Віруси скрізь: що потрібно знати та як себе захистити?

Віруси скрізь: що потрібно знати та як себе захистити?

Віруси з людьми живуть поруч і давно. Більшість із них не становлять загрози, оскільки наша імунна система вміє захищатися від них. Однак деякі види патогенів схильні до мутацій, щоб обійти захист імунітету, і викликати хворобу. Такими, наприклад, є віруси, що викликають грип або коронавірус. Чи є способи захисту від них?

Віруси – це крихітні капсули генетичного матеріалу, ДНК або РНК, оточені білковою оболонкою (іноді з жировими матеріалами, які називаються ліпідами). Віруси не можуть жити або розмножуватися самостійно – для цього їм потрібна клітина-хазяїна (тобто організм). Використовуючи ресурси чужої клітини, вірус розмножується – створює свої копії. Так починається хвороба. Коли імунна система намагається ліквідувати інфекцію, виникають симптоми: підвищена температура, біль, висипання, нежить тощо.

Відео дня

Де можна зустріти вірус?

Віруси легко поширюються від людини до людини, через контакт із забрудненими поверхнями або предметами. Знання про те, як відбувається зараження, допоможуть зберегти здоров’я та уникнути вірусних хвороб. У навколишньому середовищі віруси здатні зберігати активність протягом декількох годин і днів.

Стійкість вірусів підтверджують дослідження: наприклад, вірус грипу може жити на твердій поверхні (дверній ручці, клавіатурі, пульті від телевізора, телефоні, ручці, тренажерному обладнанні, підлокітнику авто, банкоматі, кнопці ліфта) до восьми годин. А на купюрах і шкірі – до кількох днів. Водночас ротавіруси більш живучі – можуть зберігати активність до двох місяців.

У рухомому повітрі віруси здатні протриматися протягом кількох годин. На цю тривалість впливають зовнішні чинники: температура, якість повітря, вологість, вітер, провітрювання тощо. Тобто чим менш рухоме повітря, тим більша ймовірність зараження.

Отже, "зустріти" вірус можна скрізь: вдома, в транспорті, в ліфті, принести зі школи, обійнявши дитину, поговоривши з другом, провівши час у замкненому просторі з іншими людьми. Та сприймати загрозу буквально не варто.

Який захист від вірусів?

Найкращий спосіб уникнути хвороб – запобігти їхньому розвитку. Це робиться за допомогою комплексного підходу:

  • Щеплення – захищає від самої хвороби, ускладнень та поширення вірусу в соціумі. Це ефективний засіб проти грипу та коронавірусу. Проводиться на початку сезону – восени.
  • Гігієна – регулярне миття рук; чхання і кашель у згин ліктя або тильну сторону руки; не торкатися обличчя руками; дотримуватися соціальної дистанції в місцях скупчення людей – унеможливлює потрапляння вірусу в організм.
  • Противірусні препарати – їхній прийом з метою профілактики забезпечує короткочасний захист від більшості вірусних інфекцій. Блокуючи розмноження вірусу у клітині, препарат зупиняє процес інфікування і допомагає імунній системі впоратися з патогеном. Тож прийом противірусного препарату доречний в осінньо-зимовий період дітям, людям із ослабленою імунною системою, вагітним, особам пенсійного віку і представникам професій з групи ризику (освітянам, медикам, працівникам сфери обслуговування, військовим тощо). Обираючи правильний противірусний препарат, слід звернути увагу на те, щоб він призначався не лише для лікування, а й для профілактики; був безпечним – містив натуральні компоненти; відповідав віковим потребам.
  • Здорові звички – восьмигодинний сон, повноцінне харчування, регулярна будь-яка фізична активність, приборкання стресу, свіже повітря і відмова від шкідливих звичок формують сильну імунну систему, яка не дасть жодних шансів вірусам, якщо ті потрапляють в організм.
  • Уникати тісного контакту з хворим – якщо у людини симптоми хвороби, вона має залишитися вдома, а не їхати на роботу і заражати випадкових перехожих, пасажирів, сусідів та колег. Якщо вдома захворів хтось із родини – бажано ізолювати його в окремій кімнаті, яку провітрювати та робити вологе прибирання, мінімізувати контакт з іншими, виділити для індивідуального користування рушники та посуд, іншим членам родини почати прийом противірусного препарату прямої дії в профілактичних дозах – чим раніше, тим вища ймовірність не заразитися.
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки