Коли до вірусної приєднується бактеріальна інфекція: як зрозуміти та що робити

Коли до вірусної приєднується бактеріальна інфекція: як зрозуміти та що робити

Чому трапляється так, що звичайна застуда раптом переходить у бронхіт, отит або пневмонію? Чому лікарі радять лікуватися вдома, якщо у людини з ГРВІ є сили і бажання вийти на роботу? Навіщо рясне пиття, якщо в аптеках повно комплексних лікарських засобів від застуди! Не дивно, що за такого ставлення до себе ми врешті-решт отримуємо ускладнення від респіраторних недуг.

Гостра респіраторна вірусна інфекція може переростати у бактеріальну – тоді у хворого діагностують отит, гайморит, ангіну, круп у малюків, пневмонію, бронхіт, скарлатину тощо. На перший погляд відрізнити вірусну від бактеріальної інфекції непросто, бо вони зазвичай мають подібні симптоми: нежить, кашель, неприємні відчуття у горлі, температуру, загальну слабкість. Та деякі ознаки різнять їх:

  • Бактеріальна інфекція менш поширена, ніж вірусна.
Відео дня
  • Вірусна інфекція дає про себе знати протягом 1–3 днів, а інкубаційний період бактеріальної може тривати довше.
  • Симптоми вірусної інфекції з’являються швидко й практично одразу, характеризуються загальним нездужанням. Натомість у бактеріальної – процес появи симптомів трохи розтягнутий, але чітко проявляється у місці ураження.
  • Бактеріальна інфекція частіше вражає ослаблений організм. А вірусна інфекція легко виникає у здорової людини.
  • Антибіотиками можна вбити бактерії, а не віруси.
  • Приєднання бактеріальної інфекції покаже аналіз крові або сечі, рентген (у випадку пневмонії), мазок (стрептококова ангіна).

Причиною негайного звернення до лікаря з приводу приєднання бактеріальної інфекції можуть стати такі симптоми:

  • неспадаюча температура протягом кількох днів поспіль;
  • поява гострого болю: головний, у вухах, горлі;
  • набряки носових пазух, горла або лімфатичних вузлів;
  • поява нетипових виділень з носа, очей або вух;
  • кашель з утрудненням дихання, задишка;
  • шкірні висипи у поєднанні з іншими симптомами.

Важливо вчасно виявити погіршення стану хворого і звернутися до лікаря: сімейного, терапевта або педіатра. Після обстеження лікар може призначити додаткові аналізи, встановить діагноз та складе план лікування.

Лікування вірусної інфекції

Лікування застуди, грипу, ГРВІ або коронавірусу легкої форми варто розпочинати одразу, щоб не дозволити вірусам розмножитися в організмі та не допустити ускладнень. На ранній стадії ефективним буде прийом противірусного препарату прямої дії. Для дітей лікар може порадити дитячий сироп Флавовір. Обидва препарати розроблені на основі флавоноїдів – природних сполук, які не мають побічних ефектів і водночас чинять суттєву пригнічувальну дію на декілька вірусоспецифічних ферментів, що дає можливість блокувати розмноження в організмі патогенів. Завдяки цьому хворобу можна вилікувати швидше.

З температурою до 38 0С борються спокоєм та рясним питтям, якщо стовпчик термометра підіймається вище – приймають жарознижувальні. Ніс очищають сольовими розчинами. Засоби від кашлю – за показанням лікаря, особливо дітям.

Як лікують бактеріальну інфекцію?

На відміну від вірусної, тут самолікування виключене. Крім симптоматичного лікування, доведеться пропити курс антибіотиків, які обирає та призначає лікар. Оскільки антибіотики часто мають побічні ефекти та викликають алергічні реакції, при їх виборі враховують не тільки вид бактеріальної інфекції, але й вік пацієнта, стан здоров’я, загальні ризики тощо. Щоб зберегти баланс мікрофлори у кишківнику під час прийому курсу антибіотиків, лікарі радять збагатити свій раціон продуктами, які містять природні пробіотики та пребіотики: кефір, йогурт, квашені огірки, помідори, капуста, квас, комбуча, твердий сир, банани, часник, яблука, квасоля.

Отже, щоб не допустити ускладнень під час респіраторної вірусної хвороби, важливо відповідально ставитися до свого здоров’я: лікуватися вчасно та дотримуватися призначень лікаря.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки