Квадродемія: людство водночас атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?

Квадродемія: людство водночас атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?

Масштабні спалахи респіраторних захворювань, включаючи грип, COVID-19, норовірус та респіраторно-синцитіальний вірус, демонструють нову реальність постпандемічного світу.

В Японії за останній тиждень грудня було зареєстровано понад 317 тисяч випадків грипу – рекорд за 25 років. У США лікарні працюють на межі можливостей через одночасний сплеск чотирьох і нфекційних захворювань, а у Великій Британії пацієнти змушені чекати медичної допомоги десятки годин.

Вірусна загроза у постпандемічну еру

Досвід COVID-19 висвітлив серйозні проблеми: недоліки у ранньому реагуванні, протиріччя у рекомендаціях міжнародних організацій та політичний вплив на медичні рішення. Заходи, що вважалися дієвими – наприклад, локдауни, – могли мати непередбачувані довгострокові негативні наслідки. Ослаблення природного імунітету через обмеження соціальних контактів сьогодні вважається одним із факторів, які сприяли нинішнім спалахам грипу та інших вірусних захворювань.

Відео дня

Одним із уроків пандемії стало розуміння важливості ранньої терапії. В Україні частина фахівців критикувала недоліки у протоколах лікування COVID-19, зокрема пізнє включення противірусних препаратів. За таку "єресь" поодиноких вчених і лікарів піддавали нищівній критиці апологети вакцинації. Але хай там що, цей досвід і висновки є цінним уроком для боротьби з новими викликами, адже своєчасне лікування може значно зменшити ризик ускладнень.

Отже, нині абсолютною більшістю вчених і практикуючих лікарів визнається необхідність інвестувати в доступ населення до широкого спектра противірусних препаратів.

Чим лікуватися?

Наразі ринок противірусних засобів в Україні добре розвинений і пропонує широкий вибір препаратів для боротьби з вірусними інфекціями. Однак споживачу-неспеціалісту важко відрізнити справді дієвий препарат від препарату з сумнівною ефективністю. Як показали дослідження, опубліковані у журналі "Превентивна медицина", геть не всі противірусні засоби, представлені на українському ринку, є справді ефективними та безпечними.

Зокрема, з переліку найпопулярніших препаратів в Україні зовсім не всі належать до противірусних засобів широкого спектру дії – тобто діють на більшість РНК- та ДНК-вірусів, а не на обмежену групу. В сучасних умовах це має важливе значення при лікуванні, адже сезонні ГРВІ схожої симптоматики можуть бути викликані абсолютно різними вірусами. Водночас заявлена дія проти вірусу SARS-CoV-2 зазначена в інструкціях лише двох препаратів – Протефлазіду та Амізону.

Однією з проблем є імуномодуляція, - коли препарати можуть або надмірно стимулювати, або пригнічувати імунітет, що може бути небажаним у довгостроковій перспективі. Що ж до можливого негативного впливу на імунну систему людини, то науково доведену безпечність, зафіксовану в Інструкції до лікарського засобу, мають лише препарати з діючою речовиною протефлазід. Як показали дослідження, вона не перенавантажує імунну систему і у такий спосіб виключає ризик розвитку рефрактерності – тимчасового імунного паралічу, який може викликати у пацієнта важкі ускладнення та навіть призвести до смерті, бо імунна система не може належним чином реагувати на зовнішніх агресорів.

І, насамкінець, чимале значення для споживачів має й ціна, адже останнім часом вартість ліків демонструє неабиякі злети. Ринок противірусних препаратів за показниками вартості курсу лікування виглядає таким чином:

Квадродемія: людство водночас атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?
Квадродемія: людство водночас атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?

Як бачимо, вартість курсу лікування коливається від 220-300 грн. (Протефлазід) до 450-1200 грн. (Гроприназін).

В групі препаратів для дітей найнижчу ціну має Флавовір (200 грн), причому це єдиний противірусний лікарський засіб, що дозволений дітям від народження. Решта препаратів цієї групи дозволені від 6 місяців до 5 років, ціна ж курсу, приміром, популярного Амізончика складає 280-500 грн.

Отже, проблема вибору противірусного препарату в сучасних умовах доволі розвинутого ринку таких лікарських засобів в Україні, базується на трьох показниках – ефективність, безпека і доступність. В цій системі координат мають орієнтуватись і лікарі, і пацієнти.

У складних умовах, коли дитина хворіє, препарати, які мають підтверджену дію, дозволені для малюків і відповідають вимогам якості, стають надійним вибором. Як бачимо, у наведеному переліку є препарати, які повністю відповідають цим критеріям, тому заслуговують на увагу батьків, особливо якщо йдеться про лікування дітей раннього віку.

Уроки на майбутнє

Ситуація зі спалахами респіраторних інфекцій демонструє, що загроза вірусів існує постійно. Уроки пандемії COVID-19, зокрема важливість ранньої діагностики, обґрунтованого лікування та стратегій профілактики, мають стати основою для підготовки до майбутніх викликів. Які, нажаль, вже набувають конкретних рис у вигляді одночасних атак різних вірусів, які викликають на початкових стадіях захворювання схожі симптоми і потребують швидкого початку противірусної терапії. Судячи з усього, такі умови співіснування з вірусами будуть для людства актуальними у найближчому майбутньому.

Тож своєчасне звернення до лікаря, швидке реагування на вторгнення вірусу та використання перевірених противірусних засобів – це ключ до мінімізації ризиків у світі, де віруси завжди поруч.

Оксана ПАЛЛАДІНА, кандидат медичних наук, доцент, лікар вищої категорії

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки