Імунітетний провал: чому цього року ми виявилися беззахисними перед грипом

Імунітетний провал: чому цього року ми виявилися беззахисними перед грипом

Українські лікарі прогнозують новий спалах ГРВІ у лютому. Щоправда, він має бути не таким різким, як рік тому, коли в Україну прийшов "Омікрон", але інші різновиди вірусів, які викликають ГРВІ, нікуди не зникли. До того ж, деякі з них наче вирішили завоювати собі місце під сонцем, витісняючи колись могутнього конкурента – напівприборканий людством ковід.

Старий "новий" грип

Наразі на території України здебільшого циркулюють чотири штами грипу:

  • A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09;
  • A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Безперечним "фаворитом" цього сезону є перший номер з переліку – цьогорічний різновид H1N1, який ще називають "свинячим грипом". Його симптоми: різке підвищення температури (до 39 градусів), біль у м’язах, головний біль та нестерпний сухий кашель. Ще одна невтішна властивість нового штаму – високий відсоток розвитку вірусної пневмонії, причому виникати вона може вже на третій-четвертий день від початку захворювання.

Відео дня

Ситуацію ускладнює те, що за два минулих роки наш організм у буквальному сенсі слова встиг відвикнути від грипу. Ковідні локдауни та суворі карантинні заходи запобігали скупченню людей, а, відповідно, і передачі не тільки коронавірусу, а й звичних сезонних інфекцій. Україна, як і решта світу, пропустила два традиційних сезони грипу, тому тепер ми маємо своєрідний імунітетний провал.

Привід для оптимізму?

Втім, є і хороші новини. Незважаючи на надзвичайну заразність, притаманну вірусам грипу А, поріг епідзахворюваності, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ, ми поки що не перевищили. До того ж, на ГРВІ (включаючи грип та COVID-19) стали менше хворіти діти: якщо зазвичай вони складали до 70% від загальної кількості хворих, то цього року кількість тих, хто хворіє, однакова – 50% дорослих, 50% дітей.

Зменшення захворюваності серед дітей пояснюється не тим, що нові штами поблажливіші до неповнолітніх, а тим, що тепер через військові дії багато дітей перебувають на дистанційному навчанні. Тобто, якщо раніше діти приносили дорослим інфекцію зі школи або дитсадка, то нині все відбувається навпаки: дорослі, які продовжують ходити на роботу та їздити у міському транспорті, приносять вірус додому дітям.

Що робити, щоб не заразитися?

Як відомо, грип передається переважно повітряно-краплинним шляхом. Отже, золоте правило двох метрів соціальної дистанції, до якого ми звикли під час ковідних локдаунів, залишається у силі. Навіть якщо у людини легка форма грипу і майже немає симптомів, все одно вона становить небезпеку для інших протягом 7 днів.

Загалом рекомендації лікарів незмінні: уникайте великих скупчень людей, намагайтеся не контактувати з хворими, частіше мийте руки з милом та не торкайтеся обличчя немитими руками, регулярно провітрюйте приміщення, прикривайте рот і ніс при чханні та кашлі.

Поради батькам

Центр громадського здоров’я МОЗ також дав поради батькам, як запобігти зараженню дітей грипом. Ось вони:

  • навчіть дітей регулярно мити руки з милом щонайменше 20 секунд;
  • навчіть дітей кашляти і чхати в серветку або руку (згин ліктя);
  • навчіть дітей не підходити до хворих ближче, ніж на півтора-два метри;
  • хворі діти мають залишатися вдома (не відвідувати дошкільні установи й школи);
  • дітям і батькам слід утримуватися від відвідування місць скупчення людей.

Крім того, лікарі вчергове попереджують: приймати антибіотики при грипі та інших захворюваннях не лише безглуздо, а й небезпечно. Нагадаємо, що по-перше, антибіотики взагалі не діють на вірус – вони призначені для того, щоб боротися з бактеріальною інфекцією, але це може визначити лише лікар. Вживати їх доцільно тільки у тому разі, коли на тлі вірусного захворювання почалося бактеріальне ускладнення. По-друге, антибіотики зазвичай не лише пригнічують інфекцію, а можуть негативно діяти на організм. Тому приймати їх треба знову ж таки виключно за призначенням лікаря.

Лікування грипу та інших ГРВІ

Натомість подбати про адекватне лікування вірусного захворювання в епідсезон безперечно треба, до того ж як дорослим, так і дітям, адже від розвитку небезпечних ускладнень не застрахований ніхто.

Якщо у дитини з’ явились перші симптоми респіраторного захворювання, варто звернутися до лікаря. Важливо розпочати етіотропне (спрямоване саме на причину) лікування, щоб не дати вірусу наростити свою активність.

Якщо говорити про противірусні препарати для дітей, то важливо, щоб засіб був безпечним та ефективним. На українському фармринку серед таких є сироп Флавовір. Чому саме він? А тому, що основу сиропу складають рослинні компоненти, флавоноїди яких:

  • діють на специфічні ферменти вірусів, ускладнюючи їх проникнення в слизову оболонку дихальних шляхів;
  • блокують ферменти розмноження вірусів в клітинах організму, полімерази, а також нейрамінідазу вірусу грипу та 3CL-протеазу коронавірусу SARS-CoV-2;
  • захищають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету.

Флавовір– це противірусний препарат, який діє безпосередньо на причину захворювання (вірус), тому лікар може призначити цей засіб дитині під час лікування ГРВІ, грипу, у тому числі спричиненого вірусами пандемічних штамів та під час легкого перебігу COVID-19.

Дуже важливо одразу, після перших ознак нездужання, перших проявів гострої респіраторної вірусної інфекції, звернутися до лікаря. Якщо вчасно почати діяти, можна запобігти розвитку ускладнень та тяжкої форми захворювання.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки