Чому надмірна чистота може шкодити імунітету дитини?

Торкатися чи брати до рота предмети, які батьки вважають найогиднішими – це діти люблять, вміють і практикують. Так, хвороби є вагомою причиною занепокоєння дорослих. Та наскільки чистим має бути середовище, аби підтримувати здоров’я дитини у гарному стані?
Контакт з різними мікробами у дитинстві може зіграти важливу роль у подальшому житті людини. Науковцями доведено: діти, які зростали у надмірній чистоті, були більш схильні до астми, алергії та інших захворювань. Насправді люди живуть в оточенні вірусів, бактерій та патогенів. Деякі з них корисні, деякі – ні. Коли навколо малюка створюють стерильні умови, його позбавляють можливості бути здоровим та мати сильний імунітет.
Як працює імунна система?
Імунна система допомагає боротися з патогенами, які потрапляють всередину організму. Вона є вродженою і набутою.
- Вроджена: надана дитині природою та генетикою. Активується, коли розпізнає "чужого", який потрапив всередину організму. Клітини імунної системи оточують "чужинця" і знешкоджують. Перші антитіла малюк отримує під час грудного вигодовування, а згодом починає виробляти власні.
- Набута: формується від вакцин або першого контакту зі збудником. Також виробляє антитіла для захисту організму від конкретного патогена. Антитіла формуються протягом кількох днів і надовго залишаються в організмі. Згодом імунна система при наступному контакті розпізнає знайомого збудника та швидко його позбувається. У міру зростання дитини імунітет буде зміцнюватися і захищатиме від все більшої кількості патогенів. Але навмисно піддавати дитину впливу вірусів та бактерій не варто – все має відбуватися природним шляхом.
Чистота та імунітет
- Дотримання помірного рівня чистоти корисне для дитини – це знижує ймовірність зараження різними хворобами. Стерильні умови роблять ведмежу послугу здоров’ю дитини. Тож варто дотримуватися золотої середини: з’їсти яблуко з дерева, погладити собаку, грати з іншими дітьми на майданчику – це все ок.
- Дотримання надмірної чистоти призводить до ефекту, що нагадує постійне вживання антибіотиків, які вбивають всі мікроорганізми та послаблюють імунітет. Імунна система "не знайомиться" з різноманітною шкідливою інфекцією у помірних дозах і в майбутньому не зможе впоратися навіть з простою хворобою на кшталт застуди. Тож, коли малюк відвідує дитячий садок і хворіє – це свідчить про те, що його організм міцніє і набуває сил. У дорослому віці така дитина ймовірно не буде занадто чутливою до застуд, протягів, ГРВІ, алергій, розладів шлунку тощо.
- Контакт із різноманітними мікробами має бути. Наприклад, перший контакт з вірусом вітряної віспи дає майже 100% захист від повторного зараження. Але водночас контакт з респіраторним вірусом не гарантує пожиттєвого захисту. Адже підтипів респіраторних вірусів існує сотні – зараження одним підтипом не виробляє імунітет до іншого. Тому діти і дорослі щороку хворіють на грип або ГРВІ. Однак постійне знайомство з цими вірусами у дитинстві може зменшити частоту захворювань у дорослому віці.
Як запобігти інфекціям?
Надійний спосіб запобігти хворобам – дотримуватися належної гігієни. Зокрема:
- миття рук – після повернення додому, до та після прийому їжі, після відвідування вбиральні, контакту з тваринами, забрудненими поверхнями чи користування предметами загального вжитку. Це запобігає інфікуванню багатьма патогенами, і насамперед тими, що викликають розлади травлення, ГРВІ та грип.
- домашня чистота – періодична дезінфекція та вологе прибирання ефективно усувають віруси та мікроби. Агресивну побутову хімію при цьому необов’язково застосовувати.
- особиста гігієна – дуже важливо навчити дитину таким правилам: чхати у паперову серветку або згин ліктя, дотримуватися дистанції від людей з ознаками хвороби, мити руки. Не користуватися з іншими дітьми спільним посудом, рушниками тощо.
- вакцинація – рекомендовані щеплення допомагають імунній системі виробляти антитіла: пневмококу або вітрянки. Від деяких хвороб, наприклад, грипу, не гарантується 100% захист. Дитина може захворіти, але уникне ускладнень. Це особливо актуально для немовлят, дітей до 5 років або тих, хто має хронічні захворювання. Якщо ж хвороба не оминула, то її перебіг полегшить прийом противірусного препарату. Педіатр може призначити з перших днів хвороби дитячий сироп "Флавовір" – противірусний засіб, розроблений спеціально для дітей. В його основі натуральні компоненти, які пригнічують розмноження вірусів без шкоди дитячому організму.
Отже, турбуватися про чисте середовище навколо дитини варто. Але водночас максимальний захист від усіх мікроорганізмів призведе до зворотного ефекту і може нашкодити дитині. Адже у такому випадку не вдасться сформувати сильний імунітет. Наш світ не стерильний – тож знайомство дитини з ним має відбуватися поступово та обов’язково.