Нетоксичні та з противірусним механізмом – факти про флавоноїди

63,5 т.
Нетоксичні та з противірусним механізмом – факти про флавоноїди

Флавоноїди містяться у фруктах, овочах, зернових, чаї, какао, вині та у корі, стеблах, квітах, насінні, коріннях рослин. Флавоноїди відомі своїм цілющим впливом на здоров’я, тому вони стали незамінним компонентом у продуктах фармацевтичної, косметологічної та медичної галузей. Останнім часом все більше уваги приділяється терапевтичному потенціалу цих природних сполук.

Флавоноїдам приписують сильний імуностимулюючий ефект, зменшення запалення, антиоксидантну дію, запобігання мутаціям та регулювання ключових функцій на клітинному рівні. З їх допомогою успішно борються з серцево-судинними хворобами, гіпертензією, хронічними болями, запаленнями, вірусними інфекціями, використовують для профілактики діабету та когнітивних хвороб.

Докази дієвості флавоноїдів

У 1938 р. вчений Альберт Сент-Дьйорді продемонстрував дієвість біологічної активності флавоноїдів. Він довів, що природні сполуки зі шкірки цитрусових запобігають капілярній кровотечі, викликаній цингою. Пізніше, у 1950-х рр., розпочалися дослідження противірусних властивостей сполук, виділених з рослин. Наприклад, виявилося, що ацикловір та апігенін у парі чудово пригнічують вірус герпесу 1 і 2 типів. Пізніше довели, що флавоноїди добре справляються з іншими вірусами, зокрема, гепатиту В і С, африканської чуми свиней, аденовірусів. А потім було доведено потужну противірусну активність проти вірусу грипу, мишачого лейкозу, жовтої лихоманки, ГРВІ, Коксакі, герпесу, РСВ (респіраторно-синцитіальний вірус) тощо.

Відео дня

Види флавоноїдів

Існує декілька класів флавоноїдів і відомо понад 6 тисяч різновидів. Кожен із класів володіє певними властивостями. Їхня найвища концентрація зустрічається в окремих продуктах:

  • Флавоноли – їм приписують зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Найбільше їх у листі салату, яблуках, цибулі, винограді, ягодах, томатах і червоному вині.
  • Ізофлавоноли (флавони) – ці сполуки зустрічаються у бобових і сої, в рослинах рідше. Деякі з них вважаються фітоестрогенами (тобто природною формою гормонів естрогену).
  • Флаванони – здатні зменшити запалення в організмі, мають антиоксидантну дію, знижують рівень холестерину та жиру. Містяться у цитрусових (лимони, апельсини, грейпфрути). До речі, вони й роблять їх на смак гіркими.
  • Катехіни – на них багаті чорний чай, матча, шоколад, банани, чорниця, персики, яблука і груші. Володіють антивірусними, антигрибковими та антибактерицидними властивостями.
  • Антоціани – їх можна знайти у плодах та фруктах червоного, синього або фіолетового кольорів. Червоний виноград, журавлина, малина, полуниця, чорниця, смородина, ожина. Добре захищають від вільних радикалів, мають протизапальну та противірусну дію.
  • Халкони – високий їхній вміст у томатах, грушах, полуниці, пшениці, цибулі шалот, квасолі. Серед основних властивостей антиоксидантна та протизапальна дії.

Флавоноїди VS ліки

Дослідники продовжують шукати шляхи використання флавоноїдів у різних галузях, зокрема пов’язаних із розробкою противірусних препаратів. Ефективність звичайних противірусних препаратів часто обмежена через частоту мутацій вірусу, плюс вони повністю синтезовані хімічно і тому мають високу токсичність. Це погано впливає не тільки на вірус, але й на організм. Принцип дії противірусних препаратів на основі флавоноїдів дещо інший:

  • Вони націлені тільки на вірус, пригнічуючи ключові фактори, відповідальні за його життєвий цикл. Стримання реплікації (розмноження) вірусу і його поширення зменшує вірусне навантаження і допомагає імунній системі протидіяти інфекції.
  • Препарати на основі природних сполук практично не мають протипоказань. Завдяки флавоноїдам у своєму складі вони мають високий рівень безпеки, тому підходять для тривалого вживання (наприклад, курсу для профілактики у сезон респіраторних хвороб). На основі флавоноїдів розробляються противірусні препарати для дітей. Наприклад, сироп "Флавовір".
  • Універсальність. Однаково ефективно діють проти широкого спектра вірусів, блокуючи розмноження розмаїття патогенів, що викликають ГРВІ, герпес, коронавірус, грип, застуди. Завдяки чому один противірусний препарат на рослинній основі можна використовувати для лікування (і профілактики) різних респіраторних захворювань.

Наразі в аптеках можна придбати противірусні препарати на основі речовин, виділених із рослин. Такі засоби мають високу біодоступність і позбавлені побічних ефектів. Знаючи це, лікарі регулярно включають препарати на основі флавоноїдів у лікування багатьох вірусних хвороб.

Недоліки флавоноїдів

Флавоноїди володіють ширшим спектром переваг, ніж недоліків. Однак зафіксовано:

  • перешкоджання засвоєння цинку та заліза. Це відбувається через те, що у травному тракті флавоноїди зв’язуються з цими мінералами і не дають їм всмоктуватися. Пом’якшити цей ефект можна за допомогою вживання вітаміну С;
  • деякі флавоноїди погано взаємодіють з ліками, можуть викликати побічні ефекти (наприклад, обережно з грейпфрутом);
  • є люди, які мають алергію на певні рослинні сполуки – свербіж, почервоніння шкіри, набряки. Але таке зустрічається вкрай рідко;
  • певні умови швидко руйнують флавоноїди – світло, кисень та термічна обробка окислюють їх, зменшуючи кількість і користь.

Отже, флавоноїди можна і варто отримувати з харчових джерел (але є нюанс у засвоюванні речовин – не все, що ми їмо, використовується організмом). Тому раціон мусить бути багатим на різні овочі, фрукти, зелень, аби природним шляхом отримувати корисні речовини, які можуть захистити і запобігти багатьом хворобам, пом’якшити хронічні симптоми. Так і в лікуванні вірусних хвороб варто використовувати природні компоненти – ефективні та водночас не агресивні.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки