мікрофлора. Це умовно патогенні бактерії, що у звичайних умовах не викликають проблем, аж доки не починають активно розмножуватись. Найнебезпечнішою є бактеріальна пневмонія, що може спровокувати розвиток інших патологій аж до летального результату.

Вірус грипу здатний викликати інфекційно-токсичне ураження органів багатьох систем, наприклад, такі:

 • міокардит (запалення серцевого м’яза) і перикардит (запалення серозної оболонки серця);
 • міозит (запалення м’язів);
 • запалення нирок;
 • енцефаліт (запалення паренхіми головного мозку) і менінгіт (запалення оболонок головного та спинного мозку);
 • синдром Рея – ураження печінки та центральної нервової системи, що розвивається у дітей та підлітків.

COVID-19

Коронавірус може призвести до різних захворювань, небезпечніших, ніж сам вірус. Пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром, порушення нюху й смаку, дихальна недостатність – ці та чимало інших ускладнень можуть з’явитися в людей, які хворіли чи хворіють на коронавірус.

Однак навіть одужання від COVID-19 не означає повної перемоги, адже серед тих, хто вже перехворів на нього, є й ті, хто щодня відчуває віддалені наслідки ковіду в роботі всіх систем організму. Нові, тимчасові або ж довготривалі проблеми зі здоров’ям, які можуть виникнути через чотири або більше тижнів після першого зараження вірусом ковіду, називаються постковідним синдромом (станом після ковіду). Згідно з класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, постковід має 33 симптоми, деякі з них специфічні.

До речі, штам "Омікрон", який сьогодні є найпоширенішим і витіснив усі інші штами COVID-19, вражає легені та інші органи не так часто. Оскільки "Омікрон" переважно "оселяється" у верхніх дихальних шляхах, у дітей він часто викликає хибний круп. Тобто через фізіологічні особливості дитячого організму "Омікрон" провокує набряк і звуження дихальних шляхів, що призводить до появи задишки та сухого кашлю.

У дорослих COVID-19, зокрема й "Омікрон", часто викликає проблеми із серцево-судинною системою. Протягом першого року після захворювання люди схильні до підвищеного ризику розвитку проблем із серцем.

Профілактика ускладнень у дитини після ГРВІ, грипу, COVID-19

Оскільки ускладнення респіраторних захворювань можуть "зачіпати" і органи, що не належать до дихальної системи, важливо лікуватися за перших симптомів ГРВІ, щоб не дати вірусу наростити свою активність. Запобігти розвитку грипу чи інших ГРВІ та знизити ризик виникнення ускладнень у сезон захворюваності можна за допомогою препаратів прямої противірусної дії, які безпосередньо впливають на причину цих захворювань – віруси.

Серед таких препаратів для дітей є сироп Флавовір. Флавоноїди, які входять до складу сиропу, здатні пригнічувати відтворення ДНК- та РНК-вірусів гострих респіраторних інфекцій, зокрема пригнічують активність грипу та коронавірусу SARS-CoV-2, що викликає COVID-19.

Флавовір пригнічує виробництво вірусного потомства всередині зараженої клітини та їх розповсюдження , оскільки блокує спеціальні ферменти, які віруси використовують для свого розмноження і вивільнення з клітин. Це спричиняє зниження чисельності вірусних нащадків, здатних нашкодити організму дитини. Чим раніше розпочато лікування сиропом Флавовір, тим меншою буде завдана патогенами шкода, а захворювання матиме легший перебіг, знижуючи ризик ускладнень. Отже, дитина зможе швидше одужати.

Таким чином, щоб запобігти розвитку в дитини ускладнень на тлі захворювання на ГРВІ, від батьків потрібно небагато: лише виявити симптоми, звернутися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій щодо лікування. Тільки так можна уникнути не лише ускладнень, а й виникнення багатьох наслідків ГРВІ, які проявлять себе у майбутньому. Не варто ризикувати здоров’ям дитини завтра, краще правильно лікувати ГРВІ сьогодні.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки