Грип витіснив ковід?

Початок календарної весни ознаменувався зростанням захворюваності на грип. З кінця січня щотижня реєструються десятки тисяч хворих, а половину госпіталізованих пацієнтів становлять діти.
Наразі грип типу А та В дійсно витіснив вірус SARS-CoV-2. Експерти прогнозують, що така ситуація триватиме до квітня. Страшний декілька років тому COVID-19 становить менш ніж 1% від загальної захворюваності на грип і ГРВІ. Але при цьому є тенденція збільшення кількості госпіталізацій.
На щастя, така картина триватиме недовго: очікується, що наприкінці березня показники захворюваності на грип будуть спадати. Цьому є дві причини:
- Діти. Шкільні канікули мають вплинути на епідеміологічну ситуацію. На канікулах діти будуть менше комунікувати між собою, а значить не поширюватимуть інфекцію. Їхній тісний контакт, скупчення у приміщенні, недотримання правил гігієни сприяють блискавичному зараженню.
- Погода. Потепління змусить людей виходити на вулицю, провітрювати кімнати і менше часу проводити в приміщеннях, де переважає сухе, тепле і нерухоме повітря. Саме у такому середовищі респіраторний вірус може залишатися життєздатним близько 9 годин.
Факти про грип 2024–2025:
- Понад 3,5 млн українців перехворіло на респіраторні вірусні інфекції з початку епідсезону, що почався 30 вересня 2024 р. Для порівняння: це на 17% менше, ніж минулого сезону.
- Медики фіксують більше випадків грипу, ніж коронавірусу.
- Від ускладнень грипу, коронавірусу та ГРВІ померло понад сотню пацієнтів, що було пов’язано відсутністю щеплення та наявністю хронічних хвороб.
- Сплеск захворюваності змусив владу на місцях вводити локальні карантини – дистанційне навчання у школах, обмеження в установах кількості відвідувачів, запровадження інших протиепідемічних заходів.
Причини домінування грипу:
- Низький рівень вакцинації. В Україні з понад 111 тис. вакцинованих осіб, понад половину (65 тис.) – це представники груп медичного та епідемічного ризику. Щеплення рекомендовано значно ширшому колу осіб: усім, хто працює в місцях масового скупчення людей (правоохоронці, освітяни, працівники торгівлі тощо), вагітним, людям із хронічними захворюваннями, дітям до 5 років та особам старше 60 років.
- Якщо говорити точніше стосовно погоди, то зміни клімату через глобальне потепління також здатні впливати на епідемічний процес – підвищення температури повітря на фоні активної циркуляції респіраторних вірусів сприяє їх мутаціям. А коли з’являється новий вірус, то зростає ризик розвитку епідемії.
Симптоми і методи лікування грипу
Симптоми грипу аналогічні до ГРВІ або коронавірусу, головна відмінність полягає в їх інтенсивності: раптова висока температура, озноб, сильний кашель, слабкість, головний біль, ломота в м’язах, нежить.
За появи таких симптомів рекомендується одразу звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра. Після підтвердження діагнозу, лікар може призначити відповідне лікування. Насамперед – прийом противірусного препарату прямої дії, який допоможе організму впоратися з вірусним навантаженням. Зокрема, противірусні препарати на основі діючої речовини протефлазід здатні безпосередньо впливати на більшість агресивних вірусів (грипу, ГРВІ, SARS-CoV-2) також вони підходять для тривалого застосування. Для дітей, за порадою лікаря, можна використовувати сироп.
Наступні рекомендації будуть спрямовані на симптоми: контроль температури, споживання значної кількості теплої рідини, підтримку вологого та прохолодного повітря, промивання носа сольовим розчином, відпочинок і зняття болю.
Чи можна уникнути грипу?
Значно важливіше запобігти хворобі, ніж лікуватися. Тому варто спробувати скористатися такими порадами:
- Зробити щеплення: це не гарантує на 100% запобігання хвороби, але значно знижує ризики важкого перебігу та ускладнень.
- Регулярно провітрювати приміщення і підтримувати вологість повітря в межах 50–70%.
- Дотримуватися гігієни: чхати у згин ліктя або паперову хустинку; мити руки (після вулиці та транспорту, контакту з предметами загального користування, перед приготуванням їжі тощо); не торкатися руками обличчя; користуватися антисептиком.
- Не відвідувати без потреби місця скупчення людей.
- Уникати контакту з людиною, яка має ознаки хвороби. За можливості – обіймів, поцілунків, рукостискань.