Грип у пандемію COVID-19: що приховує у собі майбутній епідемічний сезон

Грип у пандемію COVID-19: що приховує у собі майбутній епідемічний сезон

Трохи призабуті в пандемію COVID-19 віруси, що викликають гострі респіраторні інфекції (ГРВІ), проте нікуди не поділися, і з приходом холодів лікарі щороку очікують на відповідні до їх сезонності підйоми захворюваності. Насамперед це стосується вірусу грипу, поведінка якого під час коронавірусної пандемії майже не відстежується.

Висловлюється навіть думка, що захворюваність на ГРВІ, зокрема і грип, пішла на спад із запровадженням жорстких карантинних обмежень. Це призвело до того, що минулого року захворюваність на ГРВІ та грип була нижчою за прогнозовану.

Які очікування на майбутній епідемічний сезон щодо цих вірусних інфекцій – розглянемо у статті.

Масова вакцинація

Загальна вакцинація проти COVID-19 змістила акценти у бік коронавірусної інфекції, тоді як про захист від грипу сьогодні практично не згадується. Це може негативно позначитися на епідемічній ситуації, оскільки у своєму пересуванні обмежені лише нещеплені проти COVID-19, тоді як інші, хто отримав повний курс вакцинації або перехворів на ковід зберігають звичну соціальну активність і можуть вільно відвідувати громадські місця з великою скупченістю людей.

Відео дня

Масковий режим

Здавалося б, у такій ситуації повинен допомогти суворий масковий режим, але як це буває на практиці, більшість щеплених або перехворілих впевнені у своїй безпеці та не завжди розуміють, що вони захищені лише від коронавірусної інфекції, залишаючись вразливими до інших вірусних захворювань. Більше того, на тлі минулорічних локдаунів не всі змогли виробити імунітет до штамів вірусів грипу та інших ГРВІ, що, на думку деяких експертів, може відгукнутися цього епідемічного сезону підвищеною сприйнятливістю до звично циркулюючих вірусів ГРВІ.

Діти – переносники респіраторних інфекцій

Головні розповсюджувачі вірусів ГРВІ – діти, на відміну від минулих років, сьогодні не обмежені у своїх пересуваннях і відвідують дитячі садки та школи. Отже, ймовірність того, що буде спалах захворюваності на ГРВІ та грип, дуже висока.

Мутації вірусу

І нарешті, не варто забувати про те, що безпрецедентні мутації коронавірусу і постійна поява нових більш агресивних штамів характерні не тільки для нього, такі властивості мають й інші віруси, в тому числі ГРВІ. Грип у цьому плані є безперечним лідером, і чи не підкине він людству сюрприз у вигляді тепер своєї нової мутації – покаже час.

Підсумком всього вищесказаного є те, що зберігати пильність і піклуватися про своє здоров'я потрібно всім, незалежно від того, вакцинована людина від COVID-19 чи ні. Тим більше, що випадки повторного зараження коронавірусом реєструються і у вакцинованих.

Твіндемія

У медичних колах обговорюється можливість одночасного зараження коронавірусом та вірусом грипу, а також наслідки подвійної інфекції. Не варто скидати з рахунків нові штами SARS-CoV-2, які за умови збережених зв’язків між країнами мають усі можливості для поширення та зараження великої кількості людей. В умовах підвищеної сприйнятливості як до вірусів грипу та інших ГРВІ, так і до невідомих раніше штамів коронавірусу при одночасному зараженні можуть бути важко передбачувані несприятливі наслідки.

Як захиститися від вірусів ГРВІ та грипу в пандемію COVID-19

Способи запобігання зараженню будь-якими вірусами чи то ГРВІ, чи SARS-CoV-2, залишаються незмінними:

• Зниження контактів як з видимо, так і з потенційно хворими. Для цього необхідно уникати знаходження у людних місцях або зводити їх до необхідного мінімуму, а також не водити дітей туди. Необхідно дотримуватись маскового режиму скрізь, де є ризик зараження не тільки SARS-CoV-2, але й усіма вірусами ГРВІ. І, звичайно, правильно використовувати маски.

• Дотримування дистанції в 1,5–2 метри від інших людей, перебуваючи в приміщенні. Саме на таку відстань розсіюються вірусні частки під час розмови, при кашлі та чханні. Якщо є можливість, необхідно влаштовувати періодичні провітрювання, щоб знизити кількість вірусних часток, що витають у повітрі.

• Навіть щепленим проти COVID-19 необхідно обговорити з лікарем можливість вакцинації від грипу, щоб мати захист ще й від цієї вірусної інфекції.

• При появі симптомів вірусної інфекції (підвищення температури тіла, кашель, нежить або закладеність носа) необхідно залишатися вдома, а не продовжувати ходити на роботу.

Те саме стосується і дітей, яких навіть із незначно вираженими симптомами застуди краще залишити вдома, а не відправляти до дитячого колективу. Адже, крім того, що вірусна інфекція, яка переноситься на ногах, загрожує перейти в ускладнення, хвора людина стає джерелом зараження для всіх, хто побував з нею в контакті.

• Багато хто намагається визначити сам, чим захворів: грипом, COVID-19 або іншим вірусним захворюванням, виходячи з наявності певних симптомів.

Важливо пам'ятати, що прояви цих інфекцій дуже схожі, навіть незважаючи на наявність специфічних ознак: втрата нюху при COVID-19 або інтоксикаційний синдром при грипі, діагноз вимагає підтвердження за допомогою проведення спеціальних тестів. Тому не варто займатися самодіагностикою та самолікуванням, щоб не погіршити стан. Краще відразу звернутися до лікаря, який не тільки встановить діагноз, а й визначить, як організм справляється із захворюванням, чи є ймовірність розвитку ускладнень та яке лікування йому потрібне.

• Як правило, у лікуванні вірусних інфекцій основний акцент робиться на застосуванні противірусних препаратів.

Особливе місце відводиться засобам, які безпосередньо впливають на проникнення вірусів у клітини дихальних шляхів та розмноження у них. Одними з таких засобів є препарати, що містять активну речовину протефлазід, дія якого спрямована на ключові ферменти розмноження РНК- і ДНК-вірусів, до яких відносяться віруси ГРВІ, а також SARS-CoV-2. При застосуванні препарату з діючою речовиною протефлазід зменшується кількість новостворених вірусних частинок, за рахунок чого знижується ймовірність тяжкого перебігу захворювання,що сприяє прискоренню термінів одужання. У вірусу грипу діюча речовина протефлазід пригнічує ще один важливий фермент – нейрамінідазу, яка відіграє провідну роль як у виході вірусних частинок з клітини, так і їх поширенні в органах дихання та ураженні нових відділів респіраторного тракту.

Таким чином, знаючи про потенційні загрози, що приховує у собі майбутній епідемічний сезон, і способах захисту від можливого зараження вірусами грипу та SARS-CoV-2, можна вжити своєчасних заходів, щоб залишитися здоровими.

Анатолій Чумак, лікар-імунолог

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки