Коронавірус: відповіді практикуючого лікаря на головні питання

Коронавірус: відповіді практикуючого лікаря на головні питання

Зараз в Україні відзначається різке зростання захворюваності на Covid-19, яке характеризується великою кількістю госпіталізацій та летальних випадків. У зв'язку з цим актуальними є питання профілактики та раннього лікування хвороби, що дозволяє уникнути серйозних ускладнень.

Про методи лікування амбулаторних пацієнтів та профілактики коронавірусу МедОбозу розповів доктор медичних наук, доцент кафедри внутрішньої та сімейної медицини Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова Заїка Сергій Володимирович.

За яких симптомів слід звертатися до сімейного лікаря у поточних умовах епідеміологічної ситуації?

До лікаря краще звертатися якомога раніше з появою будь-яких простудних симптомів, навіть якщо вони не дуже виражені. Їх слід розглядати як ознаки коронавірусної інфекції та, навіть якщо результат ПЛР тесту буде негативним, проводити відповідне лікування, так би мовити, на випередження, щоб не втратити час для лікування на самому початку розвитку інфекції.

Відео дня

Які особливості тестування на COVID-19? І чому тест не завжди виявляє коронавірус?

Помилково-негативний результат як ПЛР-тесту, так і аналізу на антиген, може бути пов'язаний з різними причинами, в тому числі через неправильну підготовку. Часто не дотримуються важливих правил, а саме: за 3-4 години до забору біоматеріалу не слід чистити зуби, приймати їжу, пити, палити, жувати жувальну гумку, застосовувати спреї для носа та горла. Також не можна вживати алкоголь протягом доби до тесту. Дотримання цих правил значно знижує ймовірність отримання помилково-негативного результату.

Що стосується аналізу на антитіла, потрібно знати, що імуноглобуліни формуються і, відповідно, виявляються не відразу, а в міру розвитку хвороби. Для ранньої діагностики, наприклад при негативному ПЛР-тесті та збереженні симптоматики, більш інформативним є тест на IgА, який може показати хворобу на 3-4 день. IgM з'являється на 5-7 день від початку хвороби, а IgG, що показує наявність імунітету, формується від 2 до 4 тижнів, не раніше.

Чи змінилася схема амбулаторного лікування пацієнтів із коронавірусом з появою варіанта Дельта?

У порівнянні з британським, Дельта варіант має коротший латентний період – 3-7 днів. Із симптомів, з якими я стикаюся у своїй практиці – рідше відзначається втрата нюху, частіше стали спостерігатися симптоми порушення травлення (зокрема діарея) та ломота в тілі.

Наразі змінилося розуміння необхідності ранньої профілактики тромбозів. Тобто раніше вважалося, що порушення згортання крові – це пізніше ускладнення через цитокіновий шторм, а зараз навпаки: вірус SARS-Cov-2 викликає підвищене згортання крові практично з перших днів хвороби, та більшість ускладнень виникає саме з цієї причини. Цю ж гіпотезу підтверджують колеги з ковідних відділень. За їхніми словами, зараз зросла кількість летальних випадків через інсульт та інфаркт, як ускладнень Covid-19. Тому починати прийом антиагрегантів (ацетилсаліцилової кислоти або клопідогрелю) слід якомога раніше. Інша схема лікування залишилася незмінною – противірусна терапія, вітамін С та ентеросорбент.

Який препарат ви використовуєте у своїй практиці як противірусний?

Препарат Аміксин IC як противірусний засіб я використовую у своїй лікувальній практиці давно. Я зупинився на ньому після вивчення профілю активного компонента цього препарату – тилорону. Це синтетична сполука, що стимулює утворення в організмі всіх типів інтерферонів. Молекула відома понад 50 років, її тестували при лікуванні SARS-Cov-1, попередника Covid-19, також тилорон розцінюється як потенційний засіб від вірусу Ебола.

У 2018-2019 р. проводилися лабораторні дослідження, які показали, що тилорон блокує проникнення вірусів SARS-Cov-1 та Ебола до експериментальних клітин. У травні 2020 року було опубліковано статтю про результати дослідження у Південній Кореї, в інституті Пастера. Дослідники вивчали ефективність 48 потенційних молекул, схвалених FDA щодо противірусної активності від Covid-19. І тиролон продемонстрував таку активність. Тилорон синтезується безпосередньо в Україні, у фармацевтичній компанії "Інтерхім", яка випускає препарат Аміксин IC. Він ефективний, безпечний, доступний, протипоказання для його застосування мінімальні.

Яку схему амбулаторного лікування ви практикуєте?

Противірусне лікування включає прийом Аміксину IC за наступною схемою: по 2 таблетки 0,125 г один раз на день у перший, другий та четвертий день, сумарно на курс 6 таблеток.

Для профілактики тромбозів використовується ацетилсаліцилова кислота (кардіоаспірин) у дозі 75 мг, у разі протипоказань його можна замінити на клопідогрель у відповідних терапевтичних дозах. Тривалість прийому щонайменше 3 тижнів.

Як ентеросорбент, що має доказову базу ефективності профілактики підвищення рівня прозапальних цитокінів, я використовую Ентеросгель у капсулах. Препарат приймають згідно з інструкцією – по 1 капсулі 2-3 рази на добу за 1,5-2 години до або через 2 години після їди або лікарських засобів. Курс триває 10 днів.

Вітамін С має додатковий позитивний ефект, модулюючи імунітет. На день я призначаю по 500 мг, тривалість прийому – 10 днів.

Як жарознижувальний засіб за показаннями застосовується парацетамол.

При діареї, викликаній Covid-19, добре працює Біоспорин, бактерії якого стимулюють вироблення локального інтерферону в кишківнику.

Чи є особливості щодо лікування дітей?

Дітям віком до 12 років застосовувати аспірин не можна, але вони менше схильні до тромбозів, тому призначення препаратів для розрідження крові необов'язкове. Аміксин IC можна застосовувати з 7 років, є дитяче дозування. Інші препарати без особливостей.

Чи ефективна вакцинація і чи можна сказати, яка вакцина краща?

Вакцинація, безумовно, ефективна. Ґрунтуючись на своєму досвіді, сказати, що одні вакцини ефективніші за інші, я не можу. Я контактую з великою кількістю вакцинованих, які прищеплювалися різними препаратами. Проривні інфекції трапляються, але всі випадки протікають дуже швидко та у легкій формі. Це ж стосується вакцинованих літніх пацієнтів із серйозними супутніми хворобами.

Чи є особливості в період після вакцинації, а саме – коли людина може вважати себе захищеною?

Одна з небезпек, про яку рідко говорять – час, необхідний для формування імунної відповіді. Багато людей вважають, що вони захищені від коронавірусу одразу після отримання першої дози вакцини, проте це не так. І існує вікно – період у 2-3 тижні, коли людина ще не захищена і повинна як і раніше дотримуватися запобіжних заходів і уникати контактів із зараженими.

Я порадив би в цей період проводити профілактику – приймати Аміксин IC по одній таблетці 1 раз на тиждень. Це проста і зручна схема, якої легко дотримуватися, за моїми спостереженнями, вона ефективна і водночас не створює надмірного навантаження на організм.

У мене є позитивний досвід проведення такої профілактики в Нью-Делі, Індія, де з січня до червня 2021 року 30 співробітників одного офісу застосовували цю схему профілактики Covid-19. Прийом профілактичної дози Аміксину ІС вони завершили через 2 тижні після отримання першої дози вакцини. І за цей період жодна людина не захворіла. Хоча Нью-Делі був епіцентром Covid-19 в Індії.

Які протипоказання до вакцинації? І чи можна захиститись у випадках, якщо є тимчасові медичні протипоказання?

За інструкцією вакцину не можна вводити лише у разі алергічних реакцій до будь-якого компонента вакцини. При обтяженому анамнезі з анафілактичного шоку перед вакцинацією потрібно порадитися з лікарем і вибрати оптимальний варіант. Сама по собі алергія – харчова або на пилок, протипоказанням не є, і, навпаки, такі пацієнти якраз і можуть тяжко хворіти на Covid-19 з серйозними ускладненнями.

Людям, які з будь-якої причини зараз не можуть зробити щеплення, я рекомендую запропоновану вище схему профілактики – по 1 таблетці Аміксину IC один раз на тиждень. Це допоможе їм захиститися та знизити ймовірність розвитку серйозних ускладнень.

Що ви порадите як профілактику після контакту з хворим на коронавірус?

Рекомендації залежить від імунного статусу. Вакцинованим людям після контакту достатньо одноразового прийому двох таблеток Аміксину ІС. Невакцинованим я рекомендував би пройти повний курс за лікувальною схемою, тобто по 2 таблетки на перший, другий та четвертий день після контакту + вітамін С. Важливо: для профілактики Covid-19 після контакту з хворим на коронавірус прийом Аміксину IC необхідно починати якомога раніше.

Основні підсумки

В умовах пандемії Covid-19 будь-які простудні симптоми слід розглядати як коронавірусні. Лікування краще починати відразу, буквально першого дня, не чекаючи результатів тестування, а також сильного підвищення температури.

На думку практикуючого лікаря, додатковим засобом, що має потенціал для зниження ймовірності розвитку серйозних ускладнень, є профілактичний прийом Аміксину IC по 1 таблетці на тиждень.

Після отримання першої дози вакцини протягом перших 2-3 тижнів імунітет тільки формується, тому потрібно вважати себе незахищеним і дотримуватись відповідних запобіжних заходів, у т. ч., згідно з рекомендаціями сімейного лікаря, приймати Аміксин IC у профілактичних дозах (по 1 таблетці 1 раз в тиждень).

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки